מצרים מתעוררת לעידן חדש: המשטר הצבאי במצרים מודיע כי יפעל להקמת שלטון דמוקרטי אזרחי במדינה, ומתחייב לכבד את כל ההסכמים שעליהם חתומה מצרים – רמז להסכם השלום עם ישראל. בינתיים, אלפים רבים עדיין מכונסים בכיכר א-תחריר, מסרבים להתפנות למרות דרישות הצבא, וקוראים לשינוי המדיניות הפוליטית והכלכלית לפי דרישתם. הצבא החל היום בהסרת מחסומים באזור הכיכר, וקיצר את העוצר בארבע שעות. חמישה בני אדם נעצרו במהלך עימותים קלים בין מפגינים לאנשי צבא.

ההתפתחויות האחרונות ממצרים:

 • המפגינים במצרים מינו מועצה מנהיגה משלהם, "שתגן על המהפכה" ותקיים דיונים עם "המועצה העליונה של הכוחות המזויינים", כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס. "מטרת המועצה היא  לנהל דיאלוג עם המועצה העליונה ולשאת את המהפכה קדימה, דרך שלבי המעבר", אמר חאלד עבד אל קאדר עודה, אקדמאי מצרי וחבר במועצת המפגינים.
 • בכיר ב"מועצה העליונה של הכוחות המזויינים" - הגוף שלמעשה שולט כעת במצרים, נשא הצהרה קצרה שהועברה בשידור חי בטלוויזיה המצרית, בה הודיע רשמית כי הצבא מתחייב לשמר את כל ההתחייבויות האזוריות והבינלאומיות של המדינה. הוא הוסיף כי הממשלה הנוכחית תמשיך לכהן כממשלת מעבר עד לבחירות חופשיות ודמוקרטיות.
 • ראש הממשלה נתניהו הודיע כי הוא מברך על הודעת צבא מצרים בדבר המשך כיבוד השלום עם ישראל. "הסכם השלום רב השנים בין ישראל למצרים תרם רבות לשתי המדינות והוא אבן היסוד לשלום וליציבות במזרח התיכון כולו", כך בהודעת לשכת רה"מ עם צאת השבת.
 • רשת "אל ערבייה" מדווחת שהצבא המצרי החל להסיר את המחסומים בכיכר א-תחריר. בנוסף בנוסף, הצבא המצרי הוגיע על צמצום שעות העוצר, ומעתה הוא יחול מחצות עד שש בבוקר.
 • למרות שהמהפכה הושלמה, המפגינים מסרבים לעזוב את כיכר תחריר. "אשאר כאן עד שהצבא יציג באופן קונקרטי את צעדיו להמשך", אמר אחד מהם לכתב של רשת BBC. עם זאת, מספר התושבים המצרים פוחת משעות הבוקר לאחר חגיגות השמחה אמש.
 • ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית האדמירל מייק מאלן יגיע מחר לביקור באזור המזרח התיכון בעקבות ההתפתחויות במצרים, במהלכו ייפגש עם המלך עבדאללה ברבת-עמון ועם רמטכ"ל צבא ירדן. ביום שני ייפגש מאלן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא שמעון פרס. בנוסף יקיים פגישה עם הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי ועם מחליפו אלוף בני גנץ.כשעתיים לאחר הודעת מובארק נשא דובר הצבא נאום לאומה ואמר: "אנחנו מצדיעים לחללים ומודים למובארק כי החליט לפעול למען האינטרס הלאומי".
 • השלטון בסין קורא לשמור על יציבות במצרים. בתגובה ראשונה של הממשל להתפטרות הנשיא מובארק, פורסמה בעיתון רשמי במדינה קריאה למדינות העולם לא להתערב בנעשה במצרים.
 • תנועת האחים המוסלמים בתגובה להודעת סולימאן על התפטרות הנשיא: "אנחנו משבחים את המהלך. תודה לצבא על שעמד בהחלטתו".
 • שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון: זו הודעה חשובה לעם המצרי ולדמוקרטיה באזור.
 • קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה למצרים לכבד את הסכם השלום עם ישראל, גם תחת שלטון חדש.
 • מיליונים יצאו לרחובות ברחבי המדינה לחגוג את התפטרות הנשיא בהפגנות שמחה וירי זיקוקי די-נור בשמי הבירה קהיר.
 • גורם מדיני ישראלי: אנו מקווים שהעברת השלטון תתבצע כסדרה. חשוב לשתי המדינות לשמור על השלום.
 • גם במגזר הערבי החלו חגיגות כשזיקוקי די-נור נורים לשמיים.
 • דיווח: חוסני מובארק נמצא בשארם א-שייח' עם בני משפחתו.
 • הערכה: עורכי דין יגישו תלונה במשטרה נגד מובארק בחשד לשחיתות.
 • אירן: זהו יום גדול לעם המצרי.
 • הערכה: הצבא יפזר את הממשלה החדשה של מובארק ויגבש חוקה שתאפשר הליכה מהירה לבחירות.
 • שוויץ הודיעה כי תקפיא את חשבונות משפחת מובארק במדינה בסכום כולל של כ-70 מיליארד שקלים.

