"מסר שני לארה"ב" - זו הכותרת לסרטון עריפת הראש השני שארגון דאעש פרסם היום (שישי),רק שעות לאחר פרסום "צעדת המוות הסורית", ובו נראית הוצאה להורג של כ-250 חיילים סורים במדבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שפרסם הארגון הקיצוני ניתן לראות עריפת ראש לכאורה של חייל כורדי שנחטף על ידי הארגון. בסרטון, בן 6 דקות, נראה החייל כורע ברך מחוץ למסגד בעיר מוסול - ואז ראשו נערף על ידי הלוחמים. הם גם מזהירים שאם ארה"ב תמשיך לתמוך בכורדים, הם ימשיכו לערוף ראשים.

זהו הסרטון השני כאמור של עריפת ראש שמפיץ הארגון, זאת לאחר שסרטון ובו נראה עריפת ראשו של העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי הופץ על ידי הארגון ועורר סערה עולמית.

ג'ון הג'יהאדיסט וג'יימס פולי (ארכיון)
העיתונאי מוצא להורג | צילום:

אובמה הודה: אין אסטרטגיה

היום הנשיא האמריקני ברק אובמה הודה כי ארצו עדיין לא גיבשה אסטרטגיה מלאה לטיפול בדאעש. אובמה הודיע כי בכוונתו לשלוח את מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לאזור כדי שיעבוד בשיתוף פעולה עם בעלות הברית של ארצות הברית. כמו כן, אמר כי הנחה את שר ההגנה צ'אק הייגל ואת צבא ארצות הברית להכין "מגוון אפשרויות".

"כמפקד העליון, תמיד אעשה כל מה שצריך לעשות על מנת להגן על העם האמריקני", אמר אובמה בבית הלבן. "הפעילות הצבאית שלנו בעירק מוכרחה להיות חלק מאסטרטגיה מקיפה ורחבה יותר".

במקביל, נחשף כי אנשי ארגון דאעש השתמשו בשיטות חקירה בהשראת ארגון הביון האמריקני ה-CIA - כך אמרו מומחים לעיתון וושינגטון פוסט. על פי הדיווח, דאעש ביצע הטבעה מדומה בלפחות ארבעה חטופים ביניהם גם העיתונאי האמריקני ג'יימס פולי שסרטון עריפת ראשו זעזע את העולם.

מדובר בשיטת עינוי במהלכה קושרים את הנחקר על שרפרף ומצמידים לפיו ולאפו סמרטוט או בד רטוב. הדבר יוצר תחושה של טביעה וקשיי נשימה. שיטה זו יושמה בארצות הברית לחקירות של חשודים בטרור אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר 2001, אך כיום היא אינה חוקית.

המסר של דאע"ש לקומנדו הבריטי (צילום: AP, חדשות)
אנשי דאעש | צילום: AP, חדשות

מהו דאעש?

דעאש, ארגון הטרור המתכנה "המדינה האסלאמית", החל את דרכו בעירק לאחר הפלת שלטונו של סדאם חוסיין. התנופה העיקרית שקיבל הארגון הגיעה בעקבות האביב הערבי - התערערות המשטרים הערביים והופעת תופעות של אנרכיה, יצרו עבור הארגון הזדמנות לפרוס זרועות בתוך עירק וגם מעבר לגבולותיה, תוך הקצנה חסרת תקדים של מעשי טבח המוניים נגד מוסלמים הנחשבים כופרים, ונגד מיעוטים עירקים כמו הנוצרים והיזדים.

החזון הבדיוני של הארגון הוא להקים מדינת-על שתתפרש על פני כל שטח המזרח התיכון, ואף מעבר לו. ולהציב בראשה את אבו בכר אל-בגדאדי, מנהיגם, בתור חליף - פוסק הלכה לכל המוסלמים בעולם, ובעיני רוחו, מחליפו של הנביא מוחמד.