המלחמה באוקראינה והפלישה הרוסית למדינה העלתה את האוליגרכים לכותרות ושמה אותם על המוקד. שורה של מדינות מפעילות סנקציות אישיות נגד אותה שכבת אוליגרכים רוסים, אנשי עסקים עשירים מאוד, שמקורבים לשלטון הרוסי. הסנקציות הללו העלו העניין ברחבי העולם באותם אוליגרכים, בה שהם עושים ובמקומות שהם נמצאים.

מפה שפורסמה בימים האחרונים חשפה את המיקום של כלל היאכטות של האוליגרכים העשירים ביותר. היאכטות שהם מחזיקים בבעלותם נאמדות יחד בסכום של 7 וחצי מיליארד דולר.

במפה ניתן לראות יותר מיאכטה אחת של בעלי קבוצת צ'לסי, רומן אברמוביץ' – אחת עוגנת באירופה ואחת במרכז אמריקה. היכאטה "אקליפס" של אברמוביץ' מוערכת ביותר ממיליארד דולר והיא מדורגת במקום השלישי בדירוג היאכטות היקרות ביותר בעולם.

היכאטה ששייכת לכאורה לנשיא ולדימיר פוטין, ששמה "גרייספול", שוויה מוערך ביותר ממאה מיליון דולר. נדגיש כי מדובר ביאכטה שפוטין לא הצהיר עליה, אך על פי הערכות היא שייכת לו.

האוליגרכים ידועים ככאלה שלא אוהבים שנכנסים להם לחיים האישיים. עם זאת, בטוויטר נפתח חשבון שכל מטרתו הוא לעקוב אחר אותם אנשי עסקים ולעקוב אחר נתיבי הטיסה של מטוסיהם הפרטיים. רק מהשעות האחרונות ניתן לראות שהמטוס הפרטי של אלכס אברמוב נחת באבו-דאבי והמטוס הפרטי של רומן אברמוביץ' המריא ממוסקבה.

הם אומנים לא אוהבים שהעולם עוקב אחר עשיהם, אך במערב מקווים שהסנקציות הללו יגרמו לאותם מקורבים לפוטין להפעיל עליו לחץ – שאולי יגרום לו לחשב מסלול מחדש בנוגע לאוקראינה.