אסד. עד כה נדמה שסיפק מידע מהימן
אסד. טובח - ויכול להמשיך לחייך? | צילום: רויטרס

למרות האיומים שמשגרים בקהילה הבינלאומית לעבר בשאר אסד, נמשכים מעשי הטבח של נשיא סוריה בבני עמו - בהוראתו - כמעט באין מפריע. דוח ארגון זכויות האדם הבינלאומי "אמנסטי" שהתפרסם אתמול מציג נתונים על הנעשה בשכנה מצפון-מזרח, וממחיש עד כמה עגומה תמונת המצב שם.

לפי המסמך, בחמשת החודשים שחלפו מאז החלו מהומות האזרחים הקוראים לסילוקו של אסד מארמון הנשיאות בדמשק מתו לא פחות מ-88 תומכי אופוזיציה בעודם נתונים במעצר.

לפי אנשי הארגון, מדובר בהסלמה משמעותית - שכן עד לפרוץ המחאה בסוריה נרשמו שם בסך הכל חמישה מקרי מוות במעצר בלבד.

הפגנות נגד אסד בסוריה. הגינוי מתעכב
ההתנגדות לאסד גובה מחיר כבד | צילום: AP

ניל סמונדס, עורך הדוח מטעם "אמנסטי" על הנעשה בסוריה, כתב בדוח כי "העלייה המאסיבית במקרי המוות שנרשמים מאחורי סורג ובריח בסוריה משקפים את הזלזול העמוק שמפגינים השלטונות שם בכל הקשור בחיי אדם. זה בא לידי ביטוי גם במראות הקשים של מה שקורה מדי יום ברחובות ערי סוריה".

בנוגע למה שמתרחש בבתי המעצר הסוריים, כתב סמונדס כי "יש בידינו נתונים מבעיתים על עינויים שם, שנראה שמהווים חלק מהרדיפה השיטתית ורחבת ההיקף של שלטונות סוריה אחר המתנגדים להם".

בין 88 הקורבנות המוזכרים בדוח גם 10 ילדים, ולחלקם אף טרם מלאו 13 שנים. כולם נעצרו בחשד שהיו מעורבים במחאות נגד השלטון ובקריאה לכונן דמוקרטיה בסוריה. ב-52 מקרים לפחות עברו העצורים עינויים והתעללות קשה, שגרמו במישרין או הובילו בסופו של דבר למותם.

במהלך חיבור הדוח נאספו עדויות שונות, ובהן תיעוד וידאו מ-45 מהמקרים שהועבר לאנשי הארגון דרך קרובי משפחה, פעילי זכויות אדם וגורמים אחרים. מאוחר יותר, נערכה בדיקה פתולוגית של הממצאים על-ידי גורמים עצמאיים.

סימני התעללות מחרידים על הגופות

צבא סוריה נסוג שבוע לפני החלת תכניתו של אנאן
טנקים של צבא סוריה נכנסים לערים. כוח נגד | צילום: רויטרס

ב"אמנסטי" טענו כי על גופות רבות ניכרו סימני פציעות המעידות על כך שטרם מותם, ספגו העצורים מכות, זעזועים ופגיעות אחרות. בין היתר, נמצאו על הגופות עדויות לעינויים כמו כוויות, פצעים שנוצרו עקב הפעלת כוח רב, סימני מלקות וחתכים שונים.

רוב המקרים המתועדים בדוח התרחשו במחוזות חומס ודרעא, שם החלה המחאה נגד שלטונו של אסד. מקרי מוות דווחו גם בחמישה אזורים אחרים בסוריה, ובהם של הבירה דמשק והערים חלב וחמה.

דוגמאות לקורבנות המוזכרים בדוח הן חמזה עלי אל-חטיב, בן 13 במותו. ב-29 באפריל הוא השתתף בהפגנה נגד הכתר שהטיל הצבא הסורי על דרעא, ומאז אבדו עקבותיו. זמן מה אחר כך, נמצאה גופתו כשעליה ניכרו סימני פגיעה קשים, ובין היתר דווח כי איבר מינו הושחת.

סאדיזם מטעם השלטונות

סרטון וידאו שהגיע לידי אנשי "אמנסטי" תיעד את גופתו של קורבן אחר, טארק זיאד עבד אל-קאדר מחומס, שהוחזרה לבני משפחתו ב-16 ביוני.

תיאור הגופה, אחרי העינויים שעבר האיש, היה מזעזע: שיערו נתלש מראשו, ועל איבר מינו וצווארו ניכרו כוויות שנגרמו לפי ההערכה ממכות חשמל ומסיגריות שכובו עליו. נוסף על כך, אותרו שם פגיעות של מלקות שוט, פצעי דקירות וכוויות.

אדם אחר שהוזכר בדוח הוא ד"ר סאהר חלק, מנהל מרפאה להפרעות אכילה בחלב. גופתו התגלתה שרועה בצדו של כביש, ימים ספורים אחרי שנעצר - ב-25 במאי. לפי גורמים שונים שמסרו את עדותם לאנשי "אמנסטי", ניכרו בגופה שברים בצלעות, בידיים ובאצבעות. עיניו נעקרו ואיבר מינו נכרת.

ביקורת קשה על התגופה הרופסת של הקהילה הבינלאומית

מגנה. מזכ
באן קי-מון, מזכ"ל האו"ם. ביקורת נוקבת | צילום: רויטרס

לצד הנתונים הקשים, מתחו אנשי "אמנסטי" ביקורת נוקבת על התנהלות הקהילה הבינלאומית לנוכח מעשי הזוועה שנמשכים בסוריה. בארגון קראו למועצת הביטחון של האו"ם להעביר את הטיפול באחראים למעשי ההתעללות והטבח לידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, להטיל אמברגו נשק על סוריה ולהוציא לפועל את העיצומים ולהקפיא את נכסיו וחשבונות הבנק של בשאר אסד ובני משפחתו.

סמונדס אמר כי "הפרות זכויות האדם הנרחבות, הבוטות והשיטתיות המתרחשות בסוריה ומקרי המוות שנגרמו בעקבותיהם עלולים להוות, לדעתנו, פשעים נגד האנושות".

על פעולת האו"ם אמר כי "תגובת מועצת הביטחון עד כה לדבר הייתה לחלוטין בלתי מספיקה, אך עדיין לא מאוחר לשנות כיוון ולנקוט צעדים מחייבים מבחינה משפטית".

ב"אמנסטי" פועלים לבצע רישום מסודר של שמותיהם של יותר מ-1,800 הקורבנות ששילמו בחייהם בשל נחת זרועם של אנשיו של אסד. בארגון הזהירו כי אלפי אזרחים אחרים עדיין עצורים, חלקם בבידוד, במקומות נסתרים רבים שבהם הם נתונים לסכנה של עינויים או מוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק