לפני שבועות אחדים עצר העולם את נשימתו למשך 24 שעות – מנהיג קבוצת וגנר, יבגני פריגוז'ין, הודיע שכוחותיו חצו את הגבול מאוקראינה לרוסיה וכי הם פונים לכיוון מוסקווה. רק זמן קצר לפני המרד של קבוצת וגנר, לאחר שורה של כיבושים באוקראינה, נחשב פריגוז'ין גיבור לאומי. בעזרת אמצעי התקשורת הרבים שבהם הוא שולט הוא הציג את עצמו כמצביא היחיד של רוסיה שהצליח לספק הישגים וניצחונות ברורים בשדה הקרב באוקראינה.

הנסיבות של המרד עוד רחוקות מלהיות ברורות, אך ייתכן שדווקא משום שפריגוז'ין הרגיש אהבה והערכה ציבוריות כל כך גדולות ברוסיה, הוא חש מספיק בטוח בעצמו לפנות לאחור, לחצות את הגבול לרוסיה משל היה יוליוס קיסר שחוצה את נהר הרוביקון – ולדהור כל הדרך לעבר מוסקווה, תוך הצגת האיום החמור ביותר על ולדימיר פוטין ביותר מ-23 שנות שלטונו.

המרד הפך את הקערה על פיה: בתוך זמן קצר הפך פריגוז'ין מהגיבור הלאומי ברוסיה לבוגד מוקצה. הטבח החצי-יהודי של פוטין, מוכר הנקניקיות לשעבר שגרף מיליארדי דולרים מעסקי המלחמה ברחבי העולם, היה עוד קודם לכן אישיות מושמצת בעולם, לאחר שהמלחמה המתוקשרת באוקראינה הוציאה אותו מהצללים והציבה אותו במרכז הבמה. עכשיו, אחרי שהעז לקרוא תיגר על פוטין, גם התקשורת בפדרציה הרוסית סימנה לעצמה מטרה – לחסל אותו ציבורית. בכל כלי התקשורת במדינה זכה מנהיג קבוצת וגנר לשלל כינויי גנאי – כמו "בוגד" ו"אנס" – והוא הואשם בפשעים קשים. 

שיירה של כוחות וגנר ברוסיה (צילום: רויטרס)
בשיא הדרמה - ההתקדמות נבלמה. שיירה של קבוצת וגנר ברוסיה | צילום: רויטרס

בתקשורת האוקראינית אף הגדילו לעשות וחשפו צילומים וסרטונים של בתו בת ה-18 של פריגוז'ין, ורוניקה, שבאותו חודש שבו אביה החליט להפנות את האש הרצחנית שלו מאוקראינה ולשים פעמיו לכיוון מוסקווה, בילתה עם אימה לובה פריגוז'ינה בדובאי. הסרטונים והתמונות שפורסמו הושגו בעזרת פריצה של האקרים לטלפון שלה, והם חושפים את חיי הפאר של הבת, וכן את אורח החיים הנהנתני שלה, כשהיא מצטלמת בביקיני על חוף הים, שוכבת על השטיח בדירת השרד של המשפחה עם חברותיה בזמן שהיא שיכורה ומדברת בחופשיות על חיי האהבה שלה. הפער בין המעשים הקטלניים של האב לחיי הפאר של הבת מעולם לא היה צורם כל כך.    

יבגני פריגוז'ין (צילום: AP)
כלי התקשורת הרוסיים כינו אותו "בוגד". יבגני פריגוז'ין | צילום: AP
ורוניקה פריגוז'ין (צילום: מתוך יוטיוב)
האקרים פרצו לטלפון שלה ופרסמו סרטונים. ורוניקה פריגוז'ינה | צילום: מתוך יוטיוב

 לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן

סימני שאלה סביב המרד של פריגוז'ין

הדרמה של המרד הסתיימה מהר מאוד. אחרי שהחלו להישמע פרשנויות והערכות באשר להדחתו של פוטין וכינונו של סדר חדש ברוסיה – ההתקדמות נבלמה, המרד הסתיים, והתבשרנו על עסקה בין הקרמלין למנהיג קבוצת וגנר.

