"בלגיה רדומה, לא מבינים את המצב" (צילום: חדשות 2)
"בלגיה רדומה, לא מבינים את המצב" | צילום: חדשות 2

כיצד תתמודד בלגיה עם איום הטרור לאחר הפיגוע בבריסל? השאלה הנוקבת הזאת מעסיקה רבים ברחבי המדינה, ולא כולם מגלים אופטימיות. אחד מהם הוא וולטר בנימין, יהודי מבלגיה, שנפצע בפיגוע בדרכו לטיסה לישראל. בשיחה עם חדשות 2 הוא מותח ביקורת קשה על הרשויות הבלגיות, למרות האבטחה הכבדה שנפרסה מאז ברחובות הבירה: "הבלגים לא מבינים את המצב, הרשויות כאן רדומות. היום אפשר להיכנס לנמל התעופה בחופשיות ולהרוג אנשים ללא כל בעיה".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעה שבנימין מתאושש מהפציעה במיטתו בבית החולים, פעילי ימין קיצוני התייצבו מול הארמון בבריסל להפגנת מחאה נגד דאע"ש. אך לא רק ארגון המדינה האסלאמית עמד בראש מעייניהם של המפגינים, וחלקם השמיעו קריאות נגד מהגרים ומוסלמים. מפגינים אחרים, המזוהים כניאו-נאצים, הצדיעו במועל יד לעיני כל.

בנימין עצמו עדיין נמצא תחת הרושם הקשה שהותיר בו הפיגוע. "הייתי באולם הגדול בדרך לרישום בדלפק המרכזי", הוא מתאר היכן שהה באותם רגעים, בהם התכונן לנסיעה לקראת המפגש עם בתו בחג פורים. "בשלב מסוים שמעתי רעש וחשבתי שאלה ילדים שירו זיקוקים בנמל התעופה. אחרי 20 שניות נשמע פיצוץ נוסף, הפיצוץ הגדול. הכול נראה כמו אזור לחימה".

מפגינים מול הארמון בבריסל (צילום: רויטרס)
מפגינים ניאו-נאצים בבריסל | צילום: רויטרס

בנימין ניצל מהפיצוץ מכיוון שהחזיק את המזוודה שלו, שספגה את עיקר ההדף, ולאחר מכן נתגלו בפניו המראות הקשים. "בחור שהיה לידי שכב מת וראיתי שאיבדתי את רגלי הימנית. חשבתי שאני אמות באותם רגעים". בשלב זה, הוא מספר, הגיע חייל בלגי ולקח אותו בידיו. "הוא החל לדבר איתי, אמר לי: 'הסתכל אלי, תדבר'", הוא המשיך. "ראיתי שאיבדתי הרבה דם והחייל פעל כדי לעצור את הדימום". לאחר מכן הוא פונה באמבולנס לבית חולים בעיר.

"אמרו כבר שאין אבטחה ואיש לא הקשיב"

במהלך הנסיעה באמבולנס גילה בנימין מה חושבים כוחות ההצלה על המוכנות של הרשויות במדינה לאירועי טרור עתידיים: "בשיחה עם נהג האמבולנס, הוא אמר לי שהם הזהירו את הרשויות מאה פעמים שיום אחד תהיה בנמל התעופה מתקפת טרור כי אין שם אבטחה - אך הם מעולם לא הקשיבו".

הבהלה בנמל התעופה (צילום: עד ראיה)
הבהלה בנמל התעופה | צילום: עד ראיה

האם הלקח נלמד והדברים ישתנו? בנימין הפצוע פסימי גם בעניין הזה. "בכנות, אני לא מאמין שמשהו ישתנה", הוא אומר. "עדיין אין שם אבטחה והרשויות לא מבינות כלום בנושא. אבל לפחות אחרי האירוע הזה אתה יכול להבין מה מרגישים בישראל כשיש פיגוע טרור".

הצעד הראשון שבנימין מתכנן עם צאתו מבית החולים יהיה, ככל הנראה, דרמטי: "כנראה שאקח את הדברים שלי, אעלה על מטוס ואתחיל לחפש דירה קטנה בישראל. אני רוצה להיות עם בתי בישראל עד שהיא תתגייס לצבא, משום שעבורי זה הדבר החשוב ביותר בחיים".