זרם החשמל בלבנון הופסק היום (שבת) בעקבות סגירת שתי תחנות הכוח הגדולות במדינה בימים האחרונים – כך מסר גורם ממשלתי לסוכנות הידיעות רויטרס. תחנות הכוח נסגרו בשל המחסור בדלק במדינה, שנמשך כבר כמה שבועות. "רשת החשמל הלבנונית הפסיקה לחלוטין לפעול היום בצהריים, וזה לא סביר שהיא תחזור לפעול לפחות עד יום שני הקרוב", אמר הבכיר.

הגורם הממשלתי הוסיף כי חברת החשמל הלבנונית תנסה להשתמש במאגר הדלק של הצבא כדי להפעיל את תחנות הכוח באופן זמני, אך זה לא יקרה בקרוב. תושבים רבים בלבנון מסתמכים בדרך כלל על גנרטורים פרטיים הפועלים על סולר, אך גם הוא במחסור. לבנון משותקת ממשבר כלכלי, שהעמיק יחד עם ההיחלשות באספקת הדלק המיובא. המטבע הלבנוני ירד ב-90% מאז 2019.

הפסקת חשמל בביירות, לבנון (צילום: SKY NEWS)
הפסקת החשמל בביירות, היום | צילום: SKY NEWS

משבר החשמל מגיע בעקבות משבר הדלק בלבנון, כאשר המדינה נאבקת במחסור בדלק שאילץ עסקים רבים להיסגר והותיר רבים להסתמך על השוק השחור. התורים בתחנות הדלק הגיעו לטווח של קילומטרים, ובמקרים רבים גלש הכאוס עד לכדי אלימות. בסוף ספטמבר מת גבר לאחר שבלע בנזין מתוך מיכל רכבו - כך דווח בכלי התקשורת במדינה.

בחודש אוגוסט נהרגו לפחות 20 בני אדם ו-79 נוספים נפצעו לאחר שמיכל דלק התפוצץ במחסן בצפון המדינה, שבו אגרו תושבים דלק שלא כדין. שני המשברים הם חלק ממשבר רחב יותר, המורכב משחיתות וממשל גרוע, המשפיע כמעט על כל חלק מהחיים בלבנון.

לבנון שרויה בתוך משבר פיננסי מתמשך, שהולך ומחמיר בהיעדר ניהול, משום שאין ממשלה מתפקדת לאחר התנהלות מושחתת מהיסוד. חוסר התפקוד של ממשלת לבנון אף מחמיר בצל האירועים שפקדו את המדינה. אל המשבר הזה התווסף גם המחסור בדלקים, שכעת גם הוביל להפסקת החשמל המוחלטת במדינה. האו"ם מעריך כי 78% מאוכלוסיית המדינה חיים בעוני, עם אבטלה גואה ומטבע שנמצא בשפל עמוק.