בזמן שהעולם עדיין מזועזע מהתמונות הקשות של גופות הילדים שנהרגו במתקפה הכימית של צבא אסד באידליב, בה נרצחו כ-150 בני אדם, מתפרסמים היום (חמישי) בכלי תקשורת של המורדים בסוריה דיווחים על מתקפת גז נוספת מצד המשטר. לפי אותם דיווחים, מספר בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו כשמטוסים של צבא סוריה השליכו חביות של גז כלורין על מעוזים של המורדים ליד העיר חאמה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נשיא סוריה בשאר אסד סיפק היום התבטאות ראשונה מאז הטבח הכימי באידליב, כשאמר כי "אין לנו אופציה מלבד ניצחון במלחמה. אם לא ננצח פירוש הדבר שסוריה תימחק מהמפה".

את הדברים אמר אסד בריאיון לעיתון קרואטי, שהתפרסם בסוכנות ידיעות סורית, יומיים לאחר המתקפה המזעזעת באידליב בה נהרגו כ-150 בני אדם. "אין אפשרות אחרת", הבהיר. "לכן אנחנו בטוחים ונחושים וממשיכים". הנשיא הסורי אף שיגר איום לעבר ישראל ואמר כי "חשש ממלחמה עם ישראל אינו מציאותי - שכן אנחנו כבר חיים במלחמה כזו במציאות".

חשש לתקיפה כימית נוספת. ארכיון (צילום: מתוך הטוויטר)
תוצאות התקיפה באידליב שלשום | צילום: מתוך הטוויטר

במקביל לדיווחים על תקיפה נוספת, שר החוץ הסורי הוותיק, וואליד אל מועלם, ייחס לישראל אינטרסים בפרסומים על המתקפות הכימיות. "המדינה היחידה שמרוויחה מפרשת הנשק הכימי היא ישראל", אמר. "זה מוזר שמי שכמעט בוכה מזה הוא ראש הממשלה נתניהו". אל מועלם הכחיש את האשמות שמשטרו השתמש בנשק כימי ואמר כי סוריה מגנה את השימוש בנשק מסוג זה ולא עושה בו שימוש מאז 2014. לטענתו, מי שעושה בו שימוש הם דווקא אנשי האופוזיציה.

אמש התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום בנושא הטבח באידליב. במהלך הישיבה, שכונסה לבקשת בריטניה, צרפת וארה"ב, הטילו שלוש המדינות את האחריות למתקפה על ממשל אסד.

מתקפת גז בסוריה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי הציגה בדיון תמונות של נפגעי המתקפה הכימית. "אתמול בבוקר התעוררנו לתמונות של ילדים עם קצף בפה, מפרכסים, נישאים בידיהם של הורים נואשים", אמרה. "הביטו בתמונות האלה, אנחנו לא יכולים לעצום את עינינו נוכח התמונות האלה, אנחנו לא יכולים להתעלם מהאחריות לפעול. המתקפה אמש הייתה שפל חדש, אפילו עבור משטרו של אסד".

עוד תקפה היילי את רוסיה ואמרה כי אם הממשל במוסקבה היה ממלא את מחויבותו, לאסד לא היה היום נשק כימי. "כמה ילדים עוד צריכים למות כדי שלרוסיה יהיה אכפת?", הוסיפה. במקביל בארה"ב דחו את טענות הרוסים כי צבא אסד למעשה תקף מאגר נשק כימי של המורדים. "מדובר בטענה שאינה מתיישבת עם המציאות", אמרו גורם אמריקני. הבית הלבן אף פרסם הודעה רשמית בה נאמר כי גרסת רוסיה "אינה אמינה".

ניקי היילי (צילום: רויטרס, חדשות)
ניקי היילי במועצת הביטחון, אתמול | צילום: רויטרס, חדשות

נשיא ארה"ב דונלנד טראמפ התייחס גם הוא לראשונה אמש לתקיפה ואמר במהלך פגישה עם מלך ירדן עבדאללה בבית הלבן: "מדובר בעלבון לאנושות". כשנשאל על ידי עיתונאי מה ארה"ב תעשה בנידון, ענה - "אתם תראו".