פריגוז'ין בתחפושות ופאות
עסק בפעילות חשאית. תמונותיו של פריגוז'ין מחופש

אם בתחילה היה נדמה שפרטי העסקה ברורים – לוחמי קבוצת וגנר יעברו לבלארוס, ואולי נחזה בזעזועים ובשינויי כוח אדם בצמרת הביטחונית של רוסיה, מהר מאוד התברר שלא כך הם פני הדברים. גם כיום, ככל שהזמן חולף, כך מתרבים סימני השאלה סביב עתיד היחידה, החברה הצבאית הפרטית בשירותו של פוטין.

גם עתידו של פריגוז'ין לוט בערפל ואיש לא יודע מה צפוי למי שהיה בעל בריתו של פוטין. כבר לאחר המרד החלו להישמע תחזיות כי פוטין צפוי לרצוח את פריגוז'ין. "פוטין אינו אדם סלחן", "פוטין לא שוכח", נשמעו רבים. גם אלכסנדר לוקשנקו, נשיא בלארוס ומי שתיווך לעצירת המרד בין קבוצת וגנר לקרמלין, טען שפוטין רצה לחסל את מי שלרגע נראה היה שמאיים עליו – אולם הוא עצמו שכנע אותו שלא לעשות זאת. ולמרות זאת, לאחרונה פורסם כי חמישה ימים בלבד לאחר המרד נפגש פוטין עם פריגוז'ין ועם רבים מאנשיו – ובפגישה הם הביעו את מחויבותם אליו, והבהירו כי ימשיכו להילחם למענו גם בעתיד. הצעדים הללו מאותתים על העמדה המסתמנת בקרמלין: כיצד לחסל את פריגוז'ין – מבלי לחסל אותו.

פאות ושקים של מזומנים

אירוע מרכזי נוסף לאחר ניסיון המרד היה הפשיטה המשטרתית על אחוזתו של פריגוז'ין בסנט פטרבורג – שתמונותיה הדהימו רבים: בית מפואר ורחב ידיים, שקים של כסף מזומן, כמות גדולה של כלי נשק ותחמושת, וגם פטיש ענק (אחד מסמלי קבוצת וגנר), סט פאות חריג ומהודר, דרכונים רבים ואפילו סמים. מעבר להפתעה שליוותה את פרסום תמונותיו של פריגוז'ין בתחפושות ובפאות – נחשפו רבים לעושר הבלתי נתפס של מי שהחל את דרכו כמוכר נקניקיות והקים חברת קייטרינג מצליחה.

 

האחוזה המפוארת של פריגוז'ין
התמונות חשפו את ממדי העושר. אחוזתו של פריגוז'ין בסנקט פטרבורג

סיקור מורחב ב-N12:

לאורך העשור האחרון הצליחה קבוצת וגנר לשים את ידיה על נכסים ומשאבים טבעיים אדירים ברחבי העולם. היחידה של פריגוז'ין הרחיבה בהדרגה ובהתמדה את היקף פעילותה בעולם, וזכתה לגישה למתקני הפקת נפט ומכרות בסוריה, לוב, סודאן, בורקינה פאסו, הרפובליקה המרכז-אפריקנית ומדינות אחרות. באמצעות שיתוף פעולה עם גורמי שלטון וטרור מקומיים, תוך סיוע להם להשיג שליטה והגמוניה בזירה הציבורית – זכו אנשי וגנר לנתח נכבד מההכנסות הכבירות. כך, הרחק מהרדאר התקשורתי – הפכה קבוצת וגנר למעצמה צבאית וכלכלית.

אנשי קבוצת וגנר בסודאן, 2019
תיעוד שפורסם בקבוצת טלגרם רוסית. אנשי קבוצת וגנר בסודאן ב-2019

קשה לקבוע מספרים מדויקים, אך סביר שלאורך השנים האחרונות הכניסו אנשי קבוצת וגנר עשרות ואף מאות מיליארדי דולרים מפעילותם ברחבי העולם. כך, לדוגמה, הצליחו בשנים האחרונות להשתלט לוחמי הקבוצה על חלק גדול מפעילות כריית הזהב בדרום-מערב סודאן, באזור חבל דארפור – תוך שיתוף פעולה עם כוחות ה-RSF, המיליציה שתקפה לאורך שנים באכזריות את תושבי החבל, ששורשיה קשורים ישירות לג'נוסייד שהתחולל שם בעשורים האחרונים.