 רוצים לקבל עדכונים שוטפים על מה שקורה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מי שליווה בימים האחרונים בקשר טלפוני את נשיא מצרים חוסני מובארק ברגעים האחרונים בשלטון הוא ידידו הקרוב ח"כ בנימין (פואד) בן אליעזר. לדברי בן אליעזר, חש מובארק נבגד על ידי ארה"ב, ובנוסף חזה עתיד שחור למזרח התיכון כשאמר: "היכונו לכדור שלג שידרדר ולא יפסח על אף מדינה ערבית, ואפילו בדרום אפריקה - תתרגלו לכך שתחיו בעולם איסלמי רדיקלי ואף אחד לא יבטיח מה יקרה מחר".

"שוחחתי עם מובארק בפעם האחרונה אתמול בצהריים ואני משוכנע שהוא היה בקהיר כששוחחנו", אמר בן אליעזר בשיחה עם חדשות 2. "הוא נשמע לי נחרץ לאורך כל השיחה, אבל גם כאחד שמבין שעידנו הסתיים והוא מחפש מופע אחרון של כבוד", הוסיף ידידו הקרוב של מובארק.

"מצרים היא אחד מעמודי התווך שמחזיקים בהסכם שלום עם ישראל", אמר בן אליעזר. "אנחנו נותרים כעת עם הרבה שאלות. מובארק עשה הכול כדי שהסכם השלום הזה ילך ויתרחב ואנחנו נותרנו עם הרבה מאוד שאלות, אבל בלי תשובות", הוסיף בן אליעזר.

"הרחוב ניצח. את זעם ההמונים לא ניתן היה לעצור", סיכם ידידו של מובארק. "יכולה הייתה להיות דרמה נוספת בכך שיירצה להעמיד אותו לדין והוא היה צריך לשקול את זה", הוסיף. באשר לחשש מפני מהפכה איסלמיסטית, אמר בן אליעזר: "המהפכה הזאת לא הובלה על ידי הרדיקלים האיסלמים, אלא על ידי מעמד הביניים שירד מנכסיו ולא היה יכול להתקיים".

מובארק התפטר - חגיגות בקהיר

תם עידן במצרים: סגן הנשיא המצרי עומר סולימאן הודיע אמש דרמטית שהנשיא המצרי חוסני מובארק החליט להתפטר באופן מידי מתפקידו. על פי הדיווחים, יעבור השלטון במדינה לצבא ולא לידי סולימאן. בהמשך צפויה מפקדת הצבא למנות ממשלה חדשה, שתורכב מחברים שמקובלים גם על האופוזיציה, זאת במטרה להביא ליציבות שלטונית.

"אזרחים יקרים, בנסיבות מצערות אלה החלות כעת במצרים, החליט הנשיא חוסני מובארק לפרוש מתפקיד נשיא הרפובליקה והטיל על המועצה העליונה של הכוחות המזוינים לנהל את המדינה. אנו פונים לעזרת האל", הודיע סגן הנשיא עומר סולימאן בערב יום שישי.

בתגובה להודעתו של סולימאן, ההמונים בכיכר תחריר החלו לחגוג. "אני לא מאמין שסוף כל סוף הצלחנו להשיג את המטרה", ציין אחד המפגינים בכיכר תחריר. המפגינים בכיכר החלו לשגר זיקוקי די-נור לשמיים. תנועת האחים המוסלמים בירכה את ההחלטה והודתה לצבא על ש"מילא את החלטתו".

לא נמסרו פרטים נוספים אודות מיקומו הנוכחי של מובארק, אך רשת הטלוויזיה "אל-ערבייה" מדווחת היום כי הנשיא עזב את הבירה המצרית והגיע למעונו בעיר הקייט שארם א-שייח'. על פי הדיווח, מלווה מובארק, שכבר לא מתפקד כנשיא בפועל, בבני משפחתו, זאת מתוך חשש שעם המהפכה השלטונית, הוא יועמד לדין.

בעקבות ההודעה, הפנו תותחי הטנקים בכיכר קהיר את קניהם לכיוון ההפוך מזה של המפגינים, במטרה לסמל את המהפכה השלטונית במדינה. מפקד הצבא המצרי טאנטווי קיבל את ההמונים בניפוף ידי ליד הארמון הנשיאותי.

הודעת הצבא: "אנו מצדיעים לחללים"

לאחר הודעת מובארק והעברת סמכויותיו לצבא, נאם הערב דובר הצבא המצרי לאומה. "אנו יודעים מהי עוצמת התפקיד נוכח דרישות עמנו בכל מקום, לחולל שינויים יסודיים", אמר דובר הצבא.

