אחרי הגינויים: מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הנחה לקיים תחקיר על ההתנהלות במהלך מסע הלווייתה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה שנערכה אתמול (שישי) ובמהלכה התפתחו עימותים בין המשתתפים בהלוויה לבין השוטרים שאיבטחו אותה.

"משטרת ישראל פעלה אתמול על מנת לאפשר קיום תקין של מסע ההלוויה של העיתונאית שירין אבו עאקלה, בתיאום עם משפחתה ומתוך הבנה ברורה של רגישות ומורכבות האירוע", מסר השר לביטחון הפנים עמר בר-לב. "למרבה הצער, במהלך ההלוויה התפתחו מצד משתתפים בה אירועים אלימים קשים שדרדרו את המצב בשטח".

המפכ"ל יעקב שבתאי והשר לביטחון הפנים בר-לב (צילום: דוברות המשטרה)
הורו על הקמת צוות בדיקה, בר-לב ושבתאי (ארכיון) | צילום: דוברות המשטרה

"צוות הבדיקה שמינה בתאום עמי המפכ"ל, שבראשו תעמוד תת-ניצב אנה בן מרדכי - מפקדת עתירת ניסיון שמכירה את הזירה בה התקיימה ההלוויה - יקיים ביממה הקרובה תחקיר מקיף על מה שהתרחש במהלך ההלוויה, זאת כדי להפיק לקחים מהאירוע", הוסיף בר-לב וציין שהלקחים יוצגו קודם לשבתאי ולכן מכן לו.

העימותים - והתגובות הזועמות בעולם

הלוויתה של עיתונאית אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה נערכה אתמול בנוכחות אלפי משתתפים. בסרטונים ובתמונות שהתפרסמו והופצו ברשתות החברתיות וזכו לגינוי נרחב משורה של מנהיגים וגורמים מרחבי העולם, נראים שוטרים מכים באלות את המתאבלים האוחזים בארון הקבורה. אבו עאקלה נהרגה כתוצאה מירי שטרם הוכרע האם התבצע בידי חיילי צה"ל או בידי חמושים פלסטינים.

15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם גינו בהצהרה משותפת את הירי באבו עאקלה וקראו ל"חקירה מיידית, יסודית, שקופה, הוגנת וללא משוא פנים" של נסיבות מותה. מן הבית הלבן נמסר כי התמונות ממסע ההלוויה מטרידות.

דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אמרה לכתבים כי פקידים אמריקנים יישארו בקשר הדוק עם הרשויות הישראליות והפלסטיניות לאחר ההלוויה. הנשיא האמריקני ביידן נשאל אם הוא מגנה את התנהלות המשטרה באירוע וענה: "אני לא מכיר את כל הפרטים אבל יודע שזה חייב להיחקר".

הלוייתה שירין אבו עאקלה (צילום: רויטרס)
הלוייתה שירין אבו עאקלה | צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן צייץ: "אנחנו מוטרדים עמוקות מהתמונות של המשטרה הישראלית פולשת למסע הלוויה של העיתונאית הפלסטינית-אמריקנית שירין אבו עאקלה". שגרירת ארה"ב באו"ם לינדה תומאס-גרינפילד הוסיפה כי היא "מוטרדת עמוקות מהתמונות מתהלוכת הלוויה. הטרגדיה של הריגתה צריכה להיות מטופלת בכבוד רב, פיכחון ואכפתיות".

"האיחוד האירופי מזועזע מהמראות שנצפו במהלך מסע הלווייתה של העיתונאית האמריקנית-פלסטינית במזרח ירושלים הכבושה" אמר שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל בהצהרה שפירסם.

בורל הוסיף כי "האיחוד האירופי מגנה את השימוש הבלתי מידתי בכוח ואת התנהגותה המזלזלת של משטרת ישראל נגד משתתפי תהלוכת האבל. לאפשר פרידה שלווה ולתת לאבלים להתאבל בשלום ללא הטרדה והשפלה, הוא הכבוד האנושי המינימלי".

הלוייתה שירין אבו עאקלה (צילום: ג'אמל עווד, פלאש 90)
הלוייתה שירין אבו עאקלה | צילום: ג'אמל עווד, פלאש 90

הביקורת על התמונות ממסע ההלוויה הגיעה גם מתוך הקואליציה. "מתבייש לצפות בסרטונים מהלוויתה של שירין אבו עאקלה", כתב בטוויטר מוסי רז ממרצ. ברשימה המשותפת פרסמו פוסט בטוויטר שבו רשמו כי "דווקא כשהמוני פלסטינים מבקשים להיפרד מעיתונאית נערצת ומוערכת - כוחות הכיבוש תוקפים את מסע הלוויה ואת ארון הקבורה של שירין". 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "ממשטרת ישראל נמסר: עוד טרם יציאת מסע הלוויה, החלו קריאות הסתה והפרת סדר אלימה במהלכה הושלכו אבנים וחפצים לעבר כוחות המשטרה, בין היתר גם על ידי כאלו שבחרו להשתמש באופן ציני בנושאי הארון כמחסה למעשיהם. בעקבות התפרעות זאת, נאלצו כוחות המשטרה לפזר ולהדוף את פורעי החוק ואף בוצעו מעצרם של מספר מתפרעים, כל זאת במטרה לאפשר את קיום הלוויה כסדרה ולאפשר את יציאתה מבית החולים ברכב שיועד לכך. לצערנו, גם לאחר מכן במהלך המסע, המשיכו פורעי חוק אלימים בהפרת סדר, קריאות לאומניות והשחתת דגלי ישראל המוצבים בדרכם בעיר העתיקה. משטרת ישראל פועלת כל העת לאפשר קיום אירועים מסוג זה ברגישות אך כחוק, ולא תאפשר מנגד לפורעי חוק להפר סדר ולתקוף שוטרים בחסות אירועים שכאלו".