ארכיון (צילום: רויטרס)
ההפגנות, בשבוע שעבר | צילום: רויטרס

ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה קרא היום לפלסטינים להמשיך את "אינתיפאדת האסירים" כדי לתמוך בעצירים ששובתים רעב בבתי הכלא בישראל. "אנחנו נלחמים בכל הזירות, צריך לקחת אחריות ולשלם את המחיר למען החופש שלהם", הבהיר הנייה במהלך סיור בתערוכת צילומים בעזה שמגוללת את סיפורם של העצירים בכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"התמונות האלה מספרות את הסיפור של עם שלם שניזוק. הן מתארות את סיפור המאסר בקרב על אדמות פלסטין", אמר ראש ממשלת חמאס.

במקביל, העציר הביטחוני סאמר עיסאווי, ששובת רעב יותר מ-200 ימים, פרסם מאמר בעיתון הגרדיאן הבריטי תחת הכותרת "אנו נלחמים בשביל כל הפלסטינים". הוא הבטיח כי ימשיך להיאבק בישראל עד יום מותו, לאחר שבשבוע שעבר הוא הובהל לבית החולים בשל הידרדרות במצבו הבריאותי.

איסמעיל הנייה (צילום: רויטרס, חדשות)
"נשלם את מחיר החופש". הנייה | צילום: רויטרס, חדשות

"לשים קץ לכיבוש הישראלי"

"זו האבן האחרונה שנותרה לי כדי להשליך על הרודנים והסוהרים מול פני הכיבוש הפשיסטי שמשפיל את אנשינו", הוא כתב. "אני לא הראשון במשפחה שלי שנמצא במאסר על המסע הארוך של העם שלי לחופש. סבא שלי, ממייסדי אש"ף, נידון למוות על ידי שלטונות המנדט הבריטי. הוא נמלט שעות לפני שהיה אמור להיות מוצא להורג".

עיסאווי מספר כי הבריאות שלו הידרדרה מאוד, אבל מבטיח: "אמשיך בשביתת הרעב שלי עד ניצחון או מות קדושים". לדבריו, "אני שואב את הכוח שלי מכל האנשים החופשיים בעולם שרוצים לשים קץ לכיבוש הישראלי. פעימות הלב החלשות שלי מחזיקות מעמד הודות לסולידריות ותמיכה זו". הוא נעצר בשנת 2000 ונידון ל-30 שנה בכלא בגין מעורבותו בפעילות טרור. לאחר עסקת שליט הוא שוחרר, אך הוחזר בקיץ לכלא לאחר שהפר הגבלות על שחרורו.

אלוף פיקוד מרכז: מחכות לנו תקופות לא פשוטות

העציר הפלסטיני שמת בכלא (צילום: סוכנות הידיעות "מען")
ערפאת ג'רדאת. מת בכלא | צילום: סוכנות הידיעות "מען"

לאחרונה מת בכלא מגידו העציר הביטחוני ערפאת ג'רדאת, מה שהלהיט את הרוחות והביא להפגנות רבות בגדה. נתיחת גופתו על ידי משרד הבריאות והמכון לרפואה משפטית, העלתה כי אין עדות לאלימות פיזית או הרעלה, אך הפלסטינים עדיין טוענים בתוקף כי מדובר במעשה מכוון של הרשויות בישראל.

במקביל, התייחס היום מפקד פיקוד המרכז אלוף ניצן אלון להסלמה בשטחים ואמר כי אתגרים רבים מחכים לצה"ל. "מחכות לנו תקופות לא פשוטות, עם לא מעט אתגרים כתוצאה משינויים בסביבה האסטרטגית והמבצעית", אמר האלוף אלון ביום מצטיינים.