לבקשת החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם רוסיה וסין, והחברה הזמנית אלג'יריה - המועצה פתחה היום (שני) את ישיבתה בדקת דומייה לזכרם של נשיא איראן אברהים ראיסי ושר החוץ חוסין אמיר עבדאללהיאן שנהרגו אתמול בהתרסוקת המסוק במחוז מזרח אזרבייג'אן.

שגריר מוזמביק המכהן בראשות המועצה התורנית, ביקש מחברי המועצה בפתח הישיבה לעמוד "לזכר אובדן החיים בהתרסקות המסוק של נשיא הרפובליקה האסלאמית של איראן אבראהים ראיסי וצוותו".

גם מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) רפאל גרוסי, הביע את תנחומיו, ופתח את הישיבה עם דקה דומייה לזכרו של ראיסי ועבדאללהיאן. "מחשבותינו עם משפחותיהם ועם תושבי איראן בתקופה קשה זו", אמר.

 

 

באיראן דווח אתמול אחר הצוהריים כי מסוק ובו הנשיא האיראני היה מעורב בתאונה במחוז מזרח אזרבייג'אן, וכי המסוק התרסק בזמן נחיתת חירום בשל תנאי מזג האוויר והקשר עימו אבד. עשרות צוותי חילוץ והצלה יצאו לאזור, אך לא הצליחו לאתר את המסוק במשך שעות בשל תנאי מזג האוויר הקשים.

גורמים דיפלומטיים במערב העריכו אז כי ראיסי לא שרד את התאונה ובכיר איראני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "חייהם של הנשיא ראיסי ושר החוץ בסכנה". הבוקר בתום שעות של חיפושים, בטהרן אישרו רשמית שהנשיא ושר החוץ מתו בהתרסקות המסוק.

שגריר ישראל לאו"ם גלעד ארדן הגיב: "מועצת הביטחון עמדה היום דקת דומיה לזכרו של רוצח ההמונים נשיא איראן ראיסי. המועצה הזו שלא עושה שום מאמצים לשחרר את החטופים שלנו, הרכינה היום את ראשה בפני אדם שאחראי לרצח וטבח של אלפים רבים באיראן, בישראל וברחבי העולם. מה השלב הבא? דקת דומיה במועצה ביום השנה למותו של היטלר? מועצת הביטחון הפכה לסכנה לשלום העולם - חרפה".

כמו כן, משרד החוץ של ארצות הברית פרסם כי ארה"ב מביעה תנחומים על מותו של נשיא איראן.