גם בסוריה, שם פעילה קבוצת וגנר מאז שנת 2015, גורפת יחידתו של פריגוז'ין סכומי עתק. בשנים האחרונות השתלטו הלוחמים הרוסים על בארות ומתקנים להפקת נפט באזור דיר א-זור במזרח סוריה. על פי דיווח ב-Foreign Policy, כוחות וגנר פועלים לאבטחת המתקנים, ולפחות בחלק מהמקרים מצליחים לשים את ידיהם על עד 25% מההכנסות שלהן. עד המרד הייתה פעילות היחידה מתואמת ומאורגנת מול משטר הנשיא בשאר אל-אסד בדמשק.

לוחמי הכוח (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
גורפים סכומי עתק במדינה. לוחמים שכירי חרב של קבוצת וגנר בסוריה | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

אימפריה כלכלית, תקשורתית וצבאית

פעילות קבוצת וגנר ברחבי העולם היא ממש לא מקור המימון היחידי של פריגוז'ין ואנשיו. לאחר אירועי 24 ביוני חשף פוטין כי ממשלת רוסיה תומכת בקבוצת וגנר ומממנת אותה באופן מלא. לדבריו, בשנה החולפת הקציבה מוסקווה לקבוצה סכום של כ-86 מיליארד רובל – יותר ממיליארד דולר. אך לא רק בשנה החולפת, שבה נחשף באופן רשמי הקשר בין הקרמלין לווגנר, הועברו סכומי עתק לאנשיו של פריגוז'ין.

ניסיון המרד של קבוצת וגנר, יוני 2023 (צילום: reuters)
פוטין חשף כי ממשלת רוסיה תומכת בקבוצת וגנר ומממנת אותה. אירועי 24 ביוני | צילום: reuters

התמיכה הכלכלית האדירה של ממשלת רוסיה בקבוצת וגנר ממחישה עד כמה מדובר בזרועו הארוכה של הקרמלין. המונח המקובל לתיאור קבוצת וגנר הוא "חברת צבאית פרטית" (PMC – Private Military Company), אולם לאור המיליארדים הרבים שהועברו אליה ישירות מפוטין נראה שההגדרה של הקבוצה כפרטית ועצמאית מוטלת בספק. כעת, בימים שאחרי הצעדה החמושה למוסקווה, ברור כי אחד הכלים של פוטין נגד קבוצת וגנר מתחיל באלמנט הכלכלי.

מקור ברוסיה חשף בימים האחרונים כי לאורך השנים האחרונות קיבלה קבוצת וגנר מממשלת רוסיה סכום של כמעט 860 מיליארד רובל, השווים לכמעט 10 מיליארד דולר. סכומי העתק הללו הועברו בדרכים שונות, לרבות עבור החברות השונות של קונקורד – האימפריה המסחרית של פריגוז'ין.

קונקורד החלה לפעול כחברת קייטרינג מסחרית, שגדלה באמצעות קשריו של פריגוז'ין עם פוטין מסנקט פטרבורג, עוד לפני שזה הפך לנשיא רוסיה בשנת 1999. לאורך השנים נוספו לקונצרן גם פעילויות מסחריות אחרות, וגם חברת נדל"ן ענפה. אחת החברות המרכזיות של קונקורד בשנים האחרונות היא מגהליין (Megaline LLC), חברת נדל"ן גדולה, שזוכה לחלק גדול בחוזי הבנייה של בסיסי הצבא הרוסי ומתקנים צבאיים נוספים הקשורים אליו. בשנת 2017 הוכנסה חברת קונקורד לרשימת הסנקציות של משרד האוצר האמריקני.

הכול נשאר במשפחה

בחודש מרץ זכתה ויולטה פריגוז'ינה, אימו של יבגני פריגוז'ין, בדיון דרמטי בבית הדין של האיחוד האירופי. פריגוז'ינה, שבמשך שנים נחשבה לאחד הבעלים המרכזיים של תאגיד קונקורד והייתה נתונה לעיצומים נרחבים מטעם מדינות המערב, הצליחה דווקא להוכיח שאין לה קשר לעסקיו המפוקפקים של בנה – וזכתה באישור חוקי להיכנס למדינות האיחוד.

ויולטה פריגוז'ינה (צילום: molfar)
היא הבעלים של לפחות 50% מהתאגיד. האם ויולטה פריגוז'ינה | צילום: molfar

פריגוז'ינה הצליחה להוכיח שכיום אין לה קשר לחברת קונקורד (לפי ויקיפדיה, בגיבוי מקורות מידע גלויים נוספים, היא הבעלים של לפחות 50% מהתאגיד מאז שנת 2012). היא, לצד בני משפחה אחרים של מנהיג קבוצת וגנר, עדיין נתונה לעיצומים נרחבים מצד האיחוד האירופי, ארה"ב, אוקראינה ועוד מדינות רבות בעולם.

