הסערה אחרי מעצר הישראלים: הגולשים בישראל לא נשארו אדישים למעצרם של הזוג מורדי ונטלי אוקנין בטורקיה, שהכה גלים גם ברשתות החברתיות - לאחר שהשניים נעצרו לפני כמה ימים בחשד לריגול בגלל צילום ארמונו של ארדואן. בקבוצות שנפתחו בימים אלו קוראים הגולשים להכריז חרם על טורקיה, כמו גם להימנע מלטוס למדינה או לרכוש מוצרים שמיובאים ממנה. שליח חדשות 12 לאיסטנבול, ברהנו טגניה, מדווח מהשטח על האווירה המתוחה שמורגשת ברחובות, על תחושות הפחד ועל חוסר הביטחון לנוכח המצב.

סיקור N12 בנושא מעצר זוג הישראלים בטורקיה:

הגולשים קוראים להחרים את טורקיה: "יש להם מנהיג חולני, ארץ אויב לכל דבר"

בקבוצת הפייסבוק "חרם על טורקיה", שנפתחה רק לפני יומיים, מבקשים הישראלים החברים בקבוצה להחרים את שיתוף הפעולה עם המדינה בדרכים שונות. בין היתר, קוראים הגולשים לשנות את תמונת הפרופיל בפייסבוק לתמונה של הזוג הישראלי שנעצר: "היום, מורדי ונטלי - מחר אתם!"

כחלק מהפעילות בקבוצה, מפיצים הגולשים את הפוסטר "חרם על טורקיה" - מבטלים טיסות, עוזבים את טורקיה ולא קונים מוצרים מטורקיה. כך לדוגמה, אחת הישראליות שחברות בקבוצה כתבה: "לא צריך לנסוע לטורקיה, שונאים שלנו". "הפרצוף אותו פרצוף, האנטישמיות אותה אנטישמיות. לא קונים תוצרת טורקיה!", זעק גולש אחר.

גם בקבוצות פייסבוק נוספות ניתן למצוא קריאות דומות. בקבוצה "מדינת ישראל הבית הלאומי של העם היהודי" לדוגמה, כתב אחד הגולשים כי "ארדואן התחרפן. תזכורת לישראלים - לא נוסעים לטורקיה, ארץ אויב לכל דבר". גם בקבוצת הפייסבוק הוותיקה שנפתחה עוד מימי תקרית ספינת המרמה "מחרימים את טורקיה", מיהרו להגיב וכתבו: "אסור לטוס למדינה הזו, יש להם מנהיג חולני", "לא צריך לטוס ולא צריך לקנות מוצרים מטורקיה".

למרות הסערה ברשתות - בחברות התעופה לא מדווחים על ביטולים

מבדיקה שערכנו עם חברות התעופה הישראליות שטסות לטורקיה, נראה כי לא נרשמה התרגשות מיוחדת ולא דווח על ביטולים - אלא הישראלים אפילו מזמינים טיסות קדימה. בסוכנויות הנסיעות מסרו כי רוב הטיסות שהם מוציאים במהלך השבוע הן ליעדים אחרים בטורקיה, כמו לנופשים באנטליה וטיסות בודדות לאיסטנבול. גם הם הדגישו כי כרגע לא נרשמו ביטולים. הציבור הגדול יותר שטס לעיר הזו הוא המגזר הערבי, שככל הנראה לא מושפע מהחדשות בארץ.

מתוח באיסטנבול: כתבנו מדווח מהשטח

כמה ימים אחרי המעצר של בני הזוג אוקנין, כתבנו ברהנו טגניה שמדווח מאיסטנבול, סיפר כי "מאוד מפחיד להסתובב פה כישראלי. אתה מבין שאתה במעקב ומסתכלים עליך בכל מקום שבו אתה הולך. משתדלים להצניע את עצמנו".

מורדי ונטלי אוקנין
מורדי ונטלי אוקנין

"פגשנו שני זוגות ישראלים שהיו בדרכם לאותו מגדל תקשורת שבו בני הזוג הסתבכו. בהתחלה הם שמחו לראות אותנו, שלפו סלפי והסכימו להתראיין. אחרי חצי שעה קיבלתי טלפון בהול מהזוג השני שביקש שלא להשתמש בצילומים ולא להעלות שום ראיונות", הוא הוסיף בצל תחושת הפחד שמורגשת ברחובות המדינה. "אפילו עורך הדין המקומי של בני הזוג חושש לדבר איתנו".

לדבריו, המתיחות הזו משפיעה עליו גם באופן אישי: "אני מאוד אוהב לשתף את העוקבים שלי באינסטגרם, בטוויטר ובפייסבוק. במשך שלושה ימים לא העליתי שום דבר, מנסה להנמיך את הנוכחות שלי באיסטנבול".