הפסקת חשמל שנראה שנגרמה כתוצאה מפיצוץ מתוכנן פגעה אתמול קשות באתר להעשרת אורניום בנתנז, במה שכינו האירנים "פעולת טרור". מבחינתם, האחראית היא ישראל. לפנות בוקר (שני) דיווחו בניו יורק טיימס כי גורמי מודיעין ישראלים ואמריקנים אישרו שהייתה מעורבות ישראלית בפיצוץ, וכי הנזק שנגרם יגרום לעיכוב של 9 חודשים לפחות עד לחידוש העשרת האורניום במתקן.

 "אחד ביום": הפסקת חשמל בנתנז

באירן סירבו לפרט מה הוביל לאותו פיצוץ במתקן המאובטח, שכבר היווה יעד לתקיפה ביולי בשנה שעברה. בישראל מסרבים להתייחס לדיווחים. שני גורמי מודיעין אנונימיים שתודרכו בנוגע לנזק שנגרם במתקן סיפרו כי הנזק נגרם מפיצוץ ענק - שהחריב לחלוטין את מערכת החשמל הפנימית והמוגנת. המערכת הייתה אחראית להפעיל את הצנטריפוגות התת קרקעיות המעשירות אורניום.

הגורמים הדגישו כי יכולותיה של טהרן נפגעו משמעותית, וכי 9 חודשים לפחות ייקחו עד לשיקום הנזק. אירן קיוותה להשתמש בייצור המחודש כמנוף לחץ מול ממשל ביידן עם חידוש השיחות על הסכם הגרעין. כוונות אלו נפגעו כעת משמעותית. באירן הודיעו שימשיכו להפר את סעיפי ההסכם המקורי, עד שהסנקציות שהטיל הנשיא האמריקני לשעבר טראמפ יבוטלו כולן.

"איזון מסובך ביותר": איך יפעלו האירנים?

השיחות בין אירן לארה"ב ושאר המעצמות חודשו בשבוע שעבר בווינה, לראשונה מאז עלייתו של ביידן לשלטון. השיחות צפויות להימשך השבוע, ובשלב הזה לא ברור כיצד ישפיע האירוע בנתנז על המשא ומתן בין המדינות. ברקע גם הערכות לפיהן באירן ירצו הפעם לנקום בישראל על שאר המבצעים המיוחסים לה נגד אירן, כמו חיסול פח'ריזאדה, בין היתר.

"טהרן עומדת בפני איזון מסובך ביותר", אמר הנרי רום, אנליסט בתחום האירני בקבוצת אירואסיה. "ירגיש מאולץ להגיב רק כדי לסמן לישראל שלהתקפות יש מחיר". הוא הוסיף כי "אירן צריכה גם להבטיח שנקמה כזו לא תביא לכך שהמערב לא יאפשר, מבחינה פוליטית, להמשיך לדחוף בכיוון החזרה להסכם הגרעין".

האירוע באתר התרחש יום לאחר שפקידים אירניים שיבחו את חנוכת הצנטריפוגות החדשות והמתקדמות, שנבנו באתר בעקבות הפיצוץ שאירע בנתנז לפני פחות משנה. כמה מומחים אירניים דחו את ההשערה הראשונית לפיה מתקפת סייבר גרמה לאובדן החשמל.

למתחם בנתנז רשת חשמל משלו, מערכות גיבוי מרובות ושכבות הגנה ביטחוניות שנועדו לעצור התקפה כזו. "קשה לדמיין שזו הייתה מתקפת סייבר", אמר עלי ואז, מנהל הפרויקטים באירן של קבוצת המשברים הבינלאומית. "התרחיש הסביר הוא שפגעו במתקן דרך הסתננות פיזית". גורמי מודיעין אמרו כי אכן מדובר בפיצוץ של חומרי נפץ.

בני גנץ
"המשטר בטהרן היום מהווה איום אסטרטגי לביטחון העולם". שר הביטחון בני גנץ

עוד דווח בכתבה כי לא ידוע אם האחראית לאותה תקיפה, ישראל לכאורה, עדכנה את ממשל ביידן לפני האירוע - שהתרחש באותו בוקר שבו ביקר שר הביטחון האמריקני לויד אוסטין בישראל ופגש את ראש הממשלה נתניהו ואת שר הביטחון גנץ. לא ידוע אם הגורמים שוחחו ביניהם על הפיצוץ בנתנז.

לאחר הפגישה אמר גנץ בנאום: "המשטר בטהרן היום מהווה איום אסטרטגי לביטחון העולם, למזרח התיכון ולמדינת ישראל. נמשיך לעבוד יחד עם שותפינו האמריקניים כדי לוודא שכל הסכם עם אירן יבטיח את האינטרסים החיוניים של העולם וארה"ב, ימנע מרוץ חימוש גרעיני באזור ויגן על מדינת ישראל".

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן