הסיפור הגדול של הבחירות שנערכות היום (ראשון) בגרמניה הוא האישה שלא תהיה שם. אנגלה מרקל, הקנצלרית ב-16 השנים האחרונות, מי שכונתה "האימא של גרמניה" ו-"המבוגרת האחראית" של העולם, זזה הצידה, וגרמניה נכנסת לעידן חדש. כשצילה של מרקל עוד מרחף מעל המערכת הפוליטית הגרמנית, ינסו ארמין לאשט ואולף שולץ לזכות באמונו של העם הגרמני ולהובילו לעידן שאחרי האישה שדור שלם של גרמנים לא מכיר את המדינה בלעדיה.

ארמין לאשט, עורך דין ועיתונאי במקצועו, הוא מועמד המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, מפלגתה של מרקל, לתפקיד הקנצלר. לאשט קיווה לשדר לבוחרים כי הוא היורש הטבעי לקנצלרית הוותיקה, והשתמש בתמיכה, בכוח ובפופולריות של הקנצלרית כדי להציג מסר של יציבות שלטונית. בפועל, לאשט לא הצליח לרכב על גל התמיכה של הקנצלרית. דניאל האנטשה בן ה-18 לא זוכר ולא מכיר גרמניה בלי מרקל ובוחר בפעם הראשונה: "יהיה קשה להצביע בבחירות השנה, במיוחד למי שרק הגיע לגיל 18 יהיה קשה לסמוך על מישהו חדש".

אנגלה מרקל וארמין לאשט (צילום: AP)
אנגלה מרקל וארמין לאשט | צילום: AP
קמפיין בחירות בגרמניה (צילום: AP)
הסקרים צמודים ואחוז המתלבטים גבוה | צילום: AP

אמש ערכו השניים עצרת בחירות ולאשט אמר כי ברית שמאל בראשות ה-SPD (היריבה) עם מפלגת הירוקים ומפלגות השמאל תערער את יציבותה של אירופה כולה. "הם רוצים להוציא אותנו מנאט"ו" הזהיר לאשט בן ה-60. "אנחנו צריכים ממשלה יציבה", אמר לקהל באירוע בעיר הולדתו אאכן.

מול לאשט בצד השמאלי המתון של המפה, נמצא ביתרון צמוד מנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD) אולף שולץ, גם הוא עורך דין במקצועו. שולץ כיהן בממשלה הגרמנית האחרונה כשר האוצר וסגן הקנצלרית, והוא ינסה להשתמש בניסיונו כדי לשכנע את הבוחרים כי הוא יספק יציבות שלטונית. בכנס בחירות הוא הצהיר כי "יש לי תוכנית טובה לגבי העתיד, וכמובן, הייתה לי הזדמנות להתכונן היטב לתפקיד לאור ניסיוני העשיר וכהונותיי השונות בעבר".

הבחירות בגרמניה (צילום: skynews)
הבחירות בגרמניה | צילום: skynews
שלטי חוצות בבחירות בבון - גרמניה (צילום: reuters)
שלטי חוצות בבחירות בבון - גרמניה | צילום: reuters

שולץ בן ה-63 נחשב למועמד שניצח את כל שלושת העימותים שנערכו בטלוויזיה בין המועמדים המובילים. שולץ לא פסל ברית של מפלגות השמאל, אך אמר כי חברות בברית נאט"ו מהווה קו אדום עבור ה-SPD.

על פי ההערכות , מרקל בת ה-67 לא תוכל לפרוש כל כך מהר. לכל מפלגה שתזכה תישאר המלאכה הלא פשוטה של הרכבת קואליציה, תהליך שעלול לקחת חודשים ולהשאיר את מרקל בתפקיד המבוגרת האחראית עוד חודשים. מומחים סבורים כי ישנה אפשרות ריאלי של קואליציה רחבה מאוד.

הסקרים אמנם העניקו לשמאל יתרון קטן, אך בימים האחרונים השמרנים הצליחו לצמצם את הפער. על פי ההערכות, בסופו של דבר הקואליציה הסבירה ביותר היא של שולץ או לאשט עם מפלגת הירוקים והדמוקרטים החופשיים הליברליים.

מועמד השמאל מרכז - ה SPD   - אולף שולץ בעצרת (צילום: reuters)
מועמד השמאל מרכז - ה SPD - אולף שולץ בעצרת | צילום: reuters
הבחירות בגרמניה  (צילום: sky news)
הבחירות בגרמניה | צילום: sky news

עד שנות השבעים, המפלגות הגדולות בגרמניה זכו ב-90% מהקולות. כיום, ההצבעה מחלקת בצורה רחבה בהרבה את מושבי הפרלמנט בבונדסטאג; המפלגה הפרו-דמוקרטית החופשית (FDP) הייתה בעבר שותפה מסורתית של השמרנים, ומפלגת הירוקים שיתפה בעבר פעולה עם הסוציאל-דמוקרטים. אולם השנה, בהנהגת אנאלינה ברבוק, מפלגת הירוקים הודיעה שהיא פתוחה להרפתקאות חדשות. לעומת מדינות אחרות, מפלגת הירוקים של גרמניה היא כוח פוליטי חזק מאוד ונושא הסביבה חשוב למצביעים רבים.

כך לדוגמה עבור מארק פרידריך מהמבורג שאמר: "עכשיו כשמרקל נפרדה מהמפלגה השמרנית אני לא אתמוך בהם. עידן מרקל היה טוב. עכשיו אני מצפה מהממשלה החדשה תגן בנחישות על האקלים. השמרנים והסוציאל דמוקרטים לא מסכימים בנושא הזה. צריך לעשות משהו בנושאים חברתיים ולהבטיח במקביל התפתחות כלכלית".

מועמדת הירוקים - לתפקיד הקנצלרית אנאלינה ברבוק (צילום: reuters)
מועמדת הירוקים - לתפקיד הקנצלרית אנאלינה ברבוק | צילום: reuters

"המועמדים מגוונים מאוד, כולם רוצים להיות עכשיו במסיבת האקלים", אמר המצביע הגרמני מריון שמייד. "עצוב שה'אישה' עוזבת. היא הצליחה לספק יציבות של 16 שנים. אני חושב שזו תהיה תקופה מטורפת וכל התרחישים אפשריים"