מצרים תצא מהיוזמה של טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
מצרים תצא מהיוזמה של טראמפ | צילום: רויטרס, חדשות

מכה לניסיונות האמריקניים לרסן את אירן: מצרים יצאה מהברית הערבית שארה"ב ייסדה. על פי מקורות המעורים בנושא, מצרים פקפקה ברצינות הממשל לגבי היוזמה וחששה שהפעילות תינטש אם הנשיא דונלד טראמפ לא ייבחר שוב.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

טראמפ ביקש להקים את "נאט"ו הערבית", ברית הביטחון של המזרח התיכון, אשר תקשור מדינות מוסלמיות-סוניות בקשרים ביטחוניים, פוליטיים וכלכליים. בין המדינות השותפות ליוזמה: סעודיה, איחוד האמירויות הערביות, כוויית, באהריין, קטאר, עומאן וירדן. טראמפ קיווה שהמדינות הללו יוכלו יחד למנוע את ההתחזקות האירנית, ועל פי דוחות שנחשפו, גם להגביל את ההשפעה של רוסיה וסין על האזור.

ביום ראשון התכנס מפגש של השותפות בריהאד, הבירה הסעודית, ומקהיר לא נשלחה נציגות. מקורות שונים דיווחו על סיבות שונות לעזיבה. אחד אמר שבמצרים פקפקו ברצינות האמריקנית והביעו תסכול מכך שעוד לא הוצגה להם תכנית ברורה של עתיד הברית.

מכה לטראמפ: הצבא הערבי הגדול ביותר (צילום: רויטרס, חדשות)
מכה לטראמפ: הצבא הערבי הגדול ביותר | צילום: רויטרס, חדשות

מקור אחר מסר כי במדינה מתכוננים לכך שבבחירות 2,020 טראמפ עלול שלא להיבחר בשנית, וחושבים שהממשל שיקום ייטוש את היוזמה. סיבה נוספת היא כמובן החשש הקיים ברקע מכך שיוזמה כזו תגביר את המתח, הקיים ממילא, עם אירן.

מצרים היא המדינה הערבית בעלת הצבא הגדול ביותר, ואי כניסתה תהווה את המכשול האחרון בשורת תקלות ועיכובים של "נאט"ו הערבית". הברית הסתבכה קשות באוקטובר אשתקד, עם הרצח של העיתונאי הסעודי ג'אמל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית שבאיסטנבול. אז דרשו בכירים אמריקנים להטיל סנקציות על הנסיך הסעודי שנחשד כאחראי לרצח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו