לשעבר היועץ לביטחון לאומי של טראמפ מייקל (צילום: רויטרס, חדשות)
מייקל פלין (ארכיון) | צילום: רויטרס, חדשות

היועץ לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ מייקל פלין הודיע הבוקר (שלישי) כי הוא מתפטר מתפקידו, כך מדווחת רשת CNN. ההתפטרות מגיעה לאחר שפלין הוזהר במהלך הלילה על ידי משרד המשפטים האמריקני לגבי שיחות שקיים עם השגריר הרוסי בדצמבר האחרון, ובכירים במשרד הזהירו את הנשיא כי פלין אף עלול להיות חשוף לסחיטה מצד רוסיה בשל נסיונותיו להסתיר את המעשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"עדכנתי את סגן הנשיא ואחרים במידע חלקי לגבי השיחות שקיימתי עם השגריר הרוסי", כתב במכתב ההתפטרות שלו. "הבעתי את התנצלותי הכנה בפני הנשיא וסגן הנשיא, והם קיבלו אותה. היה לי הכבוד לשרת את ארה"ב ואת אזרחיה באופן כזה. אני יודע שעם ההנהגה החזקה של הנשיא טראמפ, סגן הנשיא פנס והצוות הנהדר שהם מרכיבים זו תהיה אחת הנשיאויות הנפלאות ביותר בהיסטוריה". מחליפו הזמני של פלין צפוי להיות הגנרל קית' קלוג, ששימש כראש הצוות של סוכנות המודיעין NSC.

כהונתו של פלין בתפקיד הייתה הקצרה בהיסטוריה ונמשכה פחות מחודש, אולם את הנשיא טראמפ הוא מלווה משלב מוקדם מאוד בקמפיין הנשיאותי שלו. עתידו של פלין בממשל היה רעוע כבר זמן מה: מוקדם יותר היום דיווח האתר POLITICO כי בממשל טראמפ כבר מחפשים עבורו מחליף. "הם מנסים למצוא פיתרון - הבעיה היא שעוד אין להם אותו", אמר גורם לאתר. "אי אפשר לפטר מישהו בלי שיהיה לו מחליף מיידי, חייבים תכנית".

ימונה לתפקיד? דייוויד פטראוס (צילום: רויטרס)
פטראוס. יהיה המחליף? | צילום: רויטרס

פלין הכחיש את קשריו עם השגריר הרוסי גם בפני הצוות שלו עצמו, וכשנחשף כי אכן שוחח עמו לגבי הסנקציות שהוטלו על רוסיה - דבר האסור על פי חוק, שכן בעת קיום השיחות טרם כיהן בתפקיד ממשלתי רשמי - העמיד רבים בממשל בעמדה מביכה. בין האנשים שהגנו על פלין בעבר נמנה גם סגן הנשיא, מייק פנס, שאמר למקורבים כי היועץ הבכיר שיקר לו בנושא.

בין המחליפים הנשקלים לפלין נמנה הגנרל לשעבר דייוויד פטראוס, שנאלץ ב-2012 לעזוב את תפקידו כראש ה-CIA לאחר שנחשף כי קיים רומן מחוץ לנישואים עם מחברת הביוגרפיה עליו. ב-2015 הורשע בשימוש לא מאושר במסמכים מסווגים - עבירה עליה נדון תחילה לשנתיים מאסר על תנאי ולקנס בגובה 100 אלף דולרים, אולם בהמשך הוחלט כי לא ייענש עליה כלל ואף ישמור על דרגתו וההטבות המגיעות לו עם פרישתו.