כוזב או לא? טראמפ וקלאפר (צילום: רויטרס)
קלאפר וטראמפ | צילום: רויטרס

הסוף לסאגת מסמך המודיעין המודלף? ראש שירות המודיעין היוצא ג'יימס קלאפר פרסם היום (חמישי) הודעה ובה הוא מתנצל על דליפת המסמך המביך אודות הנשיא הנבחר טראמפ. "הייתה לי ההזדמנות לשוחח עם הנשיא הנבחר טראמפ, והבעתי בפניו את חוסר שביעות הרצון העצומה שלי לגבי ההדלפות לתקשורת, ששנינו מסכימים על כך שמהוות סכנה לביטחון הלאומי שלנו", כתב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"דיברנו גם על המסמך שהיה בחודשים האחרונים בידיהם של מספר כלי תקשורת, חברי קונגרס ועוד עוד בטרם קהילת המודיעין הייתה מודעת אליו", המשיך קלאפר. "זהו לא מסמך שאנחנו ייצרנו, ואני לא מאמין שהוא הודלף על ידי מישהו אצלנו. לא אימתנו את המידע בו ולא הסתמכנו עליו בכדי להגיע למסקנותינו", הדגיש.

"עם זאת, חלק מחובתנו היא להבטיח שקובעי המדיניות יקבלו תמונה מלאה ככל האפשר בנושאים העלולים להשפיע על הביטחון הלאומי", המשיך הבכיר. לדבריו, טראמפ הבהיר בשיחה כי הוא בעל הערכה רבה למשרתים במערך המודיעין.

_OBJ

טראמפ עצמו מיהר לצייץ כי "קלאפר התקשר אליי אתמול כדי להתנער מהדוח השקרי והמומצא שהופץ באופן לא חוקי. עובדות מומצאות ומזויפות. חבל!". עם זאת, מדבריו של קלאפר ניכר כי ההתנערות אינה עד כדי כך מוחלטת, אלא מהווה הסתייגות בלבד.

אתמול התייצב הנשיא טראמפ מול המצלמות והכחיש את הטענות כי רוסיה מחזיקה במידע רגיש אודותיו - בין היתר, אודות השתתפותו במסיבות מין. זמן קצר לאחר מכן דיווחו כלי תקשורת בבריטניה כי מי שעומד לכאורה מאחורי המסמך המביך, הוא סוכן לשעבר בסוכנות הביון MI6, כריסטופר סטיל, בן 52, שמנהל בימים אלו משרד לאיסוף מידע מודיעיני בלונדון. על פי הדיווחים בבריטניה, סטיל נמלט הבוקר מביתו בשל החשש מתגובה רוסית לטענות כי הוא מחבר הדוח. "הוא חושש לביטחונו ולביטחון משפחתו", אמר מקורב לסטיל, שאף תיאר כיצד הסוכן לשעבר ארז את חפציו, השאיר את חתול המחמד שלו אצל השכן - וירד למחתרת.