נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ התייחס היום (שלישי) להפגנות הסוערות נגד ישראל בקמפוסים ברחבי ארה"ב. "זו בושה, זה הכול על ביידן", אמר טראמפ לפני תחילת הדיון היומי בעניינו בבית המשפט במנהטן.

לדברי טראמפ, ביידן "משדר את המסר הלא נכון, הוא מדבר בטון הלא נכון, הוא בוחר את המילים הלא נכונות, הוא לא יודע במי הוא תומך וזה בלגן. הוא לא ידיד של ישראל".

דונלד טראמפ בכנס בחירות (צילום: AP)
"ביידן לא יודע במי הוא תומך". טראמפ | צילום: AP

בינתיים נמשכות ההפגנות האנטי-ישראליות ובלילה האחרון (לפי שעון ארה"ב) נרשמו עימותים בין מפגינים לשוטרים באוניברסיטת ניו יורק (NYU). לפי דיווחים בארה"ב, מפגינים נראו משליכים בקבוקים לעבר שוטרים שהגיעו לפזר את המוחים. גורמים במשטרת ניו יורק אמרו כי 133 מפגינים נעצרו באותה מחאה.

בקונטיקט סטודנטים מאוניברסיטת ייל הקימו מחנה אוהלים בקריאה ל"שחרור עזה הכבושה". המפגינים הניפו דגלי אש"ף וצעקו ליתר הסטודנטים: "אתם בצד הלא נכון של ההיסטוריה". הם קראו "להאדיר את הנאורות ולמגר את הכיבוש". לפחות 40 מפגינים נעצרו במתחם האוהלים. בתיעודים שפורסמו ברשתות החברתיות נראים השוטרים משתמשים באוטובוסים של האוניברסיטה לטובת המעצרים.

מפגינים פרו-פלסטינים באוניברסיטת קולומביה (צילום: רויטרס)
הפגנה פרו-פלסטינית באוניברסיטת קולומביה | צילום: רויטרס

באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק, מאבטחים מנעו אמש מפרופ' שי דוידאי להיכנס לקמפוס שבו הוא עובד. המרצה עמד בכניסה למקום וצעק על סמנכ"ל האוניברסיטה קאס האלווי: "השביתו לי את הכרטיס. לא יכול להיות שתומכי חמאס ייכנסו לקמפוס - ואני לא. אנחנו רק רוצים להיות יהודים בפומבי".

"שומע עד הבית קריאות 'מהנהר לים'"

עומר לובטון גרנות, סטודנט לתואר שני למנהל ציבורי בקולומביה, תיאר את מה שהתרחש בקמפוס. "נמנעה גישה של סטודנטים יהודים לשטחים ציבוריים. נאסרה כניסה של פרופ' יהודי לקמפוס. הלימודים בוטלו. של כולם. יש מסביב לקמפוס אבטחה 24/7, כוחות משטרה כל היום פה בחוץ בכמויות אדירות", שיתף לובטון גרנות ב-X (טוויטר לשעבר).

הוא הוסיף כי "גני הילדים של האוניברסיטה, באחד מהם לומד בני, לא יצאו משטח הגן בגלל המצב. אני שומע עד הבית שלי קריאות 'מהנהר עד לים פלסטין תהיה ערבית' ו'מוות לישראל'".

מפגינים פרו-פלסטינים באוניברסיטת קולומביה (צילום: רויטרס)
מפגינים פרו-פלסטינים באוניברסיטת קולומביה | צילום: רויטרס

לדברי לובטון גרנות, "מפגינים בכניסה לקמפוס מחזיקים שלטים שמפארים מחבלים שרצחו חפים מפשע. כמויות אדירות של מפגינים שקוראים לעצמם פעילי זכויות אדם אבל לא אומרים מילה אחת על 133 חטופים ולא מסוגלים לגנות את חמאס ולאחל לשלטון טוב יותר לעם הפלסטיני. המצב מטורלל".

ראש עיריית ניו יורק אריק אדאמס גינה את ההפגנות באוניברסיטת קולומביה: "אני מזועזע וסולד מהאנטישמיות הגואה בקמפוס של אוניברסיטת קולומביה ובסביבתה. לשנאה אין מקום בעיר שלנו. הנחיתי את משטרת ניו יורק לחקור כל הפרת חוק שעליה ידווחו ולעצור את כל מי שיימצא כעובר על החוק".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשאל בתדרוך כתבים בבית הלבן על ההפגנות, ואמר כי הוא "מגנה את האנטישמיות" ולכן יזם תוכנית שתפעל בנושא. עם זאת, ביידן הוסיף כי הוא גם "מגנה את מי שלא מבין מה קורה עם הפלסטינים".