אנשי משטרה בבריטניה, ארכיון (צילום: AP)
אנשי משטרה בבריטניה, ארכיון | צילום: AP

שבוע בדיוק לאחר מתקפת הטרור הקטלנית במרכול הכשר בפריז, בבריטניה מבקשים היום (שישי) להסיק מסקנות: ראש היחידה המקומית ללוחמה בטרור הודיע כי תתוגבר האבטחה בשכונות יהודיות ברחבי הממלכה, בשל החשש הגובר מפני מתקפות טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות מקרה החטיפה והרצח ב"היפר-כשר" בפריז, בו נהרגו ארבעה יהודים אזרחי צרפת, קיימו הרשויות בבריטניה הערכת מצב שבעקבותיה התקבלה ההחלטה להדק את הנוכחות המשטרתית במוסדות ובאזורים יהודיים, בדגש על בתי ספר.

"תמונת הטרור הגלובלית גורמת לדאגה מוגברת בנוגע לסכנה של קהילות יהודיות בבריטניה", אמר מרק רואולי, ראש היחידה הבריטית ללוחה בטרור. "אנחנו עדים לרטוריקה אנטישמית מתמשכת מצד קיצוניים, כמו גם מתקפות נגד יהודים. לכן, במקביל לאמצעי האבטחה הקיימים, אנו מקיימים דיאלוג עם מנהיגי הקהילות היהודיות בנוגע לצעדים נוספים, כולל הרחבת הסיורים באזורי מפתח".

כוננות שיא באירופה: תאי טרור נחשפו בבלגיה, מצוד אחר משתפי פעולה עם המחבלים מפריז

ההצהרה הבריטית פורסמה מספר שעות לאחר שבבלגיה סוכל ניסיון לבצע מתקפת טרור נגד גורמי משטרה, וגם בממלכה חוששים לשלומם של אנשי שירותי הביטחון: "ישנם איומים מכוונים כלפי אנשי משטרה, כפי שראינו בכמה מדינות ברחבי אירופה והעולם", אמר רואולי. "ננקוט באמצעים הדרושים כדי להגן על ביטחון אנשינו".

הכוננות באירופה בשל החשש ממתקפות טרור מגיעה בימים האחרונים לשיא - מספר מדינות באירופה מקיימות מצוד נרחב אחר משתפי פעולה אפשריים של שלושת המחבלים שרצחו 17 בני אדם בשבוע שעבר בצרפת, במרכול הכשר בפריז ובמערכת העיתון "שארלי הבדו".

הרשויות בבלגיה מסרו בבוקר כי נבדק האדם אדם שנעצר בעיר שרלרואה הוא שסיפק את הנשק לאמדי קוליבאלי, שביצע את הטבח במרכול היהודי בפריז. הרשויות בספרד הודיעו כי המחבל קוליבאלי הסיע את אשתו בסוף חודש דצמבר האחרון מצרפת למדריד, ושהה שם עמה עד שעזבה כעבור יומיים לאיסטנבול. כעת מנסים בספרד להבין מה עשה קוליבאלי בימים בהם בילה במדריד.