קריקטורה מהעיתון הערבי אל קודס (צילום: אל קודס)
הקריקטורה השערורייתית ב"אל-קודס אל-ערבי". נתניהו וליברמן - החזירים | צילום: אל קודס

גזענות שנות ה-2000: רק בשבוע שעבר ציינה ישראל את יום השואה, אך השנאה והאנטישמיות בעולם הערבי עדיין חיה ובועטת. מהקולות הנשמעים אצל שכנינו אפשר להבין שמקורה של שפעת החזירים הוא כלל לא במקסיקו, אלא בישראל. אחרת איך ניתן להסביר את הקריקטורה המתנוססת הבוקר על פני אחד מהעיתונים הפופולריים ביותר בעולם הערבי?

העיתון "אל-קודס אל-ערבי", הממומן על ידי אלי הון סעודים אך מופץ במליוני עותקים לציבור הערבי בלונדון ובעולם הערבי כולו, מפרסם הבוקר קריקטורה נוקבת וחריפה, שמעלה נשכחות כואבים מתקופות אפלות בהיסטוריה של ראשית המאה הקודמת.

הקריקטורה הצבעונית המפורסמת הבוקר מורכבת משלושה חלקים: בחלקה הימני של הקריקטורה מצויירת פרה עם לשון בחוץ - ותחתיה הכיתוב "הפרה המשוגעת". בחלקה האמצעי של הקריקטורה מצויירת ציפור מיואשת שמחזיקה מטלית בידה - ותחתיה הכיתוב "שפעת העופות". ואילו בצידה השמאלי של הקריקטורה מופיע הציור השערורייתי: ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשלצידו שר החוץ אביגדור ליברמן - כשפניהם מאויירות כפני חזיר. מתחתם מופיע הכיתוב "שפעת החזירים".

קו קיצוני נגד ישראל

קריקטורות רבות ניתנות לפרשנויות שונות ומשונות, אולם נראה כי במקרה זה, כביתר המקרים בהם מוזכרים סמלים יהודים וציוניים בקריקטורות הערביות - אין שום מקום לספק. מסרו של עורך העיתון "אל-קודס אל-ערבי" ברור: שפעת החזירים מתפשטת בשל כניסתה לתפקיד של ממשלת ישראל החדשה - ובראשה "הקיצוניים" - נתניהו וליברמן.

קריקטורה מהעיתון הערבי  אשרק אל אווסט (צילום: אשרק אל אווסט)
החזיר והטיל האירני. בטהרן לא מתרגשים | צילום: אשרק אל אווסט

העיתון "אל-קודס אל-ערבי" נחשב אולי יותר מכל העיתונים הבין-ערבים הפופולריים לעיתון פרו פלסטיני ופרו ערבי מובהק. עורכו הראשי, עבד אל-בארי עטוואן, הוא אורח קבוע בתכניות אירוח בערוצי טלוויזיה ערבים - ובראשם רשת "אל-ג'זירה" הקטרית, ספינת הדגל הערבית המובילה את הקו הניצי כלפי ישראל בהתנהגותה התקשורתית.

עטוואן ידוע בדעותיו הקיצוניות כלפי ישראל, וכמעט מדי יום, בטור הראשי שלו, מעלה על הכתב את שמה של מדינתנו על שלל תיאוריה: "היישות הציונית", "היישות הכובשת", "כוחות הכיבוש" ועוד היד נטויה.

תמונה שווה 1,000 מילים

מבחינתנו הייתה זו רק שאלה של זמן. התקשורת הערבית עוסקת כבר ימים מספר במגיפה המתפשטת בעולם, למרות שבשום מדינה ערבית עדיין לא דווח על חולה ראשון.

מדי יום מתפרסמות עשרות קריקטורות בעיתונות הערבית, רובן עוסקות בנושאי השעה, ובהן ניתנת הבמה גם למסרים שהמילה הכתובה עושה עימם עוול. נתניהו וליברמן עולים לשלטון - כשברקע שפעת עולמית משתוללת - זו בהחלט "סיבה למסיבה" לפרסם בעבורה קריקטורה.

ובעוד אנחנו מתעסקים באנטישמיות, נראה שגם באירן צריכים להתייחס לאיורים העוסקים במגיפה. בעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, השוו את הנגיף דווקא לטיל אטומי עצום מימדים. סביר להניח שבטהרן פחות מתרגשים מכך.

שפעת החזירים - סיקור מיוחד:

נתניהו מכנס דיון מיוחד

משרד הבריאות: 4 החשודים בהידבקות - אינם חולים

סופית: שפעת החזירים בישראל