בדרך להסלמה במלחמה? לאחר המפלות האחרונות בשדה הקרב באוקראינה ומצוקת כוח האדם - נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה הבוקר (רביעי) על גיוס צבאי למלחמה. אתמול היה אמור פוטין לשאת נאום מיוחד לאומה - שנדחה בשל סיבות לא ברורות, ובו היה אמור להתייחס להערכות על הרחבת הגיוס. "רוסיה תשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להגן על שטחה", אמר הבוקר.

הנאום מגיע לאחר ההחלטה אתמול על קיום משאלי עם לסיפוח לרוסיה בשורת מחוזות ושטחים שנכבשו - בהם חרסון וזפוריז'יה. בנוסף, ייערכו משאלי עם לסיפוח גם ברפובליקות הבדלניות של לוגנסק ודונייצק. 

"המערב רוצה להרוס את המדינה שלנו. זה מה שהם עשו לברית המועצות, ועכשיו הם עושים את זה לרוסיה", אמר פוטין, במה שנועד להצדיק בעיני דעת הקהל הרוסית את המהלך. "המערב דחף את העם האוקראיני למלחמה איתנו עוד בשנת 2013. הם עשו שואה באוקראינה, היום המשטר בקייב לגמרי מתנגד לפתרון של שלום".

בדבריו הבהיר פוטין כי צו הגיוס החדש חל רק על האנשים שנמצאים כרגע בשירות מילואים - כל מי ששירת בעבר, בעל הכשרה צבאית וניסיון מתאימים. הוא הבהיר כי כל מי שנקרא לשירות, החל מהיום, יזכה להכשרה צבאית נוספת.

"המערב מנסה לבצע סחיטה גרעינית נגדנו", הזהיר פוטין, ואמר כי "לרוסיה יש עוד כמויות גדולות של נשק". דבריו מגיעים בניגוד להערכות רבות במערב על ירידה דרמטית בכמות ואיכות הנשק הרוסי, ואמר "לא מדובר בבלוף". בבריטניה התייחסו לדברים: "הסלמה מדאיגה במלחמה, יש לקחת את הדברים ברצינות".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: רויטרס

שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו, שבתקופה האחרונה נמתחה עליו ביקורת עזה, אמר: "רוסיה נלחמת כעת באוקראינה נגד המערב כולו. כמעט כל הלוויינים של נאט"ו פועלים נגד רוסיה באוקראינה. המפקדים המערביים יושבים בקייב ומנהלים את המבצעים. יש לנו משאבים אדירים - 25 מיליון בני אדם". שויגו הבהיר כי בעקבות צו הגיוס יזומנו עוד היום כ-300 אלף משרתי מילואים.

ההודעה של פוטין נחשבת לא פחות מדרמטית - לאחר שבמשך קרוב לשבעה חודשים מתחילת המלחמה סרבו בקרמלין לדון באפשרות של גיוס כוחות נוספים למלחמה - והתייחסו אליה כ"מבצע צבאי מיוחד" בלבד. אחת ההערכות הייתה כי פוטין נמנע מהרחבת הגיוס בשל העובדה שמדובר בצעד לא פופולרי שעשוי לפגוע בו מבית.

הצעד הרוסי מגיע על רקע מתקפת הנגד האוקראינית בחזית המזרחית. על פי ההערכות, האוקראינים הצליחו לשחרר עד כה יותר מ-8,000 קמ"ר מתחילת חודש ספטמבר. מומחים שונים העריכו היום כי הצעד החפוז, לערוך את משאלי העם בתוך ימים אחדים, עשוי להצביע על חשש רוסי מפני התקדמות המתקפה האוקראינית. ברוסיה מעריכים כי הצעד יביא לבלימת המתקפה, שכן האוקראינים יימנעו מלתקוף טריטוריות ששייכות באופן רשמי לפדרציה הרוסית.

כוחות צבא אוקראינה עם שלל רוסי (צילום: AP)
כוחות צבא אוקראינה עם שלל רוסי | צילום: AP
כוחות צבא אוקראינה עם שלל רוסי (צילום: AP)
כוחות צבא אוקראינה עם שלל רוסי | צילום: AP

בארה"ב גינו הערב את ההחלטה הרוסית לערוך משאלי עם לסיפוח השטחים הכבושים, והבהירו כי לעולם לא יכירו בהם כטריטוריות רוסיות. מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג אמר שמדובר ב"הסלמה" במלחמה. בקייב הודיעו כי ילחמו כדי לשחרר את השטחים, למרות ההחלטה לערוך משאלי עם.

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן אמר שבוושינגטון בטוחים שברוסיה מתכוונים לבצע משאלי עם "מכורים ומפוברקים" עם תוצאה מוכתבת מראש. בנוסף, התייחס סאליבן לסוגיית הגיוס הרוסית ואמר שלארה"ב יש מודיעין לפיו רוסיה נערכת ליישם צעדי גיוס חדשים.

עד עתה הדגישו במוסקווה כי מדובר ב"מבצע צבאי מיוחד" בלבד ונמנעו מגיוס נרחב, בין היתר מחשש לגרימת תסיסה פוליטית פנימית. בסוף השבוע התייחס פוטין למתקפת הנגד האוקראינית והזהיר שהצבא הרוסי ישיב עליה בכוח רב.

 

 

המודיעין הבריטי דיווח הבוקר כי על רקע מצוקת כוח האדם של הצבא הרוסי, נחקק אתמול במוסקווה חוק שנועד להחמיר את הענישה עם עריקים וסרבנים. על פי הדיווח, ההנהגה הרוסית נמצאת בשבועיים האחרונים בלחץ גבוה בשל ביקורת ציבורית על המערכה באוקראינה, ופוטין עומד לקחת סיכון פוליטי נוסף במטרה להצליח לחזק את כוחו במלחמה