קדאפי מנסה להשיב את השליטה בלוב - בכוח אש: בתיעוד מיוחד ובלעדי שהגיע לידי חדשות 2 הערב, ניתן לראות את כוחותיו של שליט לוב מתנפלים באש עזה במיוחד על העיר א-זאוויה, 50 קילומטרים מהבירה.

בסרטון שצולם בכיכר העיר, בה מתגוררים כ-50 אלף תושבים, ניתן לשמוע יריות רבות ולראות אש מתפשטת. חטיבת התוקפים מונהגת בידי גיסו של קדאפי. התקיפה הערב היא חלק מ"מלחמת הקודש" שהבטיח שליט לוב, "עד האיש האחרון, עד האישה האחרונה".

בארצות הברית מנסים לבלום את האלימות בלוב. מטעם מחלקת המדינה האמריקנית נמסר הערב כי "ארה"ב מוכנה לעוד צעדים מלבד השעיית לוב ממועצת זכויות האדם של האו"ם". דובר המחלקה לא מסר עוד פרטים, וייתכן כי מדובר בצעדים צבאיים. בתוך כך, שוויץ הודיעה כי כל נכסי קדאפי בשטחה מוקפאים עד להודעה חדשה.

מוקדם יותר היום נחשפו תמונות קשות לצפייה  של עשרות גופות כפותות שכובות זו לצד זו לאחר שנורו, ככל הנראה על ידי אנשיו של מועמר קדאפי. לא ידוע מתי צולמו התמונות, אך במערב מגנים את המשך השימוש החריג בנשק שנעשה נגד המפגינים עצמם.

אמש הופץ תיעוד ראשון ויוצא דופן מהמדינה הבוערת, של מאות קברים של אזרחים לובים שנטבחו במהלך ההפגנות. בתמונות, ששודרו במספר כלי תקשורת ברחבי העולם, ניתן לראות כי בחלק מהקברים כבר נטמנו עשרות הרוגים, וכי חלקם עדיין חשופים - וממתינים להרוגים הבאים.

מאבד אחיזה

היום נאם קדאפי פעם נוספת, הפעם באמצעות הטלפון, ופנה לאנשי הכפר א-זאוויה הממוקם כ-50 ק"מ מהבירה, ואשר נפל ככל הנראה לידי המפגינים במדינה. הוא טען כי אנשי אל-קעידה הם שמנהלים את המערכה בשטח.

על פי מספר דיווחים, ממשיך קדאפי לאבד שליטה על עוד ועוד שטחים ברחבי לוב. נציב זכויות האדם בצרפת אמר היום כי הוא מאמין שמספר ההרוגים במדינה נע בין 1,000 ל-2,000 בני אדם.

מספר כלי תקשורת זרים דיווחו היום כי בעקבות נטישתם של בכירים במשטרו של קדאפי והתפטרותם של אנשי ממשל - איבד קדאפי את אחיזתו בשטחים רבים במדינה. בימים האחרונים גם הודיעו שורה של דיפלומטים ושגרירים לובים ברחבי העולם כי הם מתנערים מהאופן בו מגיב המשטר למפגינים בלוב, וכן על התפטרות מתפקידם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהפכה בלוב - סיקור מיוחד:

קדאפי: אטהר את לוב בית אחר בית

שגרירי לוב בארה"ב וצרפת התפטרו

מי אתה מועמר קדאפי?

קדאפי למצלמות, אוחז במטריה: "אני בטריפולי"

לוב: מסוקים יורים לעבר מפגינים