 

לובה פריגוז'ינה (צילום: molfar)
מחזיקה בקבוצת ענק של מכוני ספא ויופי. אשתו לובה ולנטינובה פריגוז'ינה | צילום: molfar

רעייתו של פריגוז'ין, לובה ולנטינובה פריגוז'ינה (53), היא רוקחת ואשת עסקים המחזיקה בקבוצת ענק של מכוני ספא ויופי, מרכזי טיפוח, עיסוי, מלונות ועוד. עסקיה, בעיקר בעיר סנקט פטרבורג, זכו לפרסים רבים. לפחות חלק מהמבנים של העסקים שלה היו נתונים לשליטת תאגיד קונקורד, אולם לאחר שהוטלו חלק מהעיצומים – הועברו הבתים, באופן תמוה, לעיריית סנקט פטרבורג ומשם לבעלותה. היא עדיין נחשבת לבעלים של שני גופים לפחות בתאגיד קונקורד.

אתר התחקירים Molfar טוען כי פריגוז'ין נעזר בכל אחד מבני משפחתו בעסקיו הכלכליים והפליליים – ובשל כך כולם נתונים למשטר עיצומים של מדינות רבות. ליבגני פריגוז'ין וללובה שתי בנות ובן. פולינה יבגנינה פריגוז'ינה, בת 31, פאבל פריגוז'ין, בן 25, וּורוניקה יבגנינה פריגוז'ינה, בת 18.

פולינה, רוכבת סוסים מקצועית שהשתתפה בתחרויות רבות ברחבי אירופה, זכתה בעשור האחרון לשורת תפקידים בכירים בחברות בתאגיד קונקורד. על פי תחקירים שונים שנעשו בעניינה, היא ככל הנראה קשורה לנכסים בשווי מיליארדי רובל של אביה. אחד הנכסים שאליו היא קשורה הוא מלון טרזיני היוקרתי בסנקט פטרבורג, במבנה מהמאה ה-18, ושמחיר החדרים בו עשוי להגיע ל-2,000 דולר ללילה. מסתמן כי מאז תחילת 2022 היא הפכה להיות, באופן רשמי, מעורבת הרבה פחות בעסקים של חברת קונקורד – ככל הנראה במטרה לסייע לה לחמוק מהעיצומים.

פולינה פריגוז'ינה (צילום: molfar)
רוכבת סוסים מקצועית. הבת פולינה פריגוז'ינה | צילום: molfar

פאבל פריגוז'ין נחשב בעיני רבים כמי שעשוי לרשת את האימפריה הכלכלית של הוריו. כבר כיום הוא קשור ישירות בתפקידי הנהלה בכירים לכמה מהחברות בקונקורד. הוא שירת בצבא רוסיה, ועם שחרורו החל להילחם גם בקבוצת וגנר. על פי חלק מהדיווחים, בספטמבר 2022 הוא היה עם קבוצת וגנר בסוריה.

פאבל פריגוז'ין (צילום: molfar)
עם שחרורו מצבא רוסיה החל להילחם בקבוצת וגנר. הבן פאבל | צילום: molfar

הבת הצעירה ורוניקה פריגוז'ינה, כבר בגיל 17, הפכה לבעלים של אחד מהמלונות של תאגיד קונקורד. ההערכה של חוקרים רבים היא כי מידת מעורבותה בפעילות הכלכלית של המשפחה תלך ותגבר בשנים הקרובות.

"ורוניקה שוכבת עם מלא גברים"

ערוץ הטלוויזיה האוקראיני Channel24 ערך כתבת תחקיר על בני משפחתו של פריגוז'ין. בכתבה מובא ריאיון עם פריגוז'ין שפורסם בערוץ הטלגרם שלו ב-23 במאי ובו הוא התבטא בגנות שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו. בריאיון תקף פריגוז'ין את בניו של שר ההגנה וטען כי ילדי האליטה הרוסית "מרשים לעצמם לחיות חיים ציבוריים, שמנים וחסרי דאגות... ילדי האליטה מורחים את עצמם בקרמים ומראים את זה באינסטגרם וביוטיוב, בזמן שילדים של אנשים רגילים חוזרים בחביות, קרועים לגזרים, וכשאימא בוכה על בנה". "אני ממליץ לאליטה של ​​הפדרציה הרוסית לאסוף את הצעירים שלה, לשלוח אותם למלחמה", הוסיף פריגוז'ין ואיים שאם לא כן "אנשים ירימו אותם על קלשון".

