העציר הפלסטיני שמת בכלא (צילום: סוכנות הידיעות "מען")
ערפאת ג'רדאת | צילום: סוכנות הידיעות "מען"

כבר בשבוע שעבר מיהרו הפלסטינים להאשים כי העציר ערפאת ג'רדאת מת בכלא מגידו בעקבות התעללות ומעשי אלימות, אבל ממצאים חלקיים מהנתיחה בגופתו שנערכה במכון לרפואה משפטית באבו-כביר שללו זאת. דוח סיכום הביניים, שפורסם אחר הצהריים, מצביע על כך שלא נמצאה בגופתו של הפלסטיני כל עדות להרעלה או לאלימות פיזית שלכאורה הופעלה נגדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הממצאים בנתיחה - הדימומים והשברים בצלעות - אופייניים למאמצי ההחייאה שבוצעו על ידי הצוות הרפואי של שירות בתי הסוהר ומגן דוד אדום במשך 50 דקות, במטרה להציל את חייו", נכתב בדוח - שאותו ערכו הפרופ' יהודה היס, ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, הפרופ' ארנון אפק - ומנהלת המכון לפתולוגיה במרכז הרפואי שיבא - הפרופ' איריס ברשק.

עם זאת, הדגישו במשרד הבריאות כי הדוח מהווה סיכום ביניים וכי ההליכים לבירור המלא לנסיבות מותו של ג'רדאת יימשכו.

הרשות: "ג'רדאת עבר עינויים קשים"

בניגוד מוחלט לממצאים שהציגו בישראל, האשים השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, כי ג'רדאת עבר בכלא מגידו עינויים קשים שגרמו לכך שעל גופתו נמצאו חבלות רבות.

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס, הציג השר את תוצאות נתיחת הגופה שהתבצעה במכון לרפואה משפטית באבו-כביר. השר הציג שמונה נקודות שלדבריו מוכיחות כי ישראל היא האחראית למותו של האסיר וכי לא מת בנסיבות טבעיות.

בין היתר ציין השר כי סימני מכות נמצאו על חזהו של ג'רדאת וכן בשרירי החזה שלו ובכתפו. לדבריו, בגופתו נמצאו סימנים לעינויים בפלג הגב העליון, שברים בצלעות, פציעה ביד וכן פציעה ודימום בבטן התחתונה. הוא הוסיף כי ממצאי הבדיקה לא הראו כל עדות למחלת לב. לדבריו של השר, נתיחת הגופה מעלה כי הגירסה של ישראל לתקרית היא שקרית.