בית המשפט באיחוד האמירויות גזר עונש מוות על פידאא כיוואן, אזרחית ישראלית, שנעצרה לפני כשנה וברשותה חצי ק"ג של סם מסוג קוקאין. כיוואן ומשפחתה ערערו על ההחלטה. במשרד החוץ אישרו היום (שלישי) את הפרטים ומסרו: "מכירים את המקרה ומטפלים באמצעות המחלקה לישראלים בחו"ל באגף הקונסולרי, ונציגויות ישראל באיחוד האמירויות".

העצורה היא תושבת חיפה בת 43, בעלת סטודיו לצילום. לפני כשנה הזמין אותה מכר מהרשות הפלסטינית להגיע לדובאי לצורך עבודה בתחום הגרפיקה. כיוואן הגיעה לשם באופן עצמאי ושהתה בדירה שהכינו עבורה מראש. עם זאת, שבוע לאחר שהגיעה לדירה התבצע בה חיפוש - ובמהלכו נמצאו כמויות של קוקאין לסחר.

עד היום הוחזקה כיוואן במאסר בדובאי ויוצגה על ידי עורך דין מקומי. לפני כמה ימים נגזר עליה עונש מוות בפני הערכאה הראשונה, וכעת הוגש ערעור לגבי ההליך בניסיון להפחית את העונש. עו"ד זיו אגמון, המתמחה בחוק באיחוד האמירויות, אמר: "מקווים שבית המשפט יחוס על חייה".

עו"ד זיו אגמון (צילום: עופר חג'יוב)
עו"ד זיו אגמון | צילום: עופר חג'יוב

ממשפחתה של הישראלית נמסר ל-N12: "לבת שלנו אין כל קשר להאשמות נגדה. היא הגיעה לדובאי לאחר שקיבלה הצעת עבודה ממשקיע פלסטיני מרמאללה, ושם שכרו עבורה את הדירה שהתגוררה בה שבועיים. היא קיבלה במפתיע משלוח לדירה מאנשים שלא הכירה קודם, והתברר לאחר מכן שמדובר בסמים. המשקיע הפלסטיני שעבדה איתו סיבך אותה בפרשה שאין לה כל קשר אליה, ואותו משקיע עד עצם הרגע הזה מבוקש בדובאי. הבת שלנו שיתפה פעולה באופן מלא עם הרשויות בדובאי ובניגוד לפרסומים, היא בעצמה דיווחה לרשויות לאחר שהבינה שנקלעה לתרמית".

בתקופה האחרונה, לטענת עו"ד אגמון, משרדו שם לב לעלייה ניכרת במספר הישראלים שמסתבכים עם רשויות החוק באיחוד האמירויות, ופרט בתחום הסמים - עבירות שנחשבות במדינה לקשות במיוחד.

זוהי לא ההסתבכות היחידה של ישראלי המעורב בסחר בסמים באיחוד האמירויות. באוקטובר נעצר בדובאי תושב המרכז וברשותו נמצאה כמות גדולה מאוד של סמים מסוג קוקאין. ברשת רויטרס דווח כי הרשויות האמירותיות תפסו אצל הישראלי 500 ק"ג של קוקאין בשווי של מאות מיליוני דולרים.