בעוד מאות אלפי המפגינים משני צידי המתרס ניצבים רגע לפני התנגשות אלימה - המנהיג הרוחני של אירן מנסה להרגיע את הרוחות.

האייתולה עלי חמנאי כינס הערב בלשכתו את ארבעת המועמדים שהתמודדו בבחירות באירן ביום שישי האחרון, בהם הנשיא המכהן אחמדינג'אד וראש המחנה הרפורמיסטי מוסאווי, ולאחר מכן נאם בשידור חי בטלוויזיה האירנית. חמנאי קרא לכל המתמודדים ומחנותיהם לנהוג בסובלנות: "רף הסבלנות והסובלנות צריך להיות גבוה. הסבלנות קשה, לא משנה אם אדם ניצח או הפסיד", אמר חמנאי.

"מבצעי הפשעים הם מחרחרי ריב ומדון"

חמנאי הוסיף: "שני הצדדים צריכים לא להטריד אחד את השני. המטרה של שני הצדדים אחת והיא השמירה על על המשטר האיסלאמי. הדברים המכוערים והפשעים המבוצעים לא קשורים לציבור ולתומכי המועמדים, אלא למחרחרי ריב ומדון", אמר המנהיג הרוחני, ומיד כינה את אחמדינג'אד "הנשיא הנבחר" ובכך הבהיר כי אין בכוונתו להתערב באמת בתוצאות הבחירות.

רימה את העולם? המנהיג העליון חמינאי (ארכ (צילום: רויטרס)
עלי חמנאי, ארכיון | צילום: רויטרס

מאות אלפי מתומכי הנשיא הנבחר אחמדינג'אד התייצבו היום במרכז טהרן כדי להפגין בעד תוצאות הבחירות. על פי דיווחים שונים מאירן, המפגינים הועברו למקום באמצעות אוטובוסים שאירגן המשטר.

מול תומכי הנשיא המכהן, התייצבו כמדי יום בימים האחרונים מאות אלפים מתומכי המועמד המתון מוסאווי, שאף צעדו לעבר בניין הטלוויזיה האירנית, בקריאה לקיים בחירות חוזרות. כוחות גדולים מאוד של משטרה ומשמרות המהפכה חצצו בין שני מחנות המפגינים על מנת למנוע התנגשות אלימה.

ארה"ב ביקשה: אל תסגרו את הטוויטר

חשוב לציין כי שלטונות אירן אסרו על רשתות הטלוויזיה הזרות ועל העיתונאים השוהים בטהרן להעביר צילומים ומידע על המתרחש באירן. רבים מהדיווחים על המתרחש בטהרן מגיעים אלינו באמצעות רשת האינטרנט והאתר "טוויטר".

יתרה מזאת, מפעילי "טוויטר" הסכימו היום לבקשת הממשל האמריקני בוושינגטון לדחות את עבודות התחזוקה שתיכננו לבצע באתר, וזאת על מנת שלא לעמוד בדרכם של הדיווחים על המהומות באירן מלהגיע לידיעת הציבור הרחב בעולם.

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

הממשל חוסם את הרשת - הבלוגרים ממשיכים

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר