ההפגנות נגד צו הגיוס: אלפי מפגינים המשיכו הלילה (חמישי) במחאתם נגד הנחייתו של פוטין לגייס אנשי מילואים ולהרחיב את כוח האדם שנלחם באדמת אוקראינה. בתוך כך, כוחות המשטרה הרוסית עצרו באלימות למעלה מ-1,300 מהמפגינים - בזמן שתושבים רבים מנסים להימלט ולצאת מגבולות המדינה.

בעקבות הודעתו של שר ההגנה הרוסי שיוגו כי 300 אלף איש ידרשו להתגייס לשירות פעיל ולהפוך לחיילי מילואים, החלה בהלה גדולה ברשתות החברתיות. אזרחים רבים חששו שהם או בני משפחתם יגויסו למלחמה - ונמלטו מהמדינה ללא כרטיס חזור. היעד העיקרי שאליו נמלטים הרוסים הוא איסטנבול בטורקיה, זאת מאחר שמדובר באחד היעדים היחידים שמקבלים אזרחים רוסים ללא ויזה מראש. 

"די למלחמה!": למעלה מאלף עצורים בהפגנות נגד הלחימה (צילום: AP)
"די למלחמה!": למעלה מאלף עצורים בהפגנות ברחבי רוסיה | צילום: AP

כמו כן, לפי הדיווחים בשעות האחרונות יש פקקי ענק באזור הגבול עם גאורגיה, זאת לאחר שאזרחים רבים מנסים לעבור עם רכבם למדינה השכנה.בנוסף, אתר הרכבות הממלכתי של רוסיה קרס בעקבות כניסות מרובות של משתמשים שככל הנראה מחפשים דרך להימלט מרוע הגזירה.

בעקבות הפאניקה הגדולה בקרב האזרחים הרוסים, כרטיסי הטיסה למדינות השכנות גדלו למחירים אסטרונומיים - ייתכן בשל החשש מסגירת גבולות המדינה, או מתוך ציפייה שפוטין יכריז בעתיד על צו גיוס נרחב יותר שמחייב אזרחים להישלח לקו החזית באוקראינה.

ארגון זכויות האדם OVD-info, העוקב אחרי מעצר המפגינים ברוסיה, פרסם כי בהפגנות שנערכו ב-38 ערים ברחבי רוסיה, ובעיקר במוסקווה ובסנט-פטרסבורג, נעצרו כ-1,178 בני אדם לאחר שמחו על צו הגיוס. המפגינים הניפו שלטים עם הכתובות "לא למלחמה!" ו-"חיים לילדינו".

סרגיי, תושב רוסיה שהתראיין לסוכנות הידיעות AP, סיפר שעל אף שבנו ניקולאי בן ה-17 עדיין לא קיבל צו גיוס רשמי, הוא הצליח לחלץ אותו מהמדינה ולהעביר אותו לארמניה השכנה: "הכרטיסים לא עלו יותר מדי, כי כנראה הייתי מספיק מהיר. עברנו את הגבול בסדר גמור".

נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ', שנמצא בקשרים ידידותיים עם פוטין ושמדינתו לא הצטרפה לסנקציות המערב נגד רוסיה, אמר שמחירו של כרטיס טיסה ממוסקווה לבלגרד יכול להגיע ב"שוק השחור" ל-9,000 אירו. לדבריו, פוטין לא ייכנע למרות התקדמות הצבא האוקראיני, וכי צו הגיוס שפורסם עלול לאכזב את הציפייה של מדינות המערב לתבוסה רוסית.

נשיא אוקראינה זלנסקי נואם באו"ם (צילום: רויטרס)
נשיא אוקראינה זלנסקי נואם בעצרת האו"ם | צילום: רויטרס

בעצרת האו"ם בניו יורק שודר לפנות בוקר בשידור חי מקייב נאומו של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. בנאומו, קרא להעניש את רוסיה על הפשעים שהיא מבצעת לטענתו בשטחי מדינתו ודרש להקים בית דין מיוחד לשם כך. "אוקראינה רוצה שלום, אירופה רוצה שלום, העולם רוצה שלום, וראינו מי היחיד שרוצה מלחמה", אמר זלנסקי תוך רמיזה לנשיא פוטין, ללא ציון שמו במפורש. "אם יש מישהו מבין כל המדינות החברות באו"ם שמרוצה מהמלחמה שלו, אני מאפשר לו להפריע לנאום שלי ולומר זאת".