זה סיפור על שעה אחת במרכז לונדון. הוא מתחיל ביום שבת ב-23:33 באוטובוס שעשה את דרכו לרחוב אוקספורד. יוחאי ליברוב, יהודי בריטי דתי, בסך הכול עמד באוטובוס והתעסק בענייניו. "הרגשתי שמשהו לא כשורה", סיפר. במשך דקות ארוכות הנוסע צעק, איים וקילל את ליברוב בשלל קללות אנטישמיות ואנטי-ישראליות. הנוסעים האחרים והנהג לא עשו דבר. רק כשהוציא את הטלפון והתחיל לצלם - הנוסע לחץ על פעמון החירום ויצא מהאוטובוס. בעקבות התיעוד, משטרת לונדון הודיעה כי נפתחה חקירה על שני המקרים שבהם הותקף ליברוב.

"הוא מלמל לעצמו, נראה כאילו הוא צריך עזרה", תיאר ליברוב את מי שתקף אותו. "הוא ניגש לדלת, הוא היה לידי, וזה הסלים. הוא התחיל לקלל אותי. הוא ניגש אליי ישירות, איים להרוג אותי, להרביץ לי. בשלב מסוים הוא שלח יד וחסמתי אותו". בתיעוד שצילם ליברוב נראה הנוסע צועק לעברו באנגלית: "יהודי מחורבן! גם אתה יהודי! אני אפרק אותו! פלסטין!".

יוחאי ליברוב, הותקף על ידי אנטישמים בלונדון (צילום: חדשות 12)
"מה שמטריד אותי זה שאדם כמוהו מסתובב חופשי ברחובות של לונדון". היהודי שהותקף, יוחאי ליברוב | צילום: חדשות 12

"ניסיתי לשמור על קור רוח, אבל מה שמטריד אותי זה שאדם כמוהו מסתובב חופשי ברחובות של לונדון", הסביר. גם אם הסיפור היה נגמר כאן, הוא היה חמור מספיק. אבל ליברוב מוכה הטראומה יצא מהאוטובוס ועבר אל הרכבת התחתית. ב-00:27, שעה כמעט אחרי התקרית באוטובוס, הוא חווה שוב תקיפה אנטישמית, הפעם מחבורת צעירים.

ליברוב למוד הניסיון מהתקיפה באוטובוס שלף שוב את הפלאפון ובתיעוד שצילם נראו שניים מתוך החבורה קוראים כל אחד בתורו: "אני שונא יהודים".  וכך בתוך שעה אחת חווה יהודי בריטי שתי תקיפות אנטישמיות שונות, באוטובוס וברכבת במרכז לונדון. המשטרה מעורבת וגם חברת התחבורה הציבורית המקומית.

"הייתי קורבן של תקריות דומות הרבה פעמים בעבר. זה קורה בכל מקום", אמר ליברוב. "אני חושב שאנשים צריכים להגן על עצמם. כשזה אפשרי וזה בטוח, כדאי לומר משהו ולעשות משהו. שוב, אני חושב שזו רק תקרית אחת מבין רבות. אם אתה יכול לעשות משהו בעניין, תעשה משהו".

וכשזה קורה אי אפשר לומר שמדובר רק בצירוף מקרים, רק בעשבים שוטים. זו דוגמה אחת מיני רבות לגל של אנטישמיות גואה שמכה בלונדון, בבריטניה, באירופה ובמקומות רבים אחרים בעולם.