זו התנועה הפוליטית הפלסטינית החשובה ביותר. נושאת הלפיד של המאבק הפלסטיני הלאומי - אבל בשנים האחרונות עובר עליה משהו רע.

הפלגים الفصائل | אוהד חמו בסדרת כתבות על הפלגים הפלסטינים
פרק 4: פתח


הפתח נוסדה ביום שבו בוצע מה שנחשב לפיגוע הטרור הפלסטיני הראשון נגד ישראל. זה קרה ב-1 בינואר 1965, אז הניחו מחבלים מטען נפץ במוביל הארצי. האב המייסד הוא יאסר ערפאת, האיש שהוביל את אנשיו במשך עשרות שנים לבצע פיגועים רצחניים נגד ישראל.

לצפייה בפרק הראשון - חמאס

לצפייה בפרק השני - הג'יהאד האסלאמי

לצפייה בפרק השלישי - החזית העממית

ואז הגיעה שנת 1993. רבין, פרס וערפאת חותמים על הסכמי אוסלו, הפתח עושה סיבוב פרסה ומכיר במדינת ישראל והראיס - הוא עכשיו הנושא בתואר יושב ראש הרשות הפלסטינית.

אבו מאזן במסר לישראלים (צילום: רויטרס, חדשות)
דור הנהגה ותיק ועייף. אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשותגם היום הפתח, בראשותו של אבו מאזן, היא המפלגה הגדולה והחשובה בזירה הפלסטינית. אבל השררה והכוח הובילו אותה למשבר עמוק. דור ההנהגה ותיק ועייף. חלקו נגוע בשחיתות. זה שחתום על אובדן השלטון בעזה לטובת חמאס ורק כעת, עשור אחרי - מקווים שם לשוב לרצועה בעקבות הסכם הפיוס.

למרות שהפתח מכיר בישראל, הוא דוגל במקביל גם במאבק עממי. במילון הפלסטיני, מאבק עממי נע בין השלכת אבנים וטרור לא מאורגן לבין מאבק דיפלומטי באו"ם או בבית הדין הבינלאומי בהאג. ולמרות הכל, זאת תנועה חשובה מאוד עבורנו הישראלים.

צפו בסיפורים המעניינים של 18.1 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
האב המייסד. יאסר ערפאת | צילום: רויטרס, חדשות

אם פעם תתקיימנה שיחות, שוב, בין ההנהגות שמשני עברי הגדר, ונשוב ונדבר על הסדר - הפרטנר הפלסטיני ייצא כנראה רק משורות הפתח.