באיראן דווח אחר הצוהריים (ראשון) כי מסוק ובו הנשיא אבראהים ראיסי היה מעורב בתאונה במחוז מזרח אזרבייג'אן במדינה. לפי הדיווחים, המסוק התרסק בזמן נחיתת חירום בשל תנאי מזג האוויר, והקשר עימו אבד. עדיין לא ברור מה עלה בגורלם של יושבי המסוק, אך גורמים דיפלומטיים במערב מעריכים כי ראיסי לא שרד את התאונה.

כוחות החילוץ שהגיעו לזירת התאונה שבה היה ראיסי
כוחות חילוץ באזור התאונה

אזור ההתרסקות של המסוק שבו היה ראיסי נשיא איראן
אזור התאונה

במסוקו של ראיסי היו גם שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדאלליהאן, מושל מחוז מזרח אזרבייג'אן מאליכ רחמתי ונציגו של המנהיג העליון למחוז מזרח אזרבייג'אן מוחמד עלי א-האשם. שני מסוקים נוספים בשיירת הנשיא נחתו בהצלחה, אך לא ביעדם.

הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי המסוק התרסק בגלל תנאי מזג האוויר הקשים וכי לא ברור אם הנוסעים נפצעו או נהרגו. בכיר איראני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אנחנו עדיין מלאי תקווה, אבל המידע שמגיע מאתר ההתרסקות מאוד מדאיג". הבכיר הוסיף כי "חייהם של הנשיא ראיסי ושר החוץ בסכנה".

כוחות החילוץ שהגיעו לזירת התאונה שבה היה ראיסי
כוחות חילוץ באזור התאונה

הגעת כוחות החילוץ לאזור התאונה בערפל כבד
הגעת כוחות החילוץ לאזור התאונה

הבכירים האיראנים שהיו על המסוק (צילום: חדשות 12)
הבכירים האיראנים שהיו על המסוק | צילום: חדשות 12

לפחות 20 צוותי חילוץ נשלחו לזירת ההתרסקות ולפי הסהר האדום האיראני, נשלחו גם רחפנים כדי לסייע בחיפושים מהאוויר. כוחות הצלה עושים מאמצים מסיביים כדי לאתר את המסוק שבו היה הנשיא, אך מתקשים בשל ערפל כבד השורר במקום. מפקד צבא איראן מוחמד באגרי הורה להפנות את כל משאבי הצבא ומשמרות המהפכה לפעולות החיפוש והחילוץ.

שר הפנים האיראני אחמד וחידי אישר כי הייתה למסוק "נחיתה קשה" וציין כי בשל מזג אוויר ערפילי כוחות ההצלה עדיין לא הצליחו להגיע אליו. "צוותי חילוץ עושים את דרכם למקום, אבל בגלל תנאי מזג האוויר ייתכן שיידרש זמן להגיע לשם", אמר שר הפנים וחידי. "תנאי השטח מקשים על יצירת קשר. מקווים שהצוותים יגיעו למקום התאונה וימסרו מידע נוסף".

כמעט שלוש שעות לאחר התאונה, שר הבריאות האיראני מסר כי "אנחנו נמצאים בשטח וכל כוחות ההצלה עורכים חיפושים שנעשים קשים בגלל הערפל הכבד. פרסנו כמה מתקנים רפואיים באזור התאונה, מקווים להתחיל לספק טיפול רפואי ברגע שהמסוק הנשיאותי יימצא".

נשיא איראן אבראהים ראיסי
ראיסי בגבול אזרבייג'ן, היום

נשיא איראן בפגישה עם נשיא אזרבייג'ן מוקדם יותר היו
ראיסי בפגישתו עם נשיא אזרבייג'ן, היום

נשיא איראן בפגישה עם נשיא אזרבייג'ן מוקדם יותר היו
ראיסי בפגישה עם נשיא אזרבייג'ן, מוקדם יותר היום

לפי דיווחים ברפובליקה האיסלאמית, ממשלת איראן הקימה "מטה משבר" מיוחד בעקבות תאונת המסוק. הטלוויזיה הממלכתית במדינה משדרת תפילות לשלום הנשיא וסוכנות הידיעות פארס קראה לעם האיראני "להתפלל עבור הנשיא ראיסי".

מוקדם יותר היום חנכו ראיסי ונשיא אזרבייג'אן אילהאם אלאייב סכר חדש בין המדינות. התאונה התרחשה כשראיסי ושיירתו היו בדרכם חזרה מהפגישה.

אחרי התאונה, נשיא אזרבייג'אן שלח תפילות לשלומם של יושבי המסוק. "כמדינה אחות, שכנה וידידותית, הרפובליקה של אזרבייג'אן מוכנה להעניק סיוע", הוא אמר. גם ממשלת עיראק הציעה לסייע לאיראן בחיפושים.

הבית הלבן מסר כי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן עודכן על תאונת המסוק. ממחלקת המדינה נמסר כי הם "עוקבים מקרוב" אחר העדכונים מאיראן.