נשיא אירן הנבחר אברהים ראיסי כינס היום (שני) את מסיבת העיתונאים הרשמית הראשונה מאז בחירתו לתפקיד ביום שבת האחרון. במהלך מסיבת העיתונאים שהתקיימה בטהרן, הדגיש נשיא אירן הנבחר כי יחסי החוץ של אירן לא יהיו תלויים בהחלטות שיתקבלו במסגרת הסכם הגרעין. "נהיה באינטראקציה עם כל העולם", הדגיש.

בהמשך דבריו הדגיש ראיסי כי ארצות הברית הפרה את הסכם הגרעין והאשים את האיחוד האירופי בכך שלא הצליח למלא את התחייבויותיו. "וושינגטון ומדינות אירופה צריכות להצדיע להסכם הגרעין ולכבד אותו", אמר. עוד התייחס נשיא אירן הנבחר למשבר הכלכלי הקשה במדינה וטען כי יטפל בו באמצעות "משאבים המקומיים ואמון מלא בצעירים האירנים".

איברהים ראיסי, מועמד לנשיאות אירן, מצביע (צילום: AP)
נשיא אירן הנבחר, איברהים ראיסי | צילום: AP

ראיסי מכהן כראש הרשות השופטת החל ממרץ 2019, במינוי ישיר של המנהיג העליון חמינאי. לטענתו, הסנקציות שהפעילה ארה"ב נגדו בגין התעללות בזכויות אדם אינן מוצדקות מכיוון שהוטלו עליו במהלך כהונתו בתפקיד זה. עוד הוא טוען כי בניגוד לטענה האמריקנית, הוא דווקא מגן על זכויות האדם.

על השאלה "האם תהיה מוכן להיפגש עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן?" - השיב ראיסי בשלילה. לטענתו, ארה"ב חייבת לחזור באופן מיידי להסכם הגרעין וכן להסיר את כל הסנקציות. עוד הוא מדגיש כי תכנית הטילים האירנית לא פתוחה למשא ומתן. 

נשיא אירן הנבחר אברהים ראיסי (צילום: רויטרס)
נשיא אירן הנבחר, ראיסי | צילום: רויטרס

בסיום דבריו התייחס הנשיא האירני המיועד ליחסים עם ישראל ואמר: "הפלסטינים הם בעלי האדמה, ואירן תמשיך להגן עליהם ועל פלסטין". עוד הוא הצהיר כי מדינתו שואפת לשפר את יחסיה עם מדינות האזור, אולם מנגד תקף את ערב הסעודית על התערבותה באירועים המתרחשים בתימן.

בישראל נערכים - בעולם הערבי מברכים

ראיסי, המזוהה עם משטר האיתאללות, מחזיק בעמדות כמעט מנוגדות לקודמו בנוגע ליחסי אירן-מערב ועל פי ההערכות – צפוי לרשת את המנהיג חמינאי, שמצבו הרפואי מידרדר. עם היבחרו לתפקיד נשיאות אירן, זכה ראיסי לברכות חמות על בחירתו מהמנהיג העליון של אירן עלי חמנאי ומהנשיא היוצא חסן רוחאני. כמו כן, ברכות נוספות החלו לזרום גם ממנהיגי העולם הערבי, בהם: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא סוריה בשאר אל אסד, שבגבול מדינתו מתבססות שלוחות אירניות.

נשיא אירן הנבחר (צילום: חדשות 12)
תומכי נשיא אירן הנבחר במהלך יום ההצבעה | צילום: חדשות 12

 

"רצון העם התממש למרות תעמולת שכירי החרב של האויב"

המנהיג העליון של אירן, עלי חמנאי

 

המנהיג העליון של אירן עלי חמנאי אמר לראיסי בברכתו כי "האומה האירנית היא המנצחת הגדולה בבחירות. האומה האירנית עמדה שוב נגד תעמולת כלי התקשורת של שכירי החרב והתגברה על פיתוי הפושעים והרוצחים". עוד הוא טען שאירן הראתה את נוכחותה בלב הזירה הפוליטית במדינה למרות המשבר הכלכלי והתפרצות נגיף הקורונה. "הנוכחות הגדולה והמרגשת בבחירות הוסיפה עמוד נוצץ של כבוד לספר ההיסטוריה של אירן", הדגיש.