טיוטת הצגת הגינוי של האו"ם כלפי הממשל בלוב, תוצג הערב למועצת הביטחון. הטיוטה מציגה חשדות לפיהם ביצעו חייליו של הנשיא קדאפי פשעים נגד האנושות במהלך המהומות שפרצו במדינה. ההצעה, שאורכה שישה עמודים ונוסחה על ידי הנציגים מבריטניה וצרפת, מציעה הטלת חרם על תוצרתה הכלכלית של לוב ועל נכסיה ברחבי העולם, עד אשר יובררו כל החשדות.

בעקבות החשדות הכבדים שהועלו, הועבר עותק מההצעה לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג שבהולנד, על מנת שיבדוק אם יש מקום להעמיד את מי מבכירי המשטר הלובי לדין. לאחר ההצגה, אמר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון כי השעות והימים הקרובים יהיו מכריעים עבור העם הלובי. "על מועצת הביטחון לפעול במהרה", הוסיף באן.

מוקדם יותר היום הצהיר נשיא צרפת ניקולה סרקוזי כי על קדאפי להודיע מיד על התפטרותו, ולאפשר בחירות דמוקרטיות במדינה. סרקוזי דחה את הטענות לפיהן מתוכננת מתקפה של המערב על לוב. גם נשיא רוסיה דימיטרי מדבדב הצטרף לקריאה הזו, והזהיר כי באם יימשכו הפרות זכויות האדם במדינה - מדינות המערב לא יהססו לפעול.

קדאפי לא מוותר - "אחלק נשק להמונים"

בנאום מיוחד שנשא מועמר קדאפי מול עשרות אלפים מתומכיו בעיר טריפולי, הוא הבהיר לכוחות האופוזיציה כי הצבא ישיב מלחמה לכל אלה שמנסים לפגוע בו. "אנו ערוכים לגבור על יריבינו", הצהיר הנשיא בגאון וזכה לקריאות תמיכה.

"אם נצטרך, נפתח את מצבורי הנשק של הצבא ונתחיל לחלק לאזרחים", הוסיף קדאפי, "אני בטוח שהעם הלובי יהיה מוכן לצאת לקרב מול כל אויב".

כמה שעות לאחר מכן, בנו של קדאפי, סייף אל-אסלאם נשמע מעט רגוע יותר, אולי בלחץ המנהיגים והאו"ם. "נכון להלילה, הודענו לקציני הצבא שלא לפתוח במהומות ולסגת מהעימותים עם המפגינים", אמר. "אנו מקווים לפתוח איתם ביממה הקרובה בשיחות במטרה להגיע להבנות שיסיימו את המהומות.

הארמון שהפך לאפר

במהלך ההפגנות היום פלשו המוני המפגינים בבנגזי לארמונו של שליט לוב מועמר קדאפי, הבעירו הכל, בזזו את הרכוש וזרעו הרס בכל מקום. כך עושים המפגינים בלוב לכל מבנה שקשור לשליט שהפך לשנוא.

אחד מהמפגינים אמר לכתב רשת CNN, שהצליח להיכנס לתוך הארמון והביא את התיעוד, כי "פעם זה היה אחד המקומות המפחידים ביותר בבנגזי והיום זה כמו מוזיאון". קירות החדרים במבנים מפויחים, ועשן שחור עדיין מיתמר מחלקם. מכבי האש לא ממש ממהרים לארמון לכבות את האש.

האזרחים אף הביאו ציוד מכני כבד כדי לחפור מתחת לארמון, בניסיון למצוא תעלות ובונקרים תת קרקעיים בשטח. שערי הכניסה העצומים מנופצים על הרצפה. המפגינים משתמשים בתותחים ובכלי הנשק שפעם הגנו על הארמון, כבמה למחאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

שר לשעבר: "קדאפי ישתמש בנשק כימי על עמו"

"להשעות את לוב ממועצת זכויות האדם"

ארה"ב מזימה את השמועות על מות קדאפי

תיעוד מלוב: אנשי קדאפי פושטים על העיר

"אני כמו מלכת אנגליה"

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

שגרירי לוב בארה"ב וצרפת התפטרו

מי אתה מועמר קדאפי?

קדאפי למצלמות, אוחז במטריה: "אני בטריפולי"

לוב: מסוקים יורים לעבר מפגינים