על רקע החשש לפלישה של רוסיה לאוקראינה ובהמשך למתיחות הגוברת - דווח הלילה (בין ראשון לשני) בניו יורק טיימס כי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לשלוח אלפי חיילים אמריקנים שייפרסו בשטחי המדינות הבלטיות והמדינות שבברית נאט"ו במזרח אירופה. בפנטגון סירבו להגיב על הדיווח, אך ציטטו את הדובר ג'ון קירבי: "אנחנו הולכים לוודא שיש לנו אפשרויות מוכנות להרגיע את בעלות בריתנו, במיוחד אלה שבמזרח ברית נאט"ו".

חיילי צבא אוקראינה בגבול המדינה (צילום: AP)
חיילי צבא אוקראינה בגבול המדינה | צילום: AP

לכתבות נוספות בנושא:

בהמשך לכך, פרסמה ארה"ב אזהרת מסע לרוסיה. על פי הודעת משרד החוץ האמריקני, אזרחי ארה"ב שבמדינה מתבקשים להימנע מטיסות לרוסיה: "אזרחינו לא צריכים לנסוע לרוסיה עקב מתיחות מתמשכת לאורך הגבול עם אוקראינה". נוסף על כך, התבקשו האזרחים להימנע ממעבר הגבול היבשתי בין רוסיה לאוקראינה. במשרד החוץ של ארה"ב סירבו לומר בכמה אזרחים מדובר שאכן נמצאים באזור.

אזהרת המסע נמסרה גם לעובדי השגרירות האמריקנית בקייב. לאחר דיווחים על בקשה של עובדי השגרירות האמריקנית באוקראינה להתפנות מהמדינה, משרד החוץ של ארה"ב אישר עזיבה מרצון של העובדים וביקש שישקלו לעזוב. לצד זאת, הורו על עזיבה מיידית של בני משפחותיהם. "יש דיווחים שרוסיה מתכננת פעולה צבאית רצינית נגד אוקראינה", נכתב בהודעת משרד החוץ. לדברי האמריקנים, ההודעה על צעדי הפינוי הגיעה לאחר התייעצויות עם הממשלה באוקראינה ושגרירות של מדינות אחרות, בעלות ברית של ארה"ב. 

ג'ו ביידן וולדימיר פוטין  לוחצים ידיים (צילום: רויטרס)
ביידן ופוטין בימים מתוחים פחות, ארכיון | צילום: רויטרס

"בוחנים מגוון רחב של אפשרויות"

משרד ההגנה של ארה"ב עובד בימים אלה על שורה של "אפשרויות צבאיות" לאישורו של ביידן, וזאת במטרה להגביר את הנוכחות הצבאית האמריקנית במזרח אירופה כצעד הרתעתי אם רוסיה תפלוש לאוקראינה. אחת האפשרויות שבודקים כעת היא העברתם של כוחות צבא גדולים, בין 1,000 ל-5,000 חיילים, לאזור. לפי דיווח ב-CNN מפי גורם הגנה אמריקני, המטרה של צעד כזה היא לחזק בעת הצורך את בעלות הברית של ארה"ב במזרח אירופה ובמדינות הבלטיות ולסייע לאזרחים האמריקנים שבאזור. "בוחנים מגוון רחב של אפשרויות", מסר הבכיר. עוד לפי הדיווח, סביר להניח שאפשרויות אלה ייתמכו בסנקציות.

בתוך כך, הכוחות המיוחדים של ארה"ב ממשיכים לסייע באימונים של היחידות המבצעיות המיוחדות של אוקראינה בשטחי המדינה. "משימת האימונים השוטפת שלנו באוקראינה משחקת תפקיד גדול בפיתוח הכוחות המקומיים", ציין דובר פיקוד המבצעים המיוחדים של ארה"ב באירופה.

חייל אוקראיני מאמן חיילים על רקע החשש מרוסיה (צילום: AP)
מדריך צבאי מאמן אזרחים שהתגייסו לצבא אוקראינה על רקע החשש מפלישה רוסית | צילום: AP

צבא רוסיה מתאמן (צילום: Reuters)
הצבא הרוסי מתכונן | צילום: Reuters

רוסיה, שאיגדה כוחות ליד הגבול עם אוקראינה, עדיין מתעקשת שאין לה תוכניות לפלוש לשכנתה - ובכל זאת, השגרירות האמריקנית בקייב הזהירה את עובדיה ואזרחיה מפני פעולה צבאית אפשרית. "זו יכולה להגיע בכל עת, וממשלת ארצות הברית לא תוכל לפנות אזרחים אמריקנים במקרה כזה. לכן צריך להתכונן בהתאם".