מצבור האירועים - כמו לפני "צוק איתן" (צילום: אלרסאלה)
מנהרת חמאס ברצועת עזה | צילום: אלרסאלה
עוד מנהרה קרסה ברצועת עזה: המנהרות שאנשי חמאס שבו לחפור קורסות בזו אחר זו. הבוקר (ראשון) קרסה מנהרה נוספת סמוך לשכונת זייתון במזרח הרצועה ובאתרי אינטרנט פלסטיניים דווח ש-5 אנשי הזרוע הצבאית של חמאס נפגעו. במקום בו קרסה המנהרה מתנהלים חיפושים אחר לכודים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול בבוקר הורגשה מתיחות באזור רצועת עזה, בעקבות חשש לחדירת מחבלים וכוננות הוכרזה ביישובים הסמוכים לגדר הביטחון. לאחר כמה שעות נעצרו שלושה פלסטינים לא חמושים בשטח ישראל. מחקירה ראשונית עלה כי הם ברחו מהרצועה בעקבות המצב הקשה ללא אוכל, ואמרו כי "נמאס להיות שם". 

לא עלה חשד שהם התכוונו לבצע פיגוע. מספר צירי תנועה נסגרו זמנית ונפתחו בסיוע המשטרה. הסריקות באזור נערכו בערפל כבד, בשל תנאי מזג האוויר.

חופרים מנהרות - שקורסות בזו אחר זו

לפני כחודש דיווח חמאס על מנהרה נוספת שקרסה במרכז רצועת עזה - ובאירוע נהרג אחמד חידר א-זהאר, בן 23, אחיינו של בכיר חמאס מחמוד א-זהאר. זמן קצר קודם לכן, קרסה מנהרה אחרת שנחפרה, בה נהרגו בין 6 ל-8 מחבלים ואחרים נפצעו.

קריסת המנהרה היא עדות נוספת למאמץ האולטימטיבי שמשקיע חמאס במערכת המנהרות, שנתפסת על ידו כזרוע האסטרטגית שלו. בחודש שעבר, הודה בכיר חמאס איסמעיל הניה, כי נמשכת חפירת המנהרות לשטחי ישראל. "אנחנו ממשיכים לחפור מנהרות במזרח עזה וממשיכים לבצע ניסויי טילים במערב", הצהיר הניה, "אנחנו ממשיכים בשדרוג ושיקום כוחותינו. זו הדרך לשחרור ירושלים".

ראש הממשלה נתניהו הגיב אז לאיומי חמאס ואמר כי אם ישראל תותקף ממנהרות ברצועת עזה, היא תגיב בעוצמה רבה מאוד נגד חמאס. "אנחנו פועלים בשיטתיות ובקור רוח נגד כל האיומים, לרבות האיום מצד חמאס, גם באמצעים הגנתיים וגם באמצעיים התקפיים", הוסיף ראש הממשלה. "אני חושב שמבינים את זה באזור, מבינים את זה גם בעולם. אני מקווה שלא נידרש לזה, אבל היכולות שלנו הן ההגנתיות והן ההתקפיות מתפתחות במהירות ולא הייתי מציע למישהו לנסות אותן".