מנגד, בטלוויזיה האוקראינית תהו "מה הילדים של פריגוז'ין עשו בזמן שאבא שלהם במלחמה?" והביאו תיעוד של חומרים מנסיעה לדובאי של ורוניקה, בתו הצעירה, שנסעה לאיחוד האמירויות יחד עם אימה לובה בחודש שעבר. בכתבה טענו כי האקרים פרצו לטלפון הסלולרי של ורוניקה ופרסמו את מה שמכונה "יומן דובאי" של הבת הצעירה עם אימה, "שם בילו השתיים בחופים ובמועדונים, שתו ואכלו הרבה".

ורוניקה פריגוז'ינה (צילום: molfar)
נרשמה כבעלים של מלון בגיל 17. הבת הצעירה ורוניקה פריגוז'ינה | צילום: molfar

על פי הכתבה, ורוניקה הוציאה הרבה כסף על עגילים ותכשיטים, ו"שכבה עם גברים רבים". בסרטונים שהודלפו מהטלפון הסלולרי שלה והופצו היא נראית מבלה שיכורה ומציגה לראווה את דירת המשפחה בדובאי. בסרטון אחר נראית אימה לובה אומרת: "האושר של הבת שלי הוא הכי חשוב, אני ארדוף כל מי שינסה לפגוע בה".

"למשפחה של פריגוז'ין יש מטוס פרטי, וכולם טסים בו", נטען בכתבה. "מה הולך הכי טוב עם מטוס? יאכטה! למשפחה יש יאכטה בשווי שישה מיליון אירו ושמה סנט ויטמין. פולינה כתבה ברשתות שיש ביאכטה שישה חדרי שינה, סלון, מרפסת, חדר אוכל ומטבח, וגם חדרים עבור אנשי הצוות".

המטוס המשפחתי (צילום: מתוך יוטיוב)
"כולם טסים בו". המטוס הפרטי של משפחת פריגוז'ין | צילום: מתוך יוטיוב
היאכטה (צילום: מתוך יוטיוב)
שווייה שישה מיליון אירו ושמה סנט ויטמין. היאכטה של משפחת פריגוז'ין | צילום: מתוך יוטיוב

"ומה פאבל עושה? הוא נלחם קצת בסוריה ואז הועבר לדונבאס, שם לכאורה העביר זמן רב. אבל בזמן שאנשי וגנר מתו בזמן ההגנה על באחמוט, פאבל ואחותו ורוניקה עשו ישיבות עם החבר'ה החיילים. פאבל הוא אחד האנשים הכי עשירים בסנקט פטרבורג – החברה שבבעלותו שווה כמעט שלושה מיליארד רובל, ולכן לא נשמע הגיוני שהוא מסכן את חייו".

 

פולינה פריגוז'ין (צילום: מתוך יוטיוב)
כתבה ברשתות שיש ביאכטה שישה חדרי שינה. פולינה פריגוז'ינה | צילום: מתוך יוטיוב

מגיבור לאומי – לאויב האומה

במשך שנים שמר פריגוז'ין על פרופיל נמוך, היה מוכר למעט אנשים יחסית, וניהל את עסקיו ופעילות הקבוצה ברשותו הרחק מעין התקשורת. עד כדי כך הקפיד פריגוז'ין על חיים בצללים, שלאורך השנים האחרונות אפילו הכחיש כי הוא קשור לקבוצת וגנר, ואף איים לתבוע עיתונאים שפרסמו את זה בכלי התקשורת. בשנה האחרונה, על רקע המלחמה באוקראינה, אירוע עולמי שניצב כמעט דרך קבע בחזית הסיקור התקשורתי, יצא פריגוז'ין מהצללים, הפך לדמות מוכרת ומתוקשרת, ולא חסך בפעילות יחסי ציבור וחשיפה בתקשורת.

