עשרות תושבים בהם נשים וילדים רבים שוכבים ללא תנועה כשקצף יוצא מפיהם וממלא את פניהם: תמונות וסרטונים שתיעדו את השפעות המתקפה הכימית הלילה (ראשון) בעיר דומא שבסוריה מציגים תמונת מצב טראגית וקשה לצפייה שמשחזרים את המראות הקשים של התקיפות הכימיות הקודמות במדינה על ידי המשטר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"עשרות נחנקו למוות ומאות עדיין מתמודדים עם חנק", סיפר לרשת אל ג'זירה ראאד אל-סאלח, ראש ארגון ההצלה הסורי "הקסדות הלבנות". לדבריו, הגז שהתפשט בעיר לא כלל רק כלור אלא גם סוג לא מזוהה וחזק במיוחד.

סוריה, גז עצבים, סארין, אסד, מתקפה כימית (צילום: חדשות)
תמונות שהופצו על ידי המורדים | צילום: חדשות

"המתנדבים של הקסדות הלבנות מנסים לעזור לאנשים אבל כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה לפנות אותם למקום אחר ברגל כיוון שרוב כלי הרכב שלנו יצאו מכלל שימוש", הוסיף. מתנדב נוסף בארגון ציין בכאב שמשפחה שלמה נחנקה למוות כאשר הסתתרה במרתף בניסיון למצוא מחסה מפני הפשיטות האוויריות ופצצות החבית.

150 הרוגים, החשד - גז סארין

לפחות 150 בני אדם נהרגו במהלך המתקפה הכימית של צבא אסד על העיר הממוקמת מזרחית לדמשק ונמצאת בשליטת המורדים. לפי הדיווח ברשת "סקי ניוז" בערבית, כאלף איש נפצעו לאחר שמטוסי חיל האוויר הסורי הטילו באזור חביות מלאות בגז סארין המסווג כנשק להשמדה המונית.

החשד לשימוש בנשק כימי עלה בין היתר לאחר שהמרכז הסורי לזכויות אדם מסר כי לפחות 11 מההרוגים מתו כתוצאה מהיחנקות שנבעה משאיפה של עשן חשוד שהגיע לאחר הפצצות, אך הארגון ציין כי הוא בעצמו אינו יכול לאשר אם אכן הייתה תקיפה כימית.

דומא. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
דומא. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

המורדים הפיצו ברשתות החברתיות תמונות של הקורבנות כשהם עם קצף בפיהם, הוכחה לדבריהם לכך שאין ספק שהיה שימוש בנשק כימי. ארגון סיוע אמריקני הפועל באזור ציין כי שישה בני אדם נהרגו לאחר שפצצת כלור ופצצה נוספת הוטלו על בית החולים בדומא ועל בניין נוסף בקרבתו. "אנו יוצרים קשר עם האו"ם ועם הממשל האמריקני ומדינות אירופה", מסרו אנשי הארגון לאחר המתקפה.

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי היא עוקבת הדיווחים "המחרידים" שמגיעים מדומא. "אם הדיווח יאושר, מדובר במעשה מזעזע שדורש תגובה מיידית מצד הקהילה הבינלאומית". נמסר ממחלקת המדינה בהצהרה רשמית שפרסם הלילה. בהודעה וושינגטון הפנתה אצבע מאשימה כלפי מוסקבה, נותנת החסות של משטר אסד במלחמת האזרחים.

"ההיסטוריה של משטר אסד בכל הנוגע לשימוש בנשק כימי כנגד העם הסורי אינה שנויה במחלוקת", נכתב בהצהרה אחרת של המחלקה. "האחריות על אינספור מתקפות אכזריות על העם הסורי רובצת בסופו של דבר על רוסיה".

הטבח הכימי שביצע אסד בשנה שעברה (צילום: טוויטר)
הטבח הכימי שביצע אסד בשנה שעברה | צילום: טוויטר

סוכנות הידיעות הממשלתית של סוריה הודיעה כי ארגון המורדים השולט בדומה, ג'יש אל איסלאם מבצעים "פיברוק של מתקפות כימיות בניסיון נואש וכושל למנוע את התקדמות צבא סוריה לעבר העיר". הממשלה עצמה מכחישה כי עשתה שימוש בנשק כימי וטוענת כי המורדים מפיצים חדשות כוזבות.

העיר דומא נחשבת לאחד המעוזים האחרונים של המורדים במשטר הסורי ולאחד מכיסי ההתנגדות העיקשים של אסד שכבר שבועות ארוכים מנסה להשיג את שליטתו על המקום. משטר אסד ביצע בעבר מתקפה כימית על האזור בו נמצאת העיר דומא, ולפי הדיווחים עשה מאז 2011, השנה בה מלחמת האזרחים הארצו, שימוש בנשק כימי שאסור לשימוש עשרות פעמים. לפני כשנה הפציץ ממשל טראמפ בסיס חיל אוויר סורי לאחר דיווחים על שימוש בנשק כימי במתקפה על אידליב.