מזהיר את אויבי אירן. ג'עפרי
הגנרל ג'עפרי: נתניהו משחק בזנב האריה | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע הנסיגה האמריקנית הצפויה והשינוי הישראלי במדיניות העמימות - במסגרתו נחשף כי צה"ל תקף בשנים האחרונות "אלפי פעמים" בסוריה - הבוקר (רביעי) הצהיר מפקד משמרות המהפכה: אירן תשאיר את כל כוחותיה ואת כל אמצעי הלחימה שלה בסוריה. "הרפובליקה האסלמית של אירן תשמור על היועצים הצבאיים שלה כלי הנשק שלנו בסוריה", אמר הגנרל עלי ג'עפרי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

"נתניהו, אל תשחק עם הזנב של האריה - כי הוא יתקוף", איים הגנרל האירני. "אתה צריך לדעת ולפחד שיום אחד הטילים המדויקים יעבדו, אתם צריכים לפחד מהיום שהטילים המדויקים שלנו ישאגו וייפלו על הראש שלכם".

הבכיר האירני הוסיף: "כל המתקנים שלנו ואנשי הצבא והיועצים יישארו בסוריה ולא ייצאו, גם אם ישראל תמשיך לתקוף בסוריה - וגם אם יתגברו". עוד הצהיר במסר לנתניהו: "האיומים שלך מצחיקים ומעלי גיחוך. יש לנו יחידות צבאיות בסוריה ואתה יודע את זה היטב, אנחנו חזקים והיחידות שלנו מוכנות לפעולה בשיא המהירות. תהיה בטוח שלא לוקחים את האיומים המצחיקים שלך ברצינות".

טקס הענקת הדרגות, היום
רה"מ, איזנקוט וכוכבי בטקס חילופי הרמטכ"ל | צילום: החדשות

ההצהרה האירנית מגיעה לאחר שביום שישי האחרון תקפה ישראל בנמל התעופה בדמשק. תמונות לוויין שפורסמו יום למחרת הוכיחו כי מחסן סמוך הושמד כליל. מדוח המודיעין של חברת ISI ImageSat International שפורסם השבוע עולה כי לפני התקיפה, מחסן הטילים האירני היה פעיל ומשאיות פעלו בתוכו ואילו לאחר התקיפה המבנה הושמד כליל.

על פי הדוח, המידות של המשאיות והמחסן עצמו מתאימות להערכה שלפיה הוא נועד לאחסון טילים. ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף אתמול כי חיל האוויר תקף מחסני נשק של אירן בסוריה בסוף השבוע. בפתח ישיבת הממשלה ציין נתניהו: "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של אירן וחיזבאללה. רק ב-36 השעות האחרונות חיל האוויר תקף מחסנים של אירן עם נשק אירני בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק".

ההאנגר לפני התקיפה
ההאנגר לפני התקיפה | צילום: בלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎, חדשות
ההאנגר שהושמד אחרי התקיפה
ההאנגר שהושמד אחרי התקיפה | צילום: בלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎, חדשות

דברי נתניהו נאמרו לאחר שהרמטכ"ל היוצא, גדי איזנקוט, אמר בריאיון ל"ניו יורק טיימס" כי צה"ל תקף אלפי פעמים בסוריה. "אנחנו נפרדים היום בממשלה מהרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. גדי, אתה מסיים מחרתיים 40 שנים של שירות מסור לצה"ל וארבע שנים כרמטכ"ל. בזמן הזה פעלנו יחד נגד איומים מגוונים כדי לבצר את ביטחון ישראל", אמר לו נתניהו לפני שאיזנקוט סיים את תפקידו אתמול באופן רשמי. "להשגת יעדים אלה צה"ל פעל תחת פיקודך בשיתוף פעולה יוצא מן הכלל עם כל זרועות הביטחון - שב"כ, מוסד, משטרה וגופים נוספים".

נתניהו הוסיף: "פעלנו בהצלחה מרשימה לבלימת ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה, ובמסגרת זו צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של אירן וחיזבאללה. פעלנו יחד נגד ייצור נשק מדויק בלבנון, פעלנו לפרק את נשק המנהרות של חיזבאללה בלבנון במבצע "מגן צפוני", פעלנו נגד מנהרות החמאס בגבול עזה, סיכלנו מאות פעולות של טרור יחידים ביהודה ושומרון, וביצענו עוד פעולות רבות מאוד, גלויות וסמויות מן העין. לצה"ל תחת פיקודך הישגים גדולים. יש לנו עוד עבודה רבה לעשות ואנו נעשה אותה".

המטוס האירני שפרק בשישי מטען בדמשק
המטוס האירני שפרק בשישי מטען בדמשק | צילום: בלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎, חדשות

צילומי לוויין שפורסמו ביום שבת חשפו כי שעות ספורות לפני התקיפה נחת בנמל התעופה הבין-לאומי מטוס מטען אירני, שכבר הותקף בעבר לפחות 3 פעמים במה שנראה כניסיון לסכל הברחות של טילים מאירן. כך דווח בבלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎.

על פי הניתוח של בלוג המודיעין, המטוס שנחת בדמשק שעות לפני התקיפה היה תוצרת בואינג מדגם 747, שפרק את תכולתו ברחבת מטוסי ה-C-130 שממול למסופי המטען. לאחר מכן המריא ושב על עקבותיו לטהרן, דרך המרחב האווירי של עירק.

בתחילת השבוע דווח כי על רקע הנסיגה האמריקנית הצפויה, זוהתה בימים האחרונים תנועה מוגברת של מטוסי תובלה שטסים בציר דמשק-טהרן - זאת במקביל לשינוי המסלול הקבוע של חלק מאותם מטוסים. לפני כשבועיים אישר בכיר ישראלי לסוכנות הידיעות AP כי ישראל עומדת מאחורי תקיפת שורת המטרות האירניות בסוריה ואישר כי יעדים אירניים רבים נפגעו. הגורם הוסיף כי התקיפה פגעה במטרות לוגיסטיות שמשמשות להעברת נשק לחיזבאללה.