כוח וגנר, רוסיה
גיוס אסירים מבתי הכלא למלחמה באוקראינה. קבוצת וגנר

פריגוז'ין, שהיה רגיל לבצע פעילות עלומה בלוב או מסחר מפוקפק במאלי (ויעידו על כך צילומיו בפאות ותחפושות) – החל לפרסם הודעות, תמונות וסרטונים משדה הקרב באוקראינה. ככל שהתקדמה הלחימה, כך גם התבררה מידת מעורבותה של קבוצת וגנר בקרבות, במנותק מכוחות הצבא הרוסי הסדיר, וכך גם התרחבה הפופולריות של פריגוז'ין, שכבר לא ניסה להסתיר את הקשר שלו ליחידה המפוקפקת.

יחידת כוח וגנר במלחמה באוקראינה (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
יחידה של קבוצת וגנר במלחמה באוקראינה | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

כעת, גם כשפרטי העסקה בינו לבין פוטין עדיין אינם ברורים – ניכר כי פוטין החליט לפעול להסרת האיום מפריגוז'ין, מבלי לפגוע בו באופן פיזי. ייתכן שהנשיא הרוסי מבקש לשמור לעצמו את העסקים המניבים של פריגוז'ין וקבוצת וגנר ולהימנע מלעורר מתיחות עם אנשי היחידה בשעה שהוא במצוקה פוליטית, צבאית, כלכלית ומדינית, אך למחוק ציבורית את יריבו החדש, שעד לאחרונה היה לבעל בריתו ומקורבו.

"השף הפרטי של פוטין", יבגני פריגוז'ין, קבוצת וגנר (צילום: AP)
היה השף הפרטי של נשיא רוסיה. פוטין ופריגוז'ין | צילום: AP

חיסול "מפעל הטרולים" של פריגוז'ין

פחות משבוע לאחר המרד הודיע פריגוז'ין על סגירת חברת פטריוט – חטיבת התקשורת של קבוצת וגנר הכוללת שורת ערוצים נרחבת וחולשת על מקורות מידע נוספים רבים. על פי דיווחים שונים, בהנהלת פטריוט הודיעו לכל העובדים על פיטוריהם, אפילו מבלי לקבל פיצוי.

לאורך השנה האחרונה נהנה פריגוז'ין מחשיפה תקשורתית נרחבת וזכה לחיבוק מצד הממסד הרוסי הרשמי, והרבה מכך התאפשר באמצעות פעילותה של פטריוט. פריגוז'ין ויתר אנשי קבוצת וגנר ניהלו מערך נרחב של ערוצי טלגרם ואמצעי תקשורת חצי-רשמיים נוספים, שסייעו להם להעביר ולקדם את המידע שלהם משדה הקרב. באמצעות חשבון הטלגרם שלו, שאחריו עוקבים מאות אלפים, הקפיד פריגוז'ין לעדכן על התקדמות קבוצת וגנר בלחימה, ובאמצעות שלל הערוצים גם הקפיד לתחזק את המתיחות עם שר ההגנה שויגו ויתר הצמרת הביטחונית במוסקווה.

מנהיג קבוצת וגנר יבגני פריגוז'ין
חטיבת התקשורת שלו "פטריוט" נסגרה בעקבות המרד. יבגני פריגוז'ין

כמו שיצר את תהילתו בטלגרם וביתר אמצעי המדיה שלו, רשמיים יותר או רשמיים פחות, כך גם שם החלה נפילתו. סרטון "ההפצצה" של מחנה קבוצת וגנר באוקראינה, לכאורה בידי כוחות משרד ההגנה ברוסיה, שהיה הטריגר לתחילת המרד ב-23 ביוני, פורסם אף הוא בערוצי המדיה המזוהים עם פריגוז'ין ואנשיו.

לצד סגירת חטיבת התקשורת פטריוט, דווח בימים האחרונים גם על סגירת כלי תקשורתי גדול אחר של פריגוז'ין: חוות הבוטים והטרולים הידועה לשמצה. כמו פרק בסדרה "הומלנד", מנהיג קבוצת וגנר ניהל מערך תעמולה והשפעה זר אדיר נגד גורמי ממשל בארה"ב, ואף הודה בהתערבות בבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016. בשנת 2018 הטילה ארה"ב עיצומים על פריגוז'ין על הרקע הזה.

