על רקע ההפגנות נגד ישראל במקומות שונים בעולם, התקיימו גם מחוות תמיכה בכמה ערים ברחבי אירופה. היום (ראשון) התקיימה עצרת תמיכה חסרת תקדים בברלין בירת גרמניה, בהשתתפות משפחות החטופים וכ-25 אלף בני אדם נוספים - ביניהם נשיא גרמניה ושגריר ישראל במדינה. בלונדון, תושבים יצרו הבוקר מיצג של עגלות ריקות ופוסטרים עם פניהם של הילדים החטופים, בקריאה למנהיגי העולם להשיב אותם בדחיפות הביתה.

ישראל במלחמה - סיקור N12

בברלין, העצרת זכתה לתמיכה חד משמעית של המפלגות הפוליטיות בגרמניה (מלבד AFD) תוך קריאה נחרצת נגד האנטישמיות הגואה מאז פרוץ המלחמה. מאחורי היוזמה עומדים אגודת הידידות גרמניה-ישראל, מפלגות הקואליציה ורוב מפלגות האופוזיציה, גורמי דת נוצרים וארגונים כלכליים אחרים. בעצרת השתתפו משפחות חטופים בעלי אזרחות גרמנית שהגיעו לברלין על מנת להגביר הלחץ לשחרור יקיריהם. רוני רומן, אחותה של החטופה ירדן רומן שחוגגת היום יום הולדת בשבי, לא הותירה עין יבשה בקהל כששרה לה יום הולדת שמח.

הפגנה בברלין למען החטופים (צילום: שגרירות ישראל בברלין)
עצרת חסרת תקדים. עשרות האלפים שהשתתפו במחווה | צילום: שגרירות ישראל בברלין
הפגנה בברלין למען החטופים (צילום: שגרירות ישראל בברלין)
משפחות החטופים על במת העצרת | צילום: שגרירות ישראל בברלין

גם יוני אשר, שאשתו ובנותיו נחטפו לעזה, נפגש עם נשיא גרמניה פרנק וואלטר שטיינמאייר שנכח בעצרת וסיפר לו את סיפורו שובר הלב. "הם היו המומים וראו בעיניהם את המציאות הקשה - התרשמתי שזה נגע בהם", סיפר ל-N12. "זה חשוב שאנשים מההנהגה יהיו מודעים לסיפורים האישיים של בני הערובה. אנחנו כאן במטרה להעביר מסר של שחרור כל בני הערובה הכי מהר שאפשר - ילדים ונשים מחוץ לגבול".

הנואמים המרכזיים בעצרת היו הנשיא שטיינמאייר והשגריר הישראלי רון פרושאור. לצידם, נאמו ראשי המפלגות הגרמניות, מהקואליציה והאופוזיציה. הנשיא שטיינמאייר קרא לשחרר את כל החטופים באופן מיידי ולמאבק בלתי מתפשר בטרור: ״אסור לנו לסבול כל שנאת ישראל שתשתולל ברחובותינו, משום גורם שהוא!". השגריר פרושאור הדגיש בנאומו את החשיבות שבעמידה ברורה נגד הטרור: ״ההיסטוריה תזכור את אלו שנמצאים כאן היום ככאלו שבחרו לתרגם מילים למעשים. היא תזכור גם את אלו שבחרו לשתוק או להסס".

מיצג עגלות ריקות להחזרת הילדים החטופים (צילום: עמרי דגן)
עשרות הורים מודאגים מלונדון במחווה כואבת ומרגשת. המיצג בכיכר הפרלמנט | צילום: עמרי דגן

בכיכר הפרלמנט בלונדון, התכנסו עשרות הורים מהבירה הבריטית ויצרו מיצג המורכב מעגלות ריקות ופוסטרים הנושאים את שמותיהם, גילם ותמונות פניהם של הילדים החטופים. במכתב רשמי שהוציאו מארגני המיצג, קראו לחטיפת הילדים "פשע נגד האנושות" והסבירו שמטרת המיצג היא להפעיל לחץ על מנהיגי העולם לשחררם. את הפגנת התמיכה ארגנו שגרירות ישראל והארגונים היהודים בעיר.

במדריד בירת ספרד, מאות נכחו בהפגנת תמיכה בישראל מול בניין הפרלמנט. הם נופפו בדגלי המדינה, הקרינו את תמונותיהם של החטופים על מסך ענק ונשאו תפילה לשלומם.