"המועצה העליונה לומדת את הנושאים האלה ונשענת על עזרתו של אללה על מנת להגשים את ציפיות עמנו", אמר דובר הצבא והוסיף: "נוציא בקרוב הודעות שיגדירו את הצעדים והאמצעים שננקוט בהמשך. נדגיש כי אין חלופה לחוקיות שנותן העם. המועצה העליונה של הצבא מצדיעה לנשיא מובארק על שירותו למען מצרים בשלום ובמלחמה ועל עמדתו הלאומית ועל כך שהעדיף את האינטרס הלאומי על האישי".

עוד הוסיף דובר הצבא: "אנו מצדיעים לחללים שנפלו באירועים האחרונים ולאלה שהקריבו את חייהם לטובת חירות מצרים".

ברחבי העולם כבר מברכים

הראשונה שהגיבה להתפטרותו של חוסני מובארק הייתה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. "מדובר בצעד חשוב להחזרת השקט למצרים", אמרה, "אני מקווה שעתה יפתחו הצדדים בדיאלוג להשגת דמוקרטיה והליכה לבחירות חופשיות".

נשיא ארה"ב ברק אובמה עודכן אף הוא בהתפתחויות האחרונות ממצרים. אובמה ממשיך נכון לעכשיו את סדר יומו כמתוכנן, אך צפוי לשאת נאום מיוחד על התפטרותו של מובארק עוד הערב.

ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון אמר בתגובה כי זהו יום יוצא דופן עבור העם המצרי. "ההמונים בכיכר תחריר חובקים עכשיו את הרגע של ההזדמנות ליצירה של ממשלה חדשה", אמר קמרון והוסיף: "אנו מוכנים לעשות כל מה שאפשר כדי לסייע בהנחת היסודות לממשל דמוקרטי".

בהודעה רשמית של הממשלה בקטאר, נאמר כי זהו מהלך חשוב וחיובי לקראת העם המצרי שעשה צעד גדול לדמוקרטיה, ולרפורמה של חיים חדשים ומכובדים לאומה. גורמים המקורבים לנשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד אמרו: זהו יום גדול לעם האירני.

שר החוץ הטורקי אחמט בירך את העם המצרי ואמר: "אנו מקווים שהמערכת החדשה תתאם את ציפיות האזרחים במצרים".

בחיזבאללה בירכו את התפטרות מובארק וטענו כי זהו "ניצחון היסטורי" של העם. זיקוקי די-נור משוגרים גם לשמי ביירות ובעיר יצאו ההמונים לחגיגות.

וואהל רונים, בכיר גוגל שנעצר במצרים עם פרוץ ההפגנות ושוחרר בימים האחרונים, קרא לכל המצרים המשכילים בעולם לחזור למדינה מוקדם ככל האפשר.

גורם מדיני בכיר אמר לסוכנות הידיעות AFP, כי בישראל מקווים שהחלפת השלטון תתבצע כסדרה, מכיוון שלשתי המדינות חשוב לשמור על הסכם השלום ביניהן. בתגובה רשמית של ישראל נמסר כי ראש הממשלה הנחה את השרים להמשיך ולא להגיב להתפתחויות במדינה. עוד נמסר כי ישראל ממשיכה לפעול למען שמירת הסכם השלום עם מצרים, גם אם נשיא המדינה אינו מובארק.

החוקה המצרית תעבור שורה של שינויים

מוקדם יותר הכריז צבא מצרים על ביטול תקנות החירום הקיימות במדינה מאז עלייתו של מובארק לשלטון לפני 30 שנה. התקנות, על פי הצבא, צפויות להיות מבוטלות "מיד בתום המצב הנוכחי בו שרויה מצרים". בנוסף, הודיע הצבא כי ישמור על ריבונותה של מצרים וכן על העם המצרי בתקופת המעבר, "עד לקיומן של בחירות חופשיות לנשיאות".

במסגרת ההודעה הצבאית, נמסר גם על שורה של שינויים שצפויה לעבור החוקה, ופורסמה גם אזהרה מצד הצבא בל ינסה מישהו לנצל את מצבה הנוכחי על מנת לפגוע באינטרסים של המדינה.

מהפכה במצרים - סיקור מיוחד:

איך התפטרות מובארק תשפיע על ישראל?

ההמונים במצרים ניצחו - מובארק הלך הביתה

צפו: עדות בעברית מתוך כיכר תחריר

מול המצלמה: רכב דורס עשרות מפגינים בלב קהיר

אזרחי מצרים: "תודה למי שהמציא את הפייסבוק"

צפו: הקרב האלים על הגשר בקהיר

מי אתה, מוחמד אל בראדעי?

צפו: סיור וירטואלי במוקדי המהפכה

 

בהכנת הידיעה השתתפו אהוד יערי, ערד ניר, עמית ולדמן ותום שרון.