סיכול ניסיון החטיפה באיסטנבול: כוחות הביטחון בטורקיה הצליחו לעצור שלוש חוליות של פעילים איראנים שתכננו לבצע פיגוע נגד אזרחים ישראלים באיסטנבול, אך בעיר יש עוד שלוש חוליות טרור. לדברי גורם ביטחוני, ההרתעה עומדת בעינה והאירוע עדיין מתגלגל. הערב (חמישי) נחשף תיעוד של המחבלים האיראנים מדירת המסתור שלהם באיסטנבול, כשהם ככל הנראה נערכים לקראת הפעולה.

החשש מפיגוע נגד ישראלים בטורקיה - סיקור N12

ההנחה היא שהאפשרות לבצע פיגועים באיסטנבול עדיין קיימת, והאיראנים לחוצים מאוד להוציא פיגועים "בכל הכוח". האיום טרם הוסר וכוחות הביטחון הונחו לטפל במלאכה. הלכידה של החוליה בטורקיה גרמה לשחרור לחץ, וגורם ביטחוני אמר הערב כי "צריכים לנשום, נשלים את המלאכה ולא נהסס אז להוריד את אזהרת המסע אולי עוד כמה ימים, אנחנו בהתחלה של הסוף".
דירת המסתור של המחבלים האיראנים (צילום: DHA)
בלב איסטנבול: דירת המסתור של המחבלים האיראנים | צילום: DHA

לפי מה שמדווחים הטורקים, שיתוף הפעולה בין המוסד לבין כוחות הביטחון המקומיים נמשך במלוא הכוח, כאשר חלק מחוליות הטרור מורכבות גם מטורקים מקומיים וגם מאיראנים. כוחות הביטחון הונחו להמשיך את המאמצים בטורקיה, לפחות בימים הקרובים.

בישראל נפעמים מהאופן שבו הטורקים מסייעים בפרשה הזאת, ולכן גם שר החוץ יאיר לפיד החליט לצאת היום לביקורו המתוכנן בטורקיה ולהודות לעמיתו הטורקי, למרות הדרמה הפוליטית בארץ. שר החוץ ביקר במטה של סוכנות הביון הטורקית והתעדכן בחומרי המרדף אחר הטרוריסטים. לאור המבצע המשותף והמוצלח, ישראל מעוניינת להתקדם בהתחממות ביחסים בין ישראל לטורקיה.

דירת המסתור של המחבלים האיראנים (צילום: DHA)
המחבלים האיראנים בדירת המסתור באיסטנבול | צילום: DHA

בשעות הצוהריים דיווחה התקשורת הטורקית כי תא איראני שנערך "לרצוח ישראלים" נחשף במסגרת מבצע משותף של המודיעין במדינה ושל רשויות הביטחון. כלי נשק נתפסו וכ-10 חשודים נעצרו, בהם משתפי פעולה מקומיים - אנשי משמרות המהפכה שהתחזו לסטודנטים ולתיירים.

בצל הדרמה, איראן מאשרת רשמית את הדיווח על הדחת ראש המודיעין. על פי הדיווחים בטורקיה, הפיגוע סוכל לפני כשבוע עם פשיטה נגד החוליה האיראנית בדירות מסתור ובבית מלון באיסטנבול. במהלך החיפושים שנערכו בדירת החשודים, נתפסו שני רובים, משתיקי קול, מסמכים רבים וחומרים דיגיטליים.

עוד דווח כי המוסד איתר את הישראלים שהיו היעד לפיגוע - והטיס אותם לארץ במטוס פרטי. במקביל, איראן אישרה כי ראש אגף המודיעין של משמרות המהפכה, חוסין טא'אב, הועבר מתפקידו וישמש כיועץ למפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי. במקומו ייכנס לתפקיד הגנרל מוחמד כאזמי, שהיה ראש הארגון לאבטחת מודיעין במשמרות המהפכה.

הערב התייחס לנושא נשיא המדינה יצחק הרצוג, שהבהיר כי "כוחות הביטחון שלנו פועלים 24/7 בדרכים המזכירות סרטי מתח, לא נעמוד בחיבוק ידיים". הנשיא אמר את הדברים בטקס סיום קורס טיס מספר 184 בבסיס חיל האוויר בחצרים. "ביטחון אזרחי ישראל עומד למבחן יום יום", הוסיף הרצוג. "איראן שולחת זרועות ארוכות של טרור לתוך ישראל, לגבולותינו וגם למדינות אחרות. אין אף מדינה בעולם שהייתה נותנת לאזרחיה החפים מפשע להיות מאוימים".