חיסול ראש תוכנית הגרעין האירנית, מוחסן פח'ריזאדה: המדען נסע היום (שישי) ברכבו בשדרות ח'ומיני בכביש המהיר ממזרח לטהרן, בואכה העיר אבסרד. עדי ראייה ששהו במקום, מספרים כי אירע פיצוץ שעצר את מכוניתו, ולאחר מכן התקרבו מספר חמושים רעולי פנים וירו במוחסן פח'ריזאדה מספר כדורים בראשו ונמלטו. סוכנות הידיעות "מהר" מדווחת כי באירוע נהרגו גם שישה ממלוויו של הבכיר. בהמשך היום, כוחות הביטחון האירנים סגרו את הכביש לתנועה בניסיון לאתר את מבצעי החיסול.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני שנתיים, במהלך חשיפת ארכיון הגרעין האירני, סימן אותו ראש הממשלה: נתניהו חשף את שמו של פח'רי-זאדה כראש תכנית הגרעין וכמדען בכיר בפרויקט האחראי על שילוב ראשי הנפץ הגרעיניים על גבי טילים מדויקים.

סימה שיין, חוקרת בכירה ומומחית לאירן במכון למחקרי ביטחון לאומי, שוחחה הערב עם דנה ויס ב"אולפן שישי" על החיסול והסבירה: "היה מדובר בדמות מוכרת כאדם מרכזי בתוכנית הגרעין באירן, עוד טרם החתימה על הסכמי הגרעין, היה ברור לכולם שהוא מזוהה כמי שמנהל את הפרויקט הצבאי בתוך הגרעין".

"היה ברור שהוא דמות שתהיה ברשימת החיסול שם", המשיכה שיין, "הוא דמות כריזמטית ומוערצת באירן אך ברגע שהוא נעלם תוכנית הגרעין לא תעצר וחיסולו לא ימנע את הגרעין. השאלה היא כמובן מה יהיה אחרי, האם זה ידרבן את אירן או ישיג אותה לאחור מבחינת רצון - היכולת היא לא השאלה".

בכל הנודע לתגובה אירנית אמרה שיין כי כעת "יש בטהרן דילמה קשה, ככל שאין מצדם תגובה ההרתעה שלהם פוחתת. מצד אחד הם לא רוצים לשחק לידיים של טראמפ - תגובה רצינית תיתן לו לגיטימציה לתקוף, מצד שני הם לא רוצים לפגוע במו"מ מול ממשל ביידן, אבל אני חושב שבסוף הם יגיבו".

ראש הנחש – אך לא הראשון ברצף

המדען שחוסל הוא חוליה נוספת ברשימה ארוכה של מדעני גרעין, כעשרה במספר, שחוסלו בשנים האחרונות. דיווחים בתקשורת הזרה מייחסים את החיסולים לישראל.

חיסולו של פח'ריזאדה הוא אכן דרמטי, אך בהחלט לא הראשון, ושוב אנו מקבלים עדות לכך שטהרן שקופה עבור יריביה. רק לפני שלושה חודשים חוסל באירן אבו מוחמד אלמסרי, מספר 2 באלקעידה, שחוסל דווקא בטהרן. על פי פרסומים זרים המודיעין היה אמריקאי, אבל ידי האופנוענים שירו בו למוות היו ידיים ישראליות.

שנת 2020 נפתחה בחיסול מהדהד – קאסם סלימאני, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה נהרג כתוצאה מתקיפה אמריקאית בנמל התעופה בבגדד. על פי כל הסימנים, משמרות המהפכה עדיין לא התאוששו מהאירוע. 7 שנים אחורה – מוג'תבא אחמדי, ראש מערך הסייבר במדינה, חוסל סמוך לעיר כראג', שוב על ידי אופנוענים.

תחילת העשור לא הייתה טובה למדעני הגרעין האירנים: בינואר 2012, מצטפא רושן, סגן מנהל המתקן הגרעיני בנתנז, נהג ברכבו תוך כדי שאופנוענים חיברו מטען צד לרכבו. תוך 9 שניות הוא עלה בסערה השמיימה. חצי שנה לפני כן, דריוש רזאי, מדען גרעין שעבד בועדה לאנרגיה אטומית באירן, חוסל בירי ע"י מתנקשים במזרח טהרן. בנובמבר 2010 חיסול דומה – מדען הגרעין מג'יד שהריארי נהרג גם הוא מפיצוץ מטען שהוצמד למכוניתו.

גם בינואר של אותה שנה חוסל אחד מבכירי המדענים בתכנית הגרעין, מסעוד עלי מוחמדי. הוא נהרג מפיצוץ מטען חבלה בצפון טהרן. כאמור, עשור אחרי, שיטות פעולה דומות ומטרות דומות, אם כי הפעם מדובר בראש הנחש.