בניגוד לדיווחים על השתתפותה העתידית בוועידת האקלים, ארמון בקינגהאם הודיע הערב (שלישי) כי מלכת אנגליה אליזבת' השנייה לא תגיע לוועידת הענק המתוכננת בסוף השבוע בגלזגו, סקוטלנד. על פי מקור שצוטט ברויטרס, המלכה קיבלה "המלצה לנוח", וזאת "כאמצעי זהירות הגיוני" ובשל כך היא תיעדר.

המלכה אליזבת' (צילום: reuters)
המלכה אליזבת' | צילום: reuters

מדובר באחד האירועים החשובים ביותר לארמון שגם לקח עליו חסות, אירוע האקלים הגדול בעולם. הביטול הערב מגיע בהמשך לדיווחים שונים בנוגע למצבה הבריאותי של המלכה בת ה-95, שנראתה לאחרונה נעזרת במקל הליכה.

גורם בארמון מסר כי המלכה במצב רוח טוב וכי היא מצפה לשיחתה שנקבעה מראש, עם שר האוצר הבריטי, כפי שנהוג לפני ההצהרה על התקציב. השתתפות המלכה בוועידה בגלזגו צפויה להיעשות מרחוק, באמצעות סרטון וידאו שתשלח. המקור הוסיף כי "המלכה מקווה שאף אחד לא ישתמש בהיעדרותה כסיבה לא להשתתף בוועידה".

מלכת אנגלית, אליזבת' השנייה (צילום: Ben Stansall - WPA Pool, GettyImages)
מלכת אנגלית, אליזבת' השנייה | צילום: Ben Stansall - WPA Pool, GettyImages

שלשום נודע כי המלכה בת ה-95 העבירה לילה בבית חולים בלונדון "לצורך בדיקות", לאחר שנים שדבר כזה לא קרה. בתקשורת הבריטית ביקרו את צעדי הארמון על הסתרה של מצבה הרפואי של המלכה וטענו כי מדובר ב"ניסיון כושל להסתיר את העובדה שהמלכה שהתה בבית החולים". לפני כשבוע נודע כי המלכה ביטלה ביקור שתוכנן בצפון אירלנד בעקבות ייעוץ רפואי לצאת למנוחה.

בין המשתתפים הצפויים בוועידת האקלים, מנהיגי מדינות ושרים, ובהם רה"מ נפתלי בנט, השרה לאיכות הסביבה תמר זנדברג ושרת האנרגיה קארין אלהרר. "משבר האקלים הוא אחד הנושאים המרכזיים על סדר היום העולמי, ובצדק. הוא נוגע לחיים של כולנו, וגם לחיים של הילדים והנכדים שלנו", אמר רה"מ בנט השבוע.

"זה בנפשנו. אנחנו נדרשים לזה גם כאן בישראל, בכל הדרגים ובכל המשרדים. הממשלה תאשר מספר החלטות, ובהן קידום תחבורה נקייה ודלת פחמן, התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות, עידוד חדשנות טכנולוגית והאצת תשתיות", הוסיף רה"מ. "יש עוד שורה של פעולות שאנחנו בוחנים ונודיע עליהן בהמשך, כשיבשילו".

המלכה אליזבת' (צילום: רויטרס)
המלכה אליזבת' | צילום: רויטרס