"אירוע חמור וחסר תקדים" - כך מגדירים בקהילה היהודית בפורטוגל את מעצרו של דניאל ליטבק, הרב הראשי של העיר פורטו. הבוקר (ראשון) הודיעה הקהילה היהודית בעיר שהיא עוצרת את פעילותה עד להודעה חדשה. כלומר: מעתה לא ינופקו יותר אישורים לצורך מתן אזרחות פורטוגלית.

החלטה זו התקבלה לאחר שאמש נעצר הרב ליטבק בחשד שסייע לאוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ' להשיג אזרחות פורטוגלית בניגוד לחוק. על פי החשד הרב עשה זאת באמצעות החוק המאפשר ליהודים יוצאי צפון אפריקה להנפיק דרכון אירופאי בפורטוגל. 

רומן אברמוביץ (צילום: רויטרס)
"תקרית רומן אברמוביץ' הוסיפה שמן למדורה" | צילום: רויטרס

שי כהן, מנכ"ל חברת "פורטוגליס" שמקדמת מתן אזרחות פורטוגלית, סיפר ל-N12 כי עד לתום בירור פרטי האירוע - הקהילה היהודית של פורטו החליטה להשהות זמנית באופן וולנטרי את פעילות האישורים. במקביל, נשמעים קולות בממשלת פורטוגל הקוראים לבחון מחדש את תנאי הסף לזכאות, כמו גם את החוק עצמו.

שי הסביר כי בעולם טוענים כבר זמן רב כי פורטוגל מעניקה ליהודים תנאים נוחים במיוחד לקבלת אזרחות - לעומת יתר הזרים שמבקשים זאת. במקרה של יהודים יוצאי צפון אפריקה אין דרישה לדעת את השפה או להתגורר במדינה.

דרכון פורטוגלי (צילום: By Dafna A.meron)
החוק נבחן מחדש: "מבחינתנו זו ההזדמנות האחרונה" | צילום: By Dafna A.meron

נדגיש כי בחודש האחרון החוק זכה להד תקשורתי גדול במיוחד, לאחר שכמה מפלגות בפורטוגל הביעו את התנגדותן לחוק והציבו אותו במרכז סדר היום הציבורי. "המקרה של רומן אברמוביץ' הוסיף הרבה שמן למדורה", הדגיש מנכ"ל פורטוגליס. "זה קורה למרות שהוכח שלאברמוביץ' הרוסי, יש קשר לפורטוגל".

שי מסביר כי בינתיים חיים בישראל כ-3 מיליון תושבים שזכאים לאזרחות פורטוגלית, אולם רק 40 אלף כבר מחזיקים בה. כמו כן, ישנם עוד כ-100 אלף שנמצאים בעיצומו של התהליך. שי מדגיש כי מי שהתחיל את שלב אישור הבקשה מול הממשלה - לא צריך לחשוש.

"מי שהתחיל את שלב אישור הבקשה מול הממשלה - לא צריך לחשוש"

מנכ"ל חברת פורטוגליס, שי כהן

עוד הוא מסביר כי הקהילה היהודית בפורטוגל היא זו שהוסמכה לקבוע מי יהיה זכאי לאזרחות. על פי רוב, ההליך הממשלתי לבדו נמשך בין 24 חודשים ל-29 חודשים, אולם במקרה של אברמוביץ', הפרוצדורה התמשכה חצי שנה בלבד. על כן, בקהילה היהודית מסבירים שעד סיום הדיון במשטרה, לא תינתן אפשרות להגיש בקשות חדשות.

"מאז אתמול יש מבול של פניות", מספר שי. "גם מאנשים שנמצאים בעיצומו של תהליך וגם מאלה שהתמהמהו ומבקשים עכשיו לעשות הכול במהירות". עוד הוסיף: "אנחנו ממשיכים לעבוד בכל הכוח על הגשת הבקשות כל עוד לא הוקשחו תנאי החוק".