עכשיו זה רשמי: שפעת החזירים הגיעה גם לישראל. תומר וג'ים, ישראלי בן 26 ששב בימים האחרונים ממקסיקו והראה סימני שפעת קלים נמצא חיובי לשפעת החזירים. במקביל, במערכת הביטחון כבר נערכים לקבלת אחריות על הטיפול במחלה, אם תתפרץ למגיפה.

"שלומי מצוין", אמר בצהריים וג'ים בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "קיבלתי את התרופה למחלה. במשרד הבריאות הגיעו להחלטה שאני בריא, אבל רוצים לראות שהבראתי לחלוטין ולכן אני עדיין בבידוד".

"לא צריכים להיות מודאגים", מרגיע וג'ים. "אני ראיתי איך התרופה הזאת משפיעה כבר מהיום הראשון. איך שלקחתי אותה, החום ירד והתסמינים נעלמו. לציבור אין צורך בדאגה. רק אם יש חום או תסמינים של שפעת, יש לגשת לבית החולים".

וג'ים ציין כי הוא לא יודע מתי ישוחרר מבית החולים. "הרופאים מאמינים שבימים הקרובים אשתחרר, אולי אפילו היום בערב", אמר. הוא גם אמר כי הוא לא חושש מהמחלה. "אני סומך על הרפואה של היום", אמר.

"תומר החלים"

מבית החולים לניאדו, שם וג'ים מאושפז, נמסר כי הוא החלים מהמחלה. בבית החולים מדגישים כי המשך אשפוזו הוא לצרכי השגחה בלבד. ממשרד הבריאות נמסר גם כן כי מצבו הבריאותי מצויין.

"תומר כרגע בריא", מרגיע ד"ר אבינועם שקולניק, מנהל בית החולים לניאדו. "הוא היה חולה בשפעת החזירים אך החלים ממנה. בארצות הברית לא מאשפזים את החולים באופן כללי, וגם אף אחד לא מת שם. לאשפוז מגיעים רק מקרים בודדים של סיבוכים".

שפעת החזירים - פועל שוטף את החזירים בדיר (צילום: רויטרס)
שפעת החזירים: ארגון הבריאות העולמי מעלה את דרגת הכוננות מ-3 ל-4 | צילום: רויטרס

במקביל נבדק אם תושב כפר סבא, בן 49, שהגיע לבית החולים מאיר לאחר שחזר ממקסיקו וסבל מכאבי ראש וחום, נדבק אף הוא. "אצלנו בישראל ידועים כרגע על שני מקרים בלבד", מעדכן ד"ר שקולניק, "כאשר אחד מהם כנראה הבריא".

במשרד הביטחון נערכים לקחת אחריות

בעוד ראשי מערכת הבריאות ממשיכים היום לדון במחלה, במשרד הביטחון כבר מתכוננים לצעדים אופרטיביים. החלטת ממשלה משנת 2005 מטילה על משרד הביטחון את האחריות למקרים אלה באמצעות צוות ניהול משבר לאומי בראשות עוזר השר להתגוננות, תא"ל (מיל.) זאב שניר.

מלשכתו של שר הביטחון אהוד ברק נמסר, כי "הוא קיבל עדכונים בנושא, וכי הוא הורה לקיים הליך מסודר של 'העברת מקל' אל מול משרד הבריאות".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אבי ישראלי הנחה הבוקר את מערכת הבריאות בישראל להעלות את רמת ההיערכות מדרגה 3 לרמה 4 לאור המשך התפשטותה בעולם של שפעת החזירים. בכך מצטרפת ישראל להודעתו אמש של ארגון הבריאות העולמי כי הוא מעלה את רמת הכוננות. עם זאת, עדיין לא הוגדרה המחלה כמגיפה כלל עולמית.

במשרד הבריאות מדגישים כי למרות העלאת הכוננות, אין בכך שינוי מבחינה מעשית ומבחינת ההנחיות לציבור, וחוזרים על ההנחיה לשמור על הגיינה אישית.

שלשום קרא ארגון הבריאות העולמי למדינות העולם לעקוב ולפקח אחר התפרצות הנגיף ולמנוע ככל שניתן את התפשטותו.

מקסיקו: מניין ההרוגים עלה ל-152

במקסיקו עלה ל-152 מניין מקרי המוות הקשורים למגיפה. מעל ל-1,600 אחרים נמצאים עדיין בבידוד, ומספרם רק צפוי לעלות. בארצות הברית נמנו עד כה 40 מקרים של חולים שנדבקו בנגיף. מוסדות החינוך במדינה נסגרו היום בניסיון לבלום את התפשטות המחלה.

גורמים רשמיים בספרד אישרו אתמול כי אזרח המדינה אובחן כחולה בשפעת החזירים, לאחר שחזר מטיול במקסיקו. 20 בני אדם נוספים בספרד אושפזו בחשד נדבקו בנגיף. גם היום ממשיכה המגיפה להתפשט ברחבי העולם, ודרום קוריאה הצטרפה לרשימת המדינות שדיווחו על גילוי הנגיף בתחומן.

שפעת החזירים -סיקור מיוחד:

חשש מהתפשטות שפעת החזירים בעולם

ארגון הבריאות העולמי: התפשטות שפעת החזירים - מקרה חירום בינ"ל

כל מה שצריך לדעת על שפעת החזירים

 ישראל נערכת לשפעת החזירים

ישראלי בן 25 שחזר ממקסיקו אושפז מחשש שנדבק