יחידת כוח וגנר במלחמה באוקראינה (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
הפכה את מפקדה לידוען. יחידה של קבוצת וגנר במלחמה באוקראינה | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

"התערבנו (בבחירות בארה"ב), אנחנו מתערבים – ונמשיך להתערב", כתב פריגוז'ין בחודש נובמבר 2022 באחד מערוציו. "בזהירות ובדיוק כירורגי מרבי, בדרך שלנו, בדיוק כפי שאנחנו יודעים לעשות". הדברים פורסמו בדיוק ערב בחירות האמצע בארה"ב, ופריגוז'ין הוסיף: "במהלך המבצעים המדויקים שלנו אנחנו מסירים את הכליות והכבד ביחד".

התקשורת והממסד הרוסיים מתאמצים בשבועות האחרונים להוציא את פריגוז'ין רע מאוד ולסרס את כל נרטיב הגבורה שזכה לו בשנה האחרונה. על פי חלק מהדיווחים, פוטין בעצמו העביר הוראה "לחסל" את פריגוז'ין ציבורית. "ולדימיר פוטין הציב לעצמו יעד להרוס את המוניטין ואת היוקרה של מנהיג קבוצת שכירי החרב", העריך לאחרונה המכון לחקר המלחמה (ISW) האמריקני. בין היתר הודגשו קריאות וטענות לשחיתות של פריגוז'ין, מי שעד לא מזמן גם בקרמלין הסתירו את הקשרים עימו – וכעת הם מרבים לטעון כי הוא זכה מהם למימון של מיליארדי רובלים.

"פוטין הבין היטב כי אינו יכול לחסל כעת את פריגוז'ין מבלי להפוך אותו למרטיר, קדוש מעונה", העריכו ב-ISW. "פריגוז'ין עדיין נהנה מתמיכה בקרב חלקים מהציבור הרוסי וכוחות הצבא הסדירים. הקרמלין צריך להבטיח שאותם גורמים לא ימשיכו לשגות באשליות שפריגוז'ין באמת מסוגל לאיים על הפופולריות של פוטין".

הפעילות של קבוצת וגנר ממשיכה

אף שבבוקר המרד, ב-24 ביוני, פרסם הקרמלין הצהרה של פוטין ובה הבטיח הנשיא כי כל מי שמוביל אותו יועמד לדין – לפי שעה לא באמת ברור מה עשוי להיות עונשו של פריגוז'ין. חרף הניסיון "לחסל" את פריגוז'ין, או לפחות את דמותו ומעמדו, נראה בשבועות האחרונים כי הוא דווקא צפוי לשמור על חלקים גדולים מפעילותו. ככל שעובר הזמן כך נראה שפריגוז'ין עצמו ממשיך בשלו – ולא מאוים מהשלטון ברוסיה.

בשבוע האחרון נראה שפריגוז'ין מצא את ייעודו החדש, לפחות לזמן הקרוב, ומרכז את כוחותיו ואנשיו בבלארוס, כפי שניכר מהעסקה שנרקמה בסוף המרד. על פי הדיווחים השונים, כולל של פריגוז'ין עצמו, לפחות עשרת אלפים מלוחמיו הצטרפו אליו בבלארוס, והבוקר גם דווח כי הם יחלו לבצע תרגילים צבאיים משותפים עם הצבא המקומי – על גבול פולין. בשבוע שעבר נחשפה תמונה חדשה שלו, ובה הוא נראה (בתחתונים) באחד האוהלים במחנה שהוקם עבור אנשיו בבלארוס.

בעלי וגנר באוהל (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
התמונה החדשה שפורסמה. פריגוז'ין בתחתונים, כנראה בבלארוס | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

פריגוז'ין הבהיר כי בשלב זה יפסיקו אנשיו להילחם באוקראינה, לאחר שכבר עצרו את הלחימה מיד לאחר כיבוש באחמוט. הפנטגון הבהיר מצידו בימים האחרונים כי כבר נראה שאיש מלוחמי קבוצת וגנר אינו מעורב בלחימה באוקראינה בצורה ממשית. לצד הנעשה באוקראינה ובלארוס, עולה שאלה משמעותית בנוגע להמשך פעילות יחידת שכירי החרב גם באזורים נוספים – במזרח התיכון ובאפריקה.

העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח כי כבר בימים שלאחר המרד הגיע סגן שר החוץ הרוסי לדמשק ועדכן את אסד באופן אישי שפעילות קבוצת וגנר בתחומו תיפסק. הדיווח הזה מצטרף לדיווחים נוספים על מעצר של אנשי היחידה בסוריה, וזימון עשרות ממפקדיה לבסיס חמיימים של חיל האוויר הרוסי סמוך לעיר לטקיה. מסרים דומים על המשך פעילות קבוצת וגנר בעולם נשלחו למדינות נוספות.

