אברהים ראיסי שנבחר היום (שבת) לנשיאות אירן זכה לברכות חמות על בחירתו מהמנהיג העליון של אירן עלי חמנאי ומהנשיא היוצא חסן רוחאני. כמו כן, ברכות נוספות החלו לזרום גם ממנהיגי העולם הערבי, בהם: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא סוריה בשאר אל אסד, שבגבול מדינתו מתבססות שלוחות אירניות.

"המנצחת הגדולה בבחירות אתמול היא האומה האיראנית", הדגיש המנהיג העליון של אירן עלי חמנאי בברכתו לנשיא אירן הנבחר ראיסי. "האומה האירנית עמדה שוב נגד תעמולת כלי התקשורת של שכירי החרב והתגברה על פיתוי הפושעים והרוצחים".

עוד הוא הדגיש כי "אירן הראתה את נוכחותה בלב הזירה הפוליטית במדינה למרות תלאות העניים, למרות התפרצות המגפה ולמרות ההפרעות במהלך יום ההצבעה. הנוכחות הגדולה והמרגשת בבחירות הוסיפה עמוד נוצץ של כבוד לספר ההיסטוריה של אירן".

"תעריך את ההזדמנות לשרת את האומה ותזכור את המניעים האלוהיים"

המנהיג העליון של אירן, עלי חמנאי

חמנאי הודה לאל על ההצלחה שהעניק לאומה האיראנית ועל הרחמים שהעניק לרפובליקה האסלאמית. בהמשך הוא פנה לנשיא הנבחר ראיסי והזכיר לו שעליו "להעריך את ההזדמנות לשרת את המדינה ואת האומה ולזכור תמיד את המניעים האלוהיים".

רוחאני או הקיצוני? המדריך לבחירות באירן (צילום: רויטרס)
נשיא אירן חסן רוחאני ונשיא אירן הנבחר אברהים ראיסי | צילום: רויטרס

גם נשיא אירן הנוכחי חסן רוחאני בירך את הנשיא הנבחר אברהים ראיסי. הנשיא רוחאני אמר כי אין לו ספק שראיסי ישתמש בכל היכולות הקיימות כדי לפתור בעיות ולהאיץ את סיפוק הדרישות של אירן. בהמשך דבריו הוא הביע תקווה שבעזרת מאמציו של הנשיא הנבחר ובשיתוף פעולה רב יותר של כל הכוחות במדינה, אירן תוביל צעדים יעילים שיביאו לפיתוחה ולשגשוגה.

הנשיא רוחאני הדגיש כי החל מ-3 באוגוסט 2021, ראיסי יהיה נשיאם של כל האירנים והבטיח כי "כולם יתמכו בו ובממשלתו הלגיטימית באופן מלא".

ברכות בעולם הערבי

במברק ששלח נשיא סוריה בשאר אל-אסד לנשיא הנבחר, הוא שלח את ברכותיו החמות לראיסי ובירך אותו לרגל קבלת אמון העם האיראני וניצחונו בבחירות לנשיאות. אל אסד ביקש את הצלחתו של הנשיא הנבחר ואיחל לו להשלים את הגישה של המהפכה האסלאמית, תוך הובלת מדינתו לשגשוג והתקדמות בכל התחומים.

בהמשך המברק הביע נשיא סוריה עניין בעבודה עם הנשיא הנבחר והדגיש כי מטרתו לחזק את היחסים הדו-צדדיים בין המדינות, המבוססים לדבריו על עשורים ארוכים של ידידות היסטורית, הבנה הדדית ואינטרסים משותפים בין הרפובליקה הערבית הסורית לרפובליקה האסלאמית של אירן.

ארדואן, חושש מגל פליטים נוסף (צילום: Stringer / gettyimages)
נשיא טורקיה ארדואן | צילום: Stringer / gettyimages

גם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בירך את אברהים ראיסי על זכייתו בבחירות לנשיאות אירן, ואמר כי הוא מאמין ששיתוף הפעולה בין שתי המדינות יתחזק במהלך כהונתו של הנשיא החדש. "מצפה לעבוד יחד איתך", כתב ארדואן במכתב שנשלח לטהרן.