המטוס האירני שפרק בשישי מטען בדמשק
כך נראה מטוס המטען האירני - מהאוויר | צילום: בלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎, חדשות

אחד מיעדי התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק נחשף: פחות מיממה לאחר הדיווחים בסוריה על תקיפה של שורת מטרות - צילומי הלוויין חושפים כי שעות ספורות לפני כן נחת בנמל התעופה הבין-לאומי מטוס מטען אירני במתחם, שכבר הותקף בעבר לפחות 3 פעמים במה שנראה כניסיון לסכל הברחות של טילים מאירן - כך דיווח הערב (מוצ"ש) בלוג המודיעין "אינטלי טיימס"‎.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

על פי הניתוח של בלוג המודיעין המטוס שנחת בדמשק שעות לפני התקיפה היה תוצרת בואינג מדגם 747, שפרק את תכולתו ברחבת מטוסי ה-C-130 שממול למסופי המטען. לאחר מכן המריא ושב על עקבותיו לטהרן, דרך המרחב האווירי של עירק.

על פי סוכנות הידיעות הסורית, מי שעומד מאחורי התקיפה הוא חיל האוויר הישראלי. כלי תקשורת אחרים בסוריה שמזוהים עם משטר אסד דיווחו על קולות נפץ רבים ברחבי העיר. עיוד דווח כי כי מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ממערב לדמשק והפילו כמה טילים: "מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד מטרות ישראליות, והפילו את רובן".

על פי האופוזיציה הסורית, היעדים שהותקפו הלילה שייכים למיליציות האירניות ולחיזבאללה בקרבת נמל התעופה הבין-לאומי בדמשק. גם המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי התקיפה כוונה נגד מחסני טילים של חיזבאללה. אין לכך התייחסות בכלי התקשורת של המשטר. מקור נוסף באופוזיציה מסר כי התקיפה הייתה באזור אליכסווה בדרום-מערב דמשק, אזור שהותקף כמה פעמים בשנה החולפת.

כך זה נראה בפעם האחרונה. ארכיון
כך זה נראה בפעם האחרונה. ארכיון | צילום: רשתות חברתיות, חדשות
שרידי נ
שרידי נ"מ שנפלו בתקיפה האחרונה בסוריה | צילום: חדשות

בתחילת השבוע דווח כי על רקע הנסיגה האמריקנית הצפויה, זוהתה בימים האחרונים תנועה מוגברת של מטוסי תובלה שטסים בציר דמשק-טהרן - זאת במקביל לשינוי המסלול הקבוע של חלק מאותם מטוסים. לפני כשבועיים אישר בכיר ישראלי לסוכנות הידיעות AP כי ישראל עומדת מאחורי תקיפת שורת המטרות האירניות בסוריה ואישר כי יעדים אירניים רבים נפגעו. הגורם הוסיף כי התקיפה פגעה במטרות לוגיסטיות שמשמשות להעברת נשק לחיזבאללה.

דובר משרד הביטחון הרוסי איגור קונשנקו תיאר את התקיפה, ואמר לכתבים כי שישה מטוסי אף 16 של צה"ל שיגרו טילים מונחי לייזר מתוצרת אמריקנית, כשמתוכם רק שניים פגעו במטרות והשאר יורטו על ידי מערכות ההגנה האוויריות של צבא אסד. שני הטילים שכן פגעו שוגרו לעבר מחסנים הנמצאים 7 ק"מ מדמשק, ושבעה בני אדם נפגעו בהפצצה. הבכיר הרוסי כינה את המתקפה של צה"ל "פעולה פרובוקטיבית" וטען שהצבא הסורי לא שיגר טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר ולא השתמש בלוחמה אלקטרונית נגדם, כשחלפו באזור שבו טסו שני המטוסים האזרחיים - "כדי למנוע טרגדיה".

"אין שינוי בעמדת ארה"ב". בולטון | צילום: TPS, חדשות