אסד פוטין, בשאר אסד, ולדימיר פוטין (צילום: ap)
נשיא סוריה עודכן כי פעילות קבוצת וגנר בתחומו תיפסק. פגישת פוטין ואסד השנה | צילום: ap

אלא שבניגוד למגמה זאת, בקרמלין שיגרו הודעה לבאנגוי, בירת הרפובליקה המרכז-אפריקנית, ולפיה פעילות קבוצת וגנר ועסקיה במדינה יימשכו כרגיל. על פי דיווח ברשת בלומברג, הקרמלין מתכוון לאפשר לקבוצת וגנר להמשיך להפעיל את לוחמיה במדינה ולשמור על עסקיה ופעילותה שם. עיקר העיסוק של הלוחמים הרוסים שם מרוכז בתעשיית הזהב, העץ ואפילו בישול הבירה. כמו במדינות רבות אחרות באפריקה, הנוכחות הרשמית של שכירי החרב הרוסים נועדה "להילחם בטרור ובגורמים חתרניים", אולם בפועל הרבה מהפעילות שמתרחשת היא קבלת תשלום – ובמזומן.

עוד על פעילות קבוצת וגנר באפריקה:

בסודאן הסיטואציה מורכבת הרבה יותר. באופן חריג יחסית, יש הבדל ברור בין מי שנתמך בידי הקרמלין למי שנתמך בידי קבוצת וגנר. פוטין ואנשיו ניצבים לצידו של צבא סודאן, בראשות הגנרל עבד אל-פתאח אל-בורהאן, הנלחם זה יותר משלושה חודשים נגד כוחות מיליציית ה-RSF בפיקודו של הגנרל מוחמד חמדאן דָגָאלוֹ (חמידתי), הזוכים לתמיכה מובהקת של קבוצת וגנר. לאורך תקופה ארוכה פועלים אנשי וגנר עם אנשי ה-RSF יחד בתחום כריית הזהב במדינה, והתחזקו במקביל להתחזקות המיליציה האכזרית, שבחודשים האחרונים מאיימת להשתלט על המדינה – שמהווה ציר חשוב בפעילות קבוצת וגנר בין סוריה ולוב.

על פי תחקירים בכמה כלי תקשורת גדולים בעולם, כמו ניו יורק טיימס ו-CNN העסקה בסודאן התנהלה בצורה ברורה: קבוצת וגנר תומכת בנשק, באמצעי לחימה ובהכשרה צבאית לאנשי המיליציה, והללו מאפשרים להם בתמורה גישה נוחה למכרות הזהב בדארפור. בעקבות זאת זוכים אנשיו של פריגוז'ין לנתח נכבד מכריית הזהב ומההכנסות הנלוות לה ומעבירים אותו באמצעות נתיב פתוח לאיחוד האמירויות. מאיחוד האמירויות, שאינה משתתפת במשטר העיצומים הכבד על מוסקווה, מועבר הכסף למוסדות הכלכליים של היחידה ברוסיה, מה שמאפשר, בין היתר, את המשך מימון הלחימה באוקראינה, לפחות עד לימים שלפני המרד.

הפשרה הנוכחית המסתמנת בין מוסקווה לפריגוז'ין היא שקבוצת וגנר תמשיך להפעיל בעצמה את עסקיה ונכסיה באפריקה, במדינות שמשלמות בעצמן בעבור השירות של שכירי החרב. עם זה, ניכר כי במדינות אחרות, שבהן לא "הוזמן באופן מפורש השירות" של אנשיו של פריגוז'ין, והם מתבססים על תמיכת ממשלת רוסיה – שם צפוי הקרמלין לפעול להשתלטות על הנכסים. כך או כך, ברור כי ההשתלטות על הפעילות הקרבית והכלכלית של קבוצת וגנר אינה משימה פשוטה. גורמים ברוסיה העריכו כי תידרש לפוטין שנה לפחות להשלמת, ועדיין לא ברור מה בדיוק המטרות שלו בעניין הזה. "קבוצת וגנר תישאר באפריקה, זה ברור", אומר לבלומברג גורם המקורב לקרמלין. "אבל למי הם ייתנו דין וחשבון, לפריגוז'ין או למישהו אחר, זו כבר שאלה אחרת".