לאחר חודשים של מהומות אלימות בסוריה - גינוי ראשון של האו"ם: מועצת הביטחון של האו"ם גינתה הערב באופן רשמי את הממשל הסורי בגין הפרת זכויות אדם ושימוש באלימות נגד מפגינים.

בהודעה רשמית שפרסמה המועצה המתכנסת בניו יורק, נכתב כי היא מתנגדת לשימוש בכוח שעושה הממשל הסורי, ולפגיעה במפגינים. בהודעה צויין כי לבנון בחרה להתנער מההחלטה, שהתקבלה על ידי 14 החברות האחרות במועצה.

מוקדם יותר אמר גורם במועצת הביטחון כי המדינות החברות בה קרובות מאוד להגיע לסיכום על טיוטת החלטה שבמסגרתה תספוג סוריה גינוי על הרג האזרחים ועל מעשי הטבח ההמוניים שמבצע בשאר אסד בבני עמו.

לפי אותו הגורם, המסמך יגנה את הממשל הסורי על "הפרות מרחיקות לכת של זכויות האדם" - ויקרא לאסד להפסיק באופן מיידי כל גילוי של אלימות מצד כוחות הביטחון של שלטונות דמשק.

"רוצה לשוב בהקדם לתפקידי בשירות המולדת"

בתמונות ששודרו בערוצי הטלוויזיה הסוריים תועדו החיילים הסורים הפצועים שביקר אסד בבית החולים משיבים לו בנחישות כי "אנחנו מוכנים להקריב הכל למען המולדת וכבודה", כפי שאמר אחד הפצועים. "אני רוצה לשוב בהקדם לתפקידי בשירות המולדת".

בשלושת האחרונים ממשיך צבא סוריה במבצע הנרחב בעיר חמה, שעל פי דיווחי כלי התקשורת הערביים כבר גבה את חייהם של יותר מ-200 בני אדם. הפעילות הצבאית בעיר גררה ביקורת חריפה וגינויים מקיר לקיר בקהילה הבינלאומית. המפגינים עצמם מחו על התגובה האלימה של הצבא, דווקא בימי חודש הרמדאן. מועצת הביטחון צפויה להתכנס השבוע ולדון בהמשך המבצע הצבאי הסורי ברחובות חמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק