המחבלים בשדה התעופה בבריסל. ארכיון
מידע חדש על המחבלים מבריסל | צילום:

פרטים חדשים נחשפים על המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור בבלגיה: יממה לאחר סדרת הפיצוצים שהחרידו את בריסל, בהם נרצחו 30 בני אדם ונפצעו כ-200, מדווחים כלי תקשורת במדינה כי שני המחבלים המתאבדים שפוצצו עצמם בנמל התעופה הם אחים המוכרים למשטרה. המחבל השלישי, שתועד נמלט מהמקום ואחריו מנהלים כוחות הביטחון מצוד נרחב, הוא מהנדס המטענים של דאע"ש שהרכיב את מטעני החבלה לפיגועים אתמול וגם למתקפת הטרור בפריז בנובמבר האחרון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר (שלישי) דווח בתקשורת בבלגיה כי שני האחים המחבלים הם חאליד ובראהים אל-בקראווי, אזרחי בלגיה ותושבי בריסל שהגיעו לנמל התעופה במונית והסוו את מטעני החבלה בתוך המזוודות שנשאו עמם. נהג המונית שלקח את השניים נחקר לאחר המתקפה על ידי הרשויות והוביל את החוקרים לדירה ממנה אסף את השניים. המשטרה פשטה על הבית בניסיון לדלות כמה שיותר פרטי מידע אודות האחים המחבלים.

תמונות המחבלים המתאבדים בעיתונות המקומית
האחים המחבלים | צילום:

לפי הדיווחים, חקירה העלתה שחאליד אל בקראווי שכר דירה בבירה הבלגית תחת שם בדוי. באותה דירה חיסלה המשטרה הבלגית חמוש במהלך פשיטה בשבוע שעבר. לאחר הפשיטה, מצאו החוקרים בדירה דגל של המדינה האסלאמית, רובה סער, מטענים וטביעות אצבעות של סאלאח עבד אל-סאלם - המחבל היחיד שנותר בחיים אחרי מתקפת הטרור בפריז, שנעצר שלושה ימים מאוחר יותר. לשני האחים עבר פלילי, אך הם לא נחשדו בפעולות טרור עד כה.

שני האחים המחבלים תועדו במצלמות האבטחה בנמל התעופה בבריסל כשהם לבושים בגדים שחורים ודוחפים עגלות מזוודות. הם נראים בתמונות עם כפפות שחורות רק על יד אחת - ככל הנראה כדי להסתיר את מתג ההפעלה של מטעני החבלה שהוטמנו במזוודות.

דיווח בבלגיה: ה"מוח" נלכד?
המהנדס של דאע"ש? לשראווי | צילום:

כוחות הביטחון בבלגיה מעריכים כי המחבל השלישי, שתועד יחד עם שני האחים ונמלט מנמל התעופה מבלי שפוצץ את המטען שלפי החשד היה ברשותו, הוא נג'ם אל עשראווי המוגדר כמהנדס המטענים של דאע"ש. לפי החשד אל עשראווי היה זה שהרכיב את מטעני החבלה ששימשו למתקפת הטרור בפריז בנובמבר האחרון וגם לשלושת הפיצוצים בבריסל אתמול.

כוחות הביטחון בבלגיה למדו על ה"מהנדס" מחקירתו של סאלח עבד א-סלאם, המחבל מפריז שנעצר לפני כמה ימים בפשיטה על דירה בבריסל. עקבות דנ"א של אל עשראווי בן ה-24 נמצאו על חגורות הנפץ ששימשו את המחבלים במתקפת הטרור בתיאטרון הבטקלאן ובאצטדיון "סטאד דה פראנס" בנובמבר האחרון.

ללא ייצוג. המחבל מפריז (צילום: רויטרס)
מסר מידע. המחבל מפריז, עבד א-סלאם | צילום: רויטרסהמשטרה הבלגית פשטה על השכונה בה מתגורר אל עשראווי בתקווה למצוא רמזים שיובילו אליו. עד כה נודע כי הוא עשה את דרכו לסוריה בפברואר 2013, ונעצר על ידי כוחות שיטור בגבול אוסטריה-הונגריה בספטמבר האחרון, לאחר שנהג במכונית ששכר יחד עם א-סלאם. אל עשראווי השתמש במסמכים מזויפים שבאמצעותם יכול היה לנוע באירופה בקלות, ואף דווח כי ביקר בבודפשט פעמיים במהלך ספטמבר האחרון תחת השם סופיאן קאייל.

הבהלה בנמל התעופה (צילום: עד ראיה)
הפיגע בנמל התעופה בבריסל, אתמול | צילום: עד ראיה
הפיגוע הגדול בתולדות צרפת (צילום: רויטרס)
נבדק הקשר בין החוליות מפריז ובריסל | צילום: רויטרס

אל עשראווי, א-סלאם וחשוד נוסף, מוחמד בלקאיד שנהרג במהלך הפשיטה בה נתפס א-סלאם בשבוע שעבר, אף הצליחו לעבור בקלות לווינה, שם הציגו את עצמם כתיירים - ולא נעצרו על ידי המשטרה. אל עשראווי ובלקאיד אף תועדו במצלמות האבטחה של בנק בבריסל, 4 ימים בלבד לאחר מתקפת הטרור הקטלנית בפריז - כך שנראה שכבר מאז החלו לפעול ולתכנן את פיגועי הטרור בבירה הבלגית.