חמאס מאיים: נגיב על הרג הפעיל (צילום: רויטרס, חדשות)
רויטרס | צילום: רויטרס, חדשות

האירועים האלימים ברצועת עזה והמתיחות ברחובות בין התושבים והנהגת חמאס לא עוברת ללא התייחסות - גם במקומות נוספים בעולם. השליח המיוחד של האו"ם לאזור, ניקולאי מלדנוב גינה היום (ראשון) את האלימות שמפעילים אנשי חמאס מול התושבים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אני מגנה בתוקף את מבצע המעצרים והאלימות שבה נקטו כוחות תנועת החמאס נגד מפגינים ברצועת עזה, כולל אלימות נגד נשים וילדים במהלך שלושת הימים האחרונים", אמר מלדנוב. "אני מודאג במיוחד מהמכות שספגו עיתונאים וחברי צוות תנועות זכויות האדם והפלישה לבתים פרטיים".

רויטרס (צילום: רויטרס, חדשות)
רויטרס | צילום: רויטרס, חדשות

"לתושבים יש זכות מלאה להפגין מבלי לפחד ברדיפות", הוסיף מלדנוב וכתב שהאו"ם ימשיך לפעול "כדי למנוע אלימות נוספת והסלמה וכן כדי לנסות ולהקל על חייהם של תושבי רצועת עזה - כולל הסרת הסגר".

ההפגנות ברצועת עזה פרצו בעקבות מצב כלכלי קשה במיוחד, המפגינים דרשו מתנועת החמאס ששולטת ברצועה לשפר את רמת החיים בעזה. "אנו רוצים לחיות", אמרו המפגינים שעדיין ממשיכים לסבול מאבטלה גבוהה מאוד, מחסור בחשמל ובתנאים בסיסיים.

רויטרס (צילום: רויטרס, חדשות)
רויטרס | צילום: רויטרס, חדשות

מלדנוב סבור שהפתרון למשבר הוא הפיוס בין הפלגים הפלסטינים וקורא למצרים, לפתח ולחמאס ליישם את ההסכם הפיוס שנחתם בקהיר ב-2017. נציגים מ-11 הפלגים הפלסטינים המרכזיים נפגשו אמש לישיבת חירום ברצועה, בה קראו לחמאס להפגין ריסון בהתנהלות מול המפגינים, לשחרר את המפגינים שנעצרו ולהעמיד לדין את אנשי כוחות הביטחון של החמאס שהתעללו באזרחים.