יממה לאחר המתקפה הכימית של משטר אסד באידליב, בה נרצחו יותר ממאה בני אדם, כינסה היום (רביעי) מועצת הביטחון של האו"ם דיון חירום בנושא. במהלך הדיון, שכונס לבקשת בריטניה, צרפת וארה"ב, הטילו שלושת המדינות את האחריות למתקפה על ממשל אסד. "מדובר בעלבון לאנושות", אמר נשיא ארה"ב טראמפ במהלך פגישה עם מלך ירדן עבדאללה. כשנשאל על ידי עיתונאי מה ארה"ב תעשה בנידון, ענה - "אתם תראו".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הדיון במועצת הביטחון, הציגה שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי תמונות של נפגעי המתקפה הכימית. "אתמול בבוקר התעוררנו לתמונות של ילדים עם קצף בפה, מפרכסים, נישאים בידיהם של הורים נואשים", אמרה. "הביטו בתמונות האלה, אנחנו לא יכולים לעצום את עינינו נוכח התמונות האלה, אנחנו לא יכולים להתעלם מהאחריות לפעול. המתקפה אמש הייתה שפל חדש, אפילו עבור משטרו של אסד".

עוד תקפה היילי את רוסיה ואמרה כי אם הממשל במוסקבה היה ממלא את מחויבותו, לאסד לא היה היום נשק כימי. "כמה ילדים עוד צריכים למות כדי שלרוסיה יהיה אכפת?", הוסיפה. במקביל בארה"ב דחו את טענות הרוסים כי צבא אסד למעשה תקף מאגר נשק כימי של המורדים. "מדובר בטענה שאינה מתיישבת עם המציאות", אמרו גורם אמריקני. הבית הלבן אף פרסם הודעה רשמית בה נאמר כי גרסת רוסיה "אינה אמינה".

שגרירי ארה"ב, בריטניה וצרפת הגישו בדיון טיוטת הצעה לביצוע חקירה מעמיקה של המתקפה. הטויטה עוררה התנגדות בצד הרוסי, שם טענו כי מדובר בטקסט "לא מקובל", והבהירו כי הם מתנגדים לשימוש בנשק כימי. במקביל תקף שגריר בריטניה את רוסיה על תגובתה לאירועים שלדבריו "שלחו מסר של חיזוק לאסד".

"ב-28 בפברואר שאלתי את מועצת הביטחון שאלה פשוטה - האם אנחנו נפעל נגד אלו שמשתמשים בנשק כימי בסוריה? יכולנו לשלוח מסר ברור באותו היום", אמר השגריר. "אבל רוסיה וסין הטילו וטו ואתמול ראינו את ההשלכות של אותו וטו".

"סימפטומים שתואמים תגובה לגז עצבים"

הרשויות בטורקיה מעריכות כי חלק מהפצועים במתקפה הכימית החמורה בסוריה אכן נפגעו מ"גז עצבים" - זאת על סמך הטיפול בנפגעים שפונו מסוריה לטורקיה. כ-15 מהנפגעים בתקיפה, בה נהרגו יותר מ-70 בני אדם, מטופלים בבית חולים בעיר רייחנלי שבמזרח טורקיה.

כל הפצועים סיפרו כי התקשו לנשום וסבלו מבחילה וסחרחורות - והאשימו את צבא סוריה במתקפה. גם הממשל בארה"ב סבור כי מדובר בגז סארין "כמעט בוודאות" - כך לפי גורם בכיר בוושינגטון. שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד גינה את מה שתואר כמתקפה כימית בסוריה והציע להגיש עזרה לקורבנות.

נפגעים מנשק כימי בסוריה (צילום: רויטרס, חדשות)
לאחר המתקפה: דיון חירום באו"ם | צילום: רויטרס, חדשות
יותר ממאה הרוגים במתקפה (צילום: מתוך הטוויטר)
נפגעי התקיפה בסוריה | צילום: מתוך הטוויטרארגון הבריאות העולמי של האו"ם אמר כי הפגיעות של הסורים "כוללות סימפטומים שתואמים תגובה לגז עצבים". לפי הודעת הארגון, "יש סימנים שמעידים על חשיפה לחומרים כימיים שכוללת גז עצבים". עוד עולה מבדיקת הגופות כי ההרוגים לא מתו מפגיעות חיצוניות אלא ככל הנראה מתו מפגיעות במערכת הנשימה.

משרד ההגנה הרוסי אישר הבוקר כי צבא אסד עומד מאחורי המתקפה סמוך לאידליב, במהלכה דווח כי נעשה שימוש בגז עצבים: לטענת הרוסים, מטוסיו של אסד הפציצו מחסן תחמושת בו הוחזק נשק כימי של המורדים. הבוקר הפציצו כוחותיו של אסד פעם נוספת את העיר.