לאחר הפרסומים המביכים אמש (שלישי), לפיהם על פי מידע מודיעיני רוסיה מחזיקה במידע רגיש אודות הנשיא הנבחר טראמפ - בין היתר, אודות השתתפותו במסיבות מין - הוא התייצב הערב לראשונה מול המצלמות. במסיבת העיתונאים, שעוסקת רשמית בשורת המינויים של טראמפ לתפקידים בכירים בממשלו החדש, אמר דוברו של טראמפ כי הדיווחים אינם מתוך דוח מודיעיני. "ציד המכשפות הפוליטי שמנהלים גורמים בתקשורת הוא מביש", אמר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי הנשיא הנבחר, "דבר כזה מעולם לא היה צריך להיכתב ובטח שהוא מעולם לא היה צריך להתפרסם - אבל אני רוצה להודות לגופי תקשורת, שכמה מהם לא תמיד סיקרו אותי בצורה חיובית, בכך שיצאו באופן תקיף נגד החדשות המזויפות האלה", אמר הנשיא הנבחר. "יש לי כבוד רב לחדשות ולחופש התקשורת וכל זה. הכבוד שלי אליכם עלה בעוד דרגה".

"זה ביזיון שמידע מתדרוך מודיעיני דולף החוצה. הכל מזויף, זה לא קרה - וזה הושג על ידי יריבים שלנו, אנשים חולים, שחיברו את הזבל הזה", השיב טראמפ לשאלה בנושא. "אני מאמין שרוסים פרצו לשרתי המפלגות, אבל אני חושב שגם מדינות ואנשים אחרים פורצים אלינו. כשאיבדנו כל כך הרבה מידע בפריצה שסין כנראה עומדת מאחוריה לא עשו מזה כזה עניין גדול". עוד ביקר את המפלגה הדמוקרטית על האבטחה הגרועה שלה, לדבריו, מפני מתקפות סייבר. עוד הוסיף כי המפלגה הרפובליקנית הצטיידה בהגנה איכותית יותר, שלא אפשרה פריצות דומות.

"אין מניעה חוקית שאעסוק בעסקים ובנשיאות במקביל"

"אם פוטין בעדי אני רואה בזה נכס, לא בעיה", המשיך. "כיום יש לנו יחסים גרועים עם רוסיה. אני לא יודע אם אסתדר עם ולדימיר פוטין - יש סיכוי גדול שכן, אבל אולי לא. אבל גם אם לא, נראה לכם שהילרי קלינטון הייתה מתנהגת אליו באופן קשוח יותר ממני?". עוד הדגיש כי אין לו עסקים ברוסיה, והזכיר כי אין מניעה חוקית מצדו לנהל עסקים במקביל לכהונתו בתפקיד: "בניגוד לסגן הנשיא, אין לנשיא סעיף ניגוד עניינים".

פוטין. מכחיש נמרצות (צילום: רויטרס)
פוטין. מכחיש נמרצות | צילום: רויטרס

עם זאת, בהמשך הובהר כי בכוונת טראמפ להפקיד את עסקיו בידי ילדיו ולא לעסוק בהם בעצמו. לדברי עורכת הדין המשפחתית שרי דילון, גם איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר יתפטרו מכל תפקידיהם העסקיים על מנת לשרת את הממשל, וכל רכושו של הנשיא הנבחר יעבור לניהול בידי קרן מיוחדת.

טראמפ התייחס במסיבת העיתונאים גם לחומה שהבטיח לבנות בגבול מקסיקו, ואמר כי הדיונים צפויים לארוך כשנה וחצי. "אני מכבד את מקסיקו, את הממשל ואת האנשים במקסיקו - אבל מקסיקו מנצלת את ארה"ב", הבהיר, "אני לא אתן לזה להמשיך, מקסיקו תשלם על החומה אבל זה יהיה בהסדרים".

בהמשך דבריו התעמת עם כתב CNN, כשסירב לאפשר לו להפנות אליו שאלה. "אתם חדשות מזויפות", הטיח לעברו. מהרשת נמסר בתגובה: "לא דיווחנו את הפרסום שהעלה באזזפיד, זה לא נכון. דיווחנו פעם אחת שפורסם דיווח כזה".

הדיווח: "מידע רגיש על טראמפ בידי רוסיה"

ימים ספורים לפני כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, קיבל הנשיא הנבחר סקירת מודיעין מדאיגה שהעלתה עדויות מובהקות על מעורבות של ממשלת רוסיה לטובתו במערכת הבחירות. כעת נחשף כי לדוח היה חלק נוסף, בו הוצגו לטראמפ טענות על מידע רגיש אודותיו שלכאורה נמצא אצל הרוסים ועלול להוביל לסחיטתו.

הטענות הוצגו בדוח המודיעיני המסכם את התחקיר על מתקפת הסייבר הרוסית על בחירות 2016. המידע מגיע ממקור שסוכנויות הביון כינו אותו כ"אמין" וה-FBI ממשיך לחקור את רמת הדיוק והמהימנות של הטענות. הסיבה בגללה ראשי סוכנויות הביון החליטו, בצעד חריג, לכלול את המסמכים על טראמפ בדוח המודיעיני הייתה כדי להביא לידיעתו כי מידע רגיש אודותיו מסתובב בסוכנויות הביון.

סיבה נוספת היא על מנת להדגים כיצד הרוסים אספו מידע על שתי המפלגות הגדולות בארה"ב, אך שחררו רק מידע שעשוי לפגוע במועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון. בקהיליית המודיעין האמריקנית סבורים כי זו הוכחה לכך שהרוסים קידמו במודע את טראמפ לנשיאות. הדוח גם כלל עדויות לקשר מתמשך והעברת מידע בין אנשים של טראמפ למתווכים של הממשלה הרוסית, במהלך קמפיין הבחירות. גורם בכיר אמר על הפרשה: "האדמיניסטרציה בוושינגטון וסוכנויות הביון צריכות להרכיב את החלקים ולחקור לעומק את הנושא. חשוב שהמידע יהיה קיים במערכת, יוערך וינותח כראוי כדי שנוכל לפעול בהתאם".

בהמשך, פרסם אתר באזזפיד כי המידע הרגיש שהרוסים מחזיקים קשור בהתנהלותו המינית של טראמפ ברוסיה בעת שהותו במלון ריץ' קרלטון. במסמך שפורסם באתר, נאמר כי טראמפ בילה עם פרוצות וניהל "קשרים מיניים סוטים". נאמר כי שירות הביטחון הרוסי התקין מצלמות בחדרי המלון וניטר את הפעילות שבו. עוד נמסר במסמך כי הרוסים הציעו לטראמפ מיזמי נדל"ן יוקרתיים, אך הוא דחה את ההצעות מסיבה לא ידועה.

בן סמית'. "חובתי העיתונאית" (צילום: רויטרס)
בן סמית'. "חובתי העיתונאית" | צילום: רויטרס

עורך האתר, בן סמית', הסביר כי החליט לפרסם את הדוח על טראמפ מאחר שלדעתו זו חובתו העיתונאית. לדבריו, האתר מבקש לחלוק את המידע שהשיג עם הקוראים. עם זאת הדגיש סמית' כי יש סיכוי של ממש שמדובר במידע לא אמין. לדבריו, עיתונאי האתר בודקים את המידע כבר שבועות ארוכים וימשיכו לעשות זאת, אף שטרם הצליחו לקבל אישור למידע שפורסם על טראמפ.

הקרמלין הכחיש לחלוטין את הדברים, ובהודעה נמסר כי הפרסום נועד לפגוע בקשרים בין רוסיה לארצות הברית, ימים ספורים לפני חילופי הממשל. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר בשיחה עם כתבים כי מדובר ב"פברוק מוחלט" והכחיש את קיומו של תיק בו נאסף "מידע רגיש" על טראמפ - או על יריבתו קלינטון.

טראמפ עצמו הגיב בזעם לדיווחים בשורת ציוצים בטוויטר. "אין לי כלום עם רוסיה. לא עסקאות, לא הלוואות ולא כלום", צייץ, "סוכנויות המודיעין לא היו אמורות לתת לחדשות מזויפות כאלה 'לדלוף' לציבור - זו חבטה אחרונה לכיווני. אנחנו חיים בגרמניה הנאצית?". הנשיא הנבחר טען כי הפרסום קשור לניצחונו: "זכיתי בבחירות בקלות, ויריבים מושחתים מנסים להקטין את הניצחון שלנו עם חדשות מזויפות. לרוסיה אין שום מנוף לחץ עליי - זה מאוד לא הוגן!".