יומיים לאחר הפיגוע הקטלני באיראן - כלי התקשורת במדינה חושפים היום (שישי) תיעוד ראשון של רגע הפיצוץ שגבה את חייהם של עשרות בני אדם. התיעוד קצר ונקטע בדיוק בשנייה שלאחר הפיצוץ, אך הוא מלמד על גודל הצפיפות וההתקהלות באזור - מה שגרם לנזק הכבד. באיראן עדכנו היום את מספר ההרוגים בפיגוע - מ-84 ל-89.

 

 

ארגון הטרור דאעש קיבל אתמול אחריות לביצוע הפיגוע בבית הקברות בכרמאן, סמוך לקברו של קאסם סולימאני. על פי הודעת דאעש, הפיגוע בוצע על ידי שני מחבלים מתאבדים. היום החלו להיערך הלוויות הנרצחים בפיגוע בעיר כרמאן, ובהם גם נשים, צעירים וילדים רבים.

נשיא איראן אבראהים ראיסי ומפקד משמרות המהפכה חוסין סלאמי הגיעו לכרמאן כדי להשתתף בהלוויות. בתיעוד שפורסם בכלי התקשורת נראה סלאמי סוקר את עשרות ארונותיהם של הנרצחים בפיגוע. למרות קבלת האחריות של דאעש ולמרות שמדובר בתקיפה ששונה מאוד מתקיפות עבר המיוחסות לישראל ולארה"ב, סלאמי הבטיח "לנקום" בירושלים ובוושינגטון, ואמר כי "דאעש הם סוכנים של ישראל וארה"ב".

נשיא איראן ראיסי שיבח בדבריו קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה לשעבר שבאזכרתו בוצעו הפיגועים. לדבריו של ראיסי, פעילותו של סולימאני לביסוס ההשפעה האיראנית במזרח התיכון "סיכלה תוכנית של ארה"ב להקים מדינת ישראל נוספת בחזות איסלאמית", והוא אמר גם שפעילותו של סולימאני "צמצמה מאוד" את מרחב הפעולה של ישראל באזור.

אחמד ווחידי, שר הפנים של איראן, אמר היום כי כוחות המודיעין המקומיים הצליחו לאסוף "רמזים רבים על הגורמים הטרוריסטיים" שמעורבים בפיגוע. לדבריו, כמה מהאנשים שמעורבים בפיגוע כבר נעצרו על ידי כוחות הביטחון.