נשיא פורטוגל מרסלו רבלו דה-סוזה חתם על צו שנועד להגביר את הבקרה על מועמדים להתאזרחות מבין צאצאי היהודים – כך דווח היום (רביעי) בתקשורת במדינה. על פי הדיווח, מעתה ידרשו מבקשי האזרחות להוכיח "חיבור אמיתי" לפורטוגל, מלבד שורשים יהודיים-ספרדיים. בכך ייפסק הנוהל שהיה תקף עד עכשיו, לפיו האזרוח מתאפשר הודות לאישור של הקהילה היהודית ועל בסיס שמות משפחה.

"לאחר היסוסים, הממשלה אישרה במועצת השרים 'צו-חוק' המחזק את הסדרת חוק הלאום על צאצאיהם של יהודים ספרדים המעוניינים לקבל אזרחות ודרכון פורטוגלי", נכתב בהודעת הממשלה בנושא. "הצו שעליו הוכרז מוסיף דרישות לחיבור ישיר לפורטוגל מצד המועמדים הפוטנציאליים להתאזרחות", כך ציטטו כל התקשורת במדינה את ההסבר על החוק.

ההחלטה של הנשיא, שאושרה על ידי הממשלה בפורטוגל, מגיעה לאחר מעצרו של דניאל ליטבק, הרב הראשי של העיר פורטו, ועצירת פעילותה של הקהילה היהודית בעיר. זאת לאחר החשד לפיו הרב סייע לאוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ' להשיג אזרחות פורטוגלית בניגוד לחוק. עם זאת, השינויים שיבוצעו בחוק הלאום לא יהיו רטרואקטיביים - כך שלא תישלל אזרחותו של הבעלים של צ'לסי. בניגוד אליו, ישראלים רבים שהחלו בהליך האזרוח – יתקלו בקשיים בהמשך.

רומן אברמוביץ (צילום: רויטרס)
"הצו שעליו הוכרז מוסיף דרישות לחיבור ישיר לפורטוגל מצד המועמדים". רומן אברמוביץ' | צילום: רויטרס

בקהילה היהודית בפורטוגל הגדירו את הפרשה כ"אירוע חמור וחסר תקדים", והבהירו כי מעתה לא ינופקו יותר אישורים לצורך מתן אזרחות פורטוגלית עד להודעה חדשה. על פי החשד, הרב ליטבק סייע לאברמוביץ' באמצעות החוק המאפשר ליהודים יוצאי צפון אפריקה להנפיק דרכון אירופאי בפורטוגל, למרות שייתכן שכלל לא היה זכאי לקבלו.

עו"ד איתי מור, נשיא העמותה "מעבר לקשת פורטוגל" מסר כי "הטיוטה לשינוי החוקי של חוק האזרחות הפורטוגלי יושבת על שולחן הנשיא מזה כחודשיים. כפי שפורסם בפורטוגל הבוקר, הנשיא חתם על הטיוטה ב-8.3 - אך הטיוטה טרם פורסמה, וכלל לא ברור מה הנוסח הסופי שלה". הוא הוסיף כי "אנחנו נמצאים בתקופה של שינויים שהיו צפויים מראש, ולכן ההמלצה שלנו היא להגיש את הבקשות לקבלת אזרחות כמה שיותר מהר".

עו"ד מור הבהיר כי "על אף סגירת הפעילות של הקהילה היהודית בפורטו, ניתן להפנות בקשות של לקהילה היהודית של ליסבון שעדיין פתוחה לקבלת מבקשים. ההמלצה שלנו היא לא לחכות".

 

ליסבון  (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
ישראלים רבים שהחלו בהליך האזרוח – עלולים להיתקל בקשיים בהמשך. רחובות ליסבון | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

אברמוביץ' קיבל את הדרכון הפורטוגלי בהתאם לחוק במדינה שמאפשר ליהודים שהם צאצאי חצי-האי האיברי לעשות זאת. בשנה האחרונה התרבו הדיווחים על ביקורת קשה ואף גילויי אנטישמיות נגד הקהילה היהודית בפורטוגל, לאחר שנטען כי הפכו את תהליך בחינת זכאותם של יהודים רבים לאמצעי ליצירת רווחי עתק.

לאורך ההיסטוריה קיים מידע מועט בלבד על יהודים רוסים בעלי קשר לחצי האי האיברי ולמדינת פורטוגל, מה שהעלה את חשדות רשויות החוק שם. יחד עם זאת, חוקרים רבים טוענים כי השם אברמוביץ' מזוהה עם יהודים ספרדים רבים, מה שיכול להסביר את הקשר שלו.

שי כהן, מנכל פורטוגליס: "העדכון שהגיע זה עתה, מקורו בפרסום עיתונאי בפורטוגל ולא בפרסום רשמי. חשוב להדגיש כי עדיין אין שינוי בחוק ולפיכך אנחנו ממליצים לכל מי שמתמהמה להזדרז ולהגיש בקשה לדרכון